Новини для українців всього свту

Friday, Aug. 19, 2022

Адріан Каратницький: «Через пасивність США Янукович переоцінив свої можливості»

Автор:

|

Січень 30, 2014

|

Рубрика:

Адріан Каратницький: «Через пасивність США Янукович переоцінив свої можливості»

Якщо українська влада запровадить військовий стан, жертв уже рахуватимуть сотнями, переконаний Адріан Каратницький, експерт Східної Європи в Атлантичній Раді.
— Чи американці, перш за все уряд Барака Обами, цікавляться Україною?
— У Вашинґтоні до цього були важливіші справи в міжнародній політиці. І досі тут існує певна наївність. Але тепер, коли ситуація погіршується й Україна потенційно може стати найбільшою проблемою в Європі, американці мусять цим зацікавитися.
У 1990-х рр. ЦРУ прогнозувала, що Україна може розділитися на дві або навіть кілька держав. Це було гротескне бачення ситуації в чорних кольорах, яке не враховувало високого ступеня самосвідомості українців та спільної волі українських еліт щодо побудови єдиної незалежної держави. Тоді аналітики ЦРУ переоцінили прорадянські, чи то пак проросійські, сентименти й ностальгію на сході країни. Але тепер у найгіршому сценарії вже можна уявляти поділ держави — радше, не на мапі, а неформальний і фактичний.
Якщо уряд у Києві втратить контроль над країною, а до цього вже йде, особливо на заході, заповнити порожнечу можуть інші. Єдиною ж реакцією США стало те, що американське посольство в Києві анулювало візи кільком особам і «закликало до мирних рішень». Очевидно, що у Вашинґтоні присутній такий спосіб мислення: це – європейська проблема, і нехай Європа її розв’язує.
Відносна пасивність американців певним чином сприяла тому, що Янукович переоцінив свої можливості. Йому здавалося, що він може собі робити все, що хоче. Але я маю надію, що ця пасивна позиція Америки швидко зміниться. Зараз їду до Вашингтона, де буду розмовляти з урядовцями Адміністрації президента Обами. Уже хоча би те, що проводяться консультації з експертами та знавцями України, означає, що в США починають розуміти серйозність становища.
— Чи можна висувати претензії до п. Обами, що він занедбав українське питання та Східну Європу загалом? Адже цей реґіон де факто не має особливого значення для американців…
— Не має значення, за умови, коли там спокійно. Якщо біля кордонів Європейського Союзу (ЄС) ситуація стає такою нестабільною, що там може з’явитися держава, яка не здатна до управління чи якій загрожує загибель, то пріоритети негайно змінюються. Через Україну проходять трубогони, що постачають російський газ до Західної Європи. Уявіть собі, що вони припинять діяти внаслідок якихось політичних суперечок у Києві або просто внаслідок хаосу. Це вже насправді перестане бути суто українською проблемою.
— А може, варто переконати Адміністрацію президента США, що задля підтримки України варто було би трохи налякати Росію? Професор Збігнєв Бжезінський роками застерігає, що Росія, щоби залишитись імперією, потребує підвладної собі України…
— На мою думку, такі спроби аргументації були би неефективними. По-перше – тому, що Барак Обама розпочинав як громадський діяч у Чикаґо й, напевно, має інші погляди на світ, аніж його попередники. Схеми «холодної війни», вочевидь, його не цікавлять – він узагалі не пасіонує до змагання з Росією. Політику стосовно України він доручив віце-президентові Байдену. Якщо президент мислить геополітично, то, швидше за все, про Близький Схід, про ісламський фундаменталізм і про те, що центр ваги світу зміщується до Тихого океану, а також про те, що це все означатиме для Америки. Але його теж не варто лякати Росією. Достатньо сказати йому, що нестабільна Україна або «чорна діра» на околиці Європи буде рівнозначною дестабілізації цілого континенту.
— Можливо, ви перебільшуєте, малюючи чорні сценарії? Може, Янукович піде слідами Лукашенка, а Україна стане другою Білоруссю? Такий варіант був би для Америки, якщо відкинути порожні фрази про демократію, досить пасивним і нешкідливим…
— Очевидно, Янукович може спробувати піти цим шляхом, але в Україні громадське суспільство є значно сильніше, аніж у Білорусі. І воно не дозволить лукашенківської України. Янукович може спробувати стати чимось на кшталт Піночета або кимось значно гіршим, запровадити надзвичайний чи навіть військовий стан. Тоді смертельні жертви та жертви репресій склали би сотні й тисячі осіб. Хоча не знаю, чи військовий стан був би можливим, бо не відомо, чи армія залишиться лояльною до президента, чи також розділиться на дві половини. Зауважте, що досі розгоном демонстрантів у Києві займаються винятково підрозділи Міністерства внутрішніх справ, а також різні проплачені бандити.
— Чи винна Європа в тому, що Україна стоїть на прірвою?
— Я не перебільшував би в оскарженні Європи. Звісно, ЄС міг зробити більше, щоби втягнути Київ у свою орбіту впливу одразу після Помаранчевої революції, коли прозахідні настрої були найсильнішими. Головна провина все ж належить на українських політиках, лідерах Помаранчевої революції: Вікторі Ющенку та Юлії Тимошенко. Особливо колишній прем’єр мала неоднозначну позицію щодо інтеграції з Європою або входження до НАТО.
Очільники Помаранчевої революції не позбулися хворої політичної культури, яка тепер, за Януковича, сягнула розмірів монстра. Маю на увазі використання влади, аби стати сильнішим і збагатити себе чи свою родину. Ця хвора політична культура — головна проблема України. На мою думку, Росія загалом не є, усупереч деяким твердженням, такою грізною чи такою важливою.
— Тоді яким є розв’язання цього питання? Янукович — легально обраний президент, і він не зникне. Як і люди зі сходу України, що не хочуть Європи, теж не випаруються…
— Це — правда, але антиєвропейськість на сході України — пасивна. І тому є перебільшеною в усіляких оцінках. Запевняю вас, що з приводу входження України до ЄС не було би жодних демонстрацій. Зовсім інше, коли Янукович палить мости до Європи, — тоді виникають демонстрації на заході та в центрі держави. Якщо йдеться про самого Януковича, то в Партії реґіонів є багато розсудливих людей, котрі розуміють, що далі так бути не може. Навіть серед олігархів у оточенні президента… Нестабільність держави загрожує їхнім інтересам.
Можливий вихід із ситуації поки що виглядає так: хвору політичну культуру Януковича слід викорінювати таким чином, аби він поділився владою: це – перевибори парламенту, технократичний уряд і таке інше.
— А як Америка може посприяти, щоби саме так сталося? Чи вона взагалі має якийсь вплив на Януковича? Чи може якось йому реально зашкодити?..
— Американці повинні разом із європейцями переконати розсудливих і впливових людей у Києві, особливо в оточенні Януковича, що потрібен компроміс і певний поділ влади з опозицією, бо інакше їх можуть спіткати великі прикрощі. Такі, як заморожування банківських рахунків у Західній Європі та США або припинення торгової й бізнес-співпраці.
Розмовляв Маріуш Завадський, Gazeta Wyborcza

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply