Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Анастасія Конопліцька: «Набираємо вагу через хронічний стрес»

Автор:

|

Вересень 19, 2022

|

Рубрика:

Анастасія Конопліцька: «Набираємо вагу через хронічний стрес»
Анастасія Конопліцька

За словами гастроентерологині Анастасії Конопліцької ми зараз живемо в еру ожиріння, а тут ще й стрес в умовах війни. Тож можна сказати, що здорових людей серед українців дуже мало.
— Ще в умовах коронавірусу, а це вже третій рік поспіль, ми мінімізували рухову активність, стали прив’язані до дому, до ґаджетів. Змінились наші звички, наша харчова ланка, додався стрес. Все це поєдналось. Спершу зростає маса тіла, потім відбувається розвиток різних ступенів ожиріння, як наслідок інших захворювань на його тлі. А це і серцево судинні захворювання, і ендокринологічні захворювання, порушення толерантності до глюкози, розвитку цукрового діабету ІІ типу. І багато іншого.
— За час пандемії люди зовні змінювались, але за пів року війни, це набуло ну дуже широких масштабів. Вага в декого стрімко збільшилась на 10-20 кг. Чому так?
— Цьому також є пояснення. До війни наше суспільство було не готове. Передусім психологічно, і, звісно, ми отримали потужний стрес. Якщо маємо стрес, а війна це суцільний стрес для нас усіх, як для дітей так і для дорослих, як для тих, хто поїхав, так і для тих хто залишився, для фронті та запілля. Все це змінило наш фоновий психологічний стан. Стрес — це природна реакція організму й якщо ця реакція тимчасова, ми швиденько відновлюємось. Але якщо живемо в постійному, хронічному стресі, а пів року війни це вже хронічний стрес, відновитися складно.
— Без стресу жити неможливо, як без гормону стресу теж?
— Звісно, цей гормон ми всі маємо в достатній кількості. Коли він виділяється фоново, на якусь стресову ситуацію — це одне. Адже в цей момент він стабілізує організм, активує мозок, впливає на травлення на імунні функції. Пригадуєте, як у перші місяці війни багато людей дуже схудли? Був різкий підвищений стресовий стан, який акумулював усі обмінні процеси організму. До того ж тоді багатьом їсти просто не хотілося. Але за наступні місяці, ці люди набрали вдвічі більше.
— Чому так?
— Бо стрес хронізувався. На тлі стресу наше ендокринна система викидає багато гормону стресу — кортизолу. Внаслідок постійного високого рівня кортизолу в сироватці крові, ми починаємо більше відчувати голод. Щоб впоратись зі стресовим фактором маємо їсти. Постійні перекуси — надлишкова вага.
— Чим відрізняється набір ваги в звичайному стані, й ожиріння через хронічний стрес?
— Зовнішнім виглядом. Люди з надмірним викидом кортизолу мають характерний, так званий абдомінальний тип ожиріння. Тобто: худенькі ручки/ніжки, а центр тіла — з концентрацією жирової тканини. Це збільшення центру тіла відбувається не лише за рахунок підшкірного жиру, а й за рахунок збільшення відсотку вісцерального жиру — того, що вкриває наші внутрішні органи. Саме хронічний стрес сприяє цьому. І саме такий стан, із підвищеним кортизолом буде збільшувати ризики для нашого здоров’я.
— Як іще на нас впливає хронічний стрес?
— На тлі стресу дорослі люди починають більше курити, вживати каву, чай, енергетичні й алкогольні напої. А ще ми постійно відстежуємо купу інформації про хід війни, адже маємо рідних, близьких, знайомих на війні, чи на окупованих територіях. Надмірне отримання інформації також підтримує високий рівень кортизолу. А ще ми погано спимо. А погана якість сну — це також варіант хронічного стресу та причина для підвищення рівня кортизолу. Коли рівень цього гормону високий, він змушує нас постійно відчувати голод та надмірний потяг до солодкого. А вживаючи солодке, стимулюючі напої, алкоголь, цигарки ми також підгодовуємо наш кортизол і відповідно стресовий стан. Тобто ми не втамовуємо «голод», а навпаки. І маємо замкнене коло.
— Як розірвати це замкнене коло?
— Можна спробувати адаптуватися до ситуації. Що ми живемо в умовах війни. А ще впорядкувати своє життя, дуже простими, але водночас дуже складними для багатьох діями: фільтрувати отриману інформацію, зменшити емоційну реакцію на події, збалансувати режим харчування, збільшити час без ґаджетів, особливо перед сном, збільшити фізичну активність, хоча б за рахунок довгих прогулянок чи йоги, стимулюючі напої вживати в першій половині дня до 16.00. Таким чином ми зможемо впливати на рівень кортизолу.
— А пігулками можна на нього впливати?
— Мають бути специфічні рекомендації від фахівців. Тому що інколи таке справді потребує медикаментозної корекції. Адже через хронічний стрес маємо ще й купу порушень. Зокрема, відбувається ендокринологічний збій. Приміром, порушення менструального циклу в жінок. В чоловіків порушення еректильної функції. І в тих, і в тих відбувається порушення лібідо. Все це відбувається через стрес і свідчить про порушення взаємозв’язку роботи гормонів. Адже в нашому організмі все пов’язане — головний мозок, щитовидка, наднирники, яєчники. Це все така велика ланка, злагоджена робота якої залежить одне від іншого. А гормон стресу цю злагодженість порушує. А ще на фоні стресу відбувається понаднормова робота кишково-шлункового тракту. І буває такий стан, як синдром подразненого кишківника. В однієї людини цей стан викликає діарею, в іншої закреп, в третьої чергування закрепів і діареї. Тож із порушеннями, що виникають через хронічний стрес, мають працювати кілька фахівців — психолог, ендокринолог, гінеколог, гастроентеролог. І якщо мова про вагу, то дієтолог, який допоможе виробити здорові харчові звички.
— А що робити з дітьми?
— Діти — це особливе питання, я дуже часто бачу дітей, які мають родичів на війні, і ці дітки дуже хвилюються. Вони дуже переживають, іноді до такого стану, що не можуть ні з ким про це поговорити. А це дуже страшно, бо дитина не знає, як із цим упоратись. Тому потрібно розмовляти з дітьми про війну, про сирени, про сховища. Бо вони дуже важко це сприймають і хворіють. І наостанок, хочу підсумувати: слідкуйте за своїм раціоном, будьте фізично активні, пийте достатньо води, знайдіть час на прогулянки перед сном, не забувайте дякувати нашим воїнам, які боронять нашу країну від окупантів, робіть усе від вас залежне в запіллі, допомагайте нашим воїнам, моліться за наших захисників і захисниць. Разом до перемоги!
Розмовляла Олена Рябокінь, 20 «хвилин»

Як повідомляв «Міст», наслідки недосипання — ожиріння, діабет і пришвидшене старіння.

About Author

Meest-Online