Новини для українців всього свту

Sunday, Sep. 19, 2021

Адам Лельонек: «Кремлівські пропаґандисти лякають поляків «українською загрозою»

Автор:

|

Січень 11, 2018

|

Рубрика:

Адам Лельонек: «Кремлівські пропаґандисти лякають поляків «українською загрозою»

Російська інформаційна війна, яку Кремль активно веде проти Заходу в останні роки, у кожній країні має свої особливості. Про те, як діє російська пропаґанда в Республіці Польща (РП), розповів Адам Лельонек, кандидат політичних наук і президент варшавського Центру аналізу пропаґанди та дезінформації.

У Польщі Кремль працює з інтерпретацією подій
— Нещодавно ви створили у Варшаві Центр аналізу пропаґанди та дезінформації. Якими є його завдання Центру?
— Ми займаємося аналітичною роботою над явищем інформаційної та психологічної війни. Більшість аналітичних центрів у РП зосереджуються на відстежуванні популярних фейкових новин чи діяльнoстi тролів у Twitter. Однак це лише невеликий фрагмент російських дій. Зараз бракує широкого, аполітичного погляду на механізми та складну природу загроз. Це — робота для аналітиків. Цей напрям недостатньо розвивався в РП, й зараз просто не вистачає аналітичних документів чи експертів у цій сфері.
— Маєте на увазі Польщу чи Європу загалом?
— Це проблема не лише Польщі. Але наш центр створено в РП, тому, насамперед, розглядаємо ситуацію у своїй країні. Хочемо стати осередком, який буде свого роду хабом у співпраці з іншими суб’єктами в РП і за кордоном, і намагатимемося аналізувати зовнішнє втручання в інформаційний простір Польщі чи інших держав.
— Які головні загрози бачите у сфері інформаційної безпеки, у першу чергу з боку Російської Федерації (РФ)?
— Варто зазначити, що росіяни не працюють у РП із фейковими новинами, як в інших країнах, а більше — з наративами, тобто суб’єктивними інтерпретаціями світогляду чи фактів. Власне, наратив — одна з найбільших загроз для РП, метою якої є вплив на емоції. Тобто, у польському інформаційному просторі ззовні або зсередини (завдяки корисним ідіотам або агентам впливу) нав’язується якась інтерпретація подій, на яку реагують польські користувачі Інтернету. Утім, люди, котрі перебувають в польському інформаційному просторі, можуть навіть не усвідомлювати, що та чи інша інтерпретація — це елемент зовнішньої стратегії.
— Чи можете подати приклади таких російських наративів?
— Головний — це історичні питання польсько-українських стосунків та підхід до України загалом. В РП є кілька інтернет-порталів, які напряму вкидають елементи, заздалегідь написані в РФ, або чітко дублюють щось, що має викликати негативну реакцію в суспільстві. Це не класичні медіа, а нішеві інтернет-портали, які віддзеркалюють переконання якоїсь групи людей. Натомість, ці люди потім переносять пропаґандистські твердження у маси. Йдеться як про історичні, так і про геополітичні теми. Серед геополітичних тем, зокрема, розповсюджується твердження, що Європейський Союз (ЄС) чи Захід занепадають. Натомість, Москва — захисник моралі та релігійних цінностей. І ніхто з реципієнтів такого типу інформації не бачить суперечностей у тому, що в РФ упродовж року офіційно виконується найбільше абортів, ніж будь-де. Для таких користувачів Інтернету Путін є уособленням захисників християнства, захисників цивілізації від занепаду. Тим часом, історичний аспект часто переплітається з іншими, наприклад, темою трудової міґрації українців до РП Наприклад, поляків лякають тим, що від українців йде загроза у питанні соціального захисту. Мовляв, у Польщі зросли б зарплати, якби не приїхали сюди понад 1 млн міґрантів із України. А зарплати низькі, бо українці працюють за менші гроші, ніж поляки. Однак, люди не задумуються, що така ж схема працює і проти них, адже свого часу до західних країн еміґрували 3 млн поляків. У Великій Британії аґресія проти поляків-міґрантів є віддзеркаленням того, що поляки не хочуть бачити у себе.
— Крім нішевих інтернет-порталів, Кремль також має свої медіа, які мають іноземні версії, зокрема, й польську…
— Тут спостерігаються скоординовані операції на кількох рівнях — нішеві інтернет-портали, блогери, які їм симпатизують, а також польськомовна версія російської агенції Sputnik. В її статутних документах написано, що агенція — один з інструментів реалізації зовнішньої політики РФ. Тому ретранслюють те, що вкидається в Інтернет чи соціальні мережі й що найчастіше є наративом, інтерпретацією або прямою маніпуляцією. Sputnik також зміцнює або легітимізує неадекватні джерела або сумнівних експертів, його діяльність — пропаґанда та дезінформація. Класичний приклад — інформаційна атака на РП і поширення дезінформації про те, що Польща хоче знищити радянські кладовища та пам’ятники. Це неправда і маніпуляція. Питання з пам’ятниками — атака на імідж РП в ЄС та світі й намагання усунути Польщу з будь-яких дискусій щодо російської тематики. Створюється ситуація, що завдяки напруженим польсько-українським відносинам Захід не розглядає як Варшаву партнера, з яким можна вирішувати українське питання.

РФ хоче дестабілізувати і поляризувати все суспільство
— Які мету переслідує російська пропаґанда в РП?
— Дестабілізація всього суспільно-політичного життя, збільшення поляризації та поділів у суспільстві. Усе це робиться з кінцевою метою внутрішнього послаблення РП і паралельно з цим — послаблення Польщі на міжнародній арені. Посилення цих конфліктів призводить до того, що Польща у сприйнятті інших гравців на міжнародній арені виглядає як слабка, розсварена зсередини країна. Коли за кордоном кажуть, що Польща стає на шлях фашизму, демократія опинилася під загрозою знищення, РП не користується довірою на Заході й упереджено ставиться до своїх сусідів, — це відбивається на внутрішній ситуації, а відлуння спостерігається в суспільній чи політичній площинах. Москва має глобальні цілі щодо Заходу. Йдеться про атаку на демократичні інституції та демократичний лад як такий, послаблення довіри до демократичних інституцій на державному та міжнародному рівнях, формування неприйняття усієї системи західних цінностей, підрив довіри між партнерами та послаблення зв’язків, створених на фундаменті транснаціональних інституцій.
— Які основні лозунги російська пропаґанда проштовхує в РП?
— Їх кілька. Наприклад, «не можна погіршувати стосунки з РФ, оскільки НАТО нас не захистить, а ЄС розпадається», «не можна довіряти союзникам», «ми для українців лише інструмент досягнення ними своїх цілей», «західна цивілізація наближається до колапсу», «США — колос на глиняних ногах», «у Німеччини, України та Литви ворожі плани щодо поляків, усі вони — проти нас».
— Зараз польсько-українські відносини перебувають не в найкращому стані. Якою в цьому є роль РФ?
— Росіяни постійно впливають на різні групи польських користувачів. Це результат їхньої праці, але й також помилок Варшави та Києва за останні понад 20 років. Наші суспільства усе ще слабо знають одне про інше. Попри декларації про стратегічне партнерство, з обох боків кордону бракує аналітичного розуміння процесів, а також експертів в урядових центрах та установах. Вирішення цієї проблеми — питання часу і виділення коштів на проведення досліджень на кшталт того, як американці вивчили вплив РФ на вибори у США. Цим питанням мають займатися аналітики та знавці медіапростору, а не історики. Але головною проблемою є відсутність політичної волі у Києві та Варшаві.
— У США масштаби російського впливу були величезними. Це добре продемонстрували на прикладі соціальних мереж…
— Так, у США росіяни активно діяли через Facebook, завдяки чому потенційно мали змогу впливати на 126 млн американських користувачів мережі. Вони також активно робили це через Twitter і Google. Зокрема, лише одна «фабрика тролів» у Петербурзі запустила 1-3 млн твітів, на які відреагували понад 200 млн разів. Її діяльність націлена на те, щоб виникали сварки в американському суспільстві, розширювалася поляризація. Але це — лише одне зі знарядь, які використовує Кремль. Ми ще не про всі знаємо. Аналогічна схема використовується до всіх європейських країн. Лише зараз ми почали розуміти масштаби впливу від таких дій. Раніше всі думали, що це — перебільшення. Але ж ні. Найкращий приклад — це фіктивний американський блогер Джена Абрамс, у якої було 70 тис. читачів у Twitter, її цитували світові медіа. Тобто свій наратив росіяни формували через фіктивний акаунт.
— Які маєте рекомендації щодо того, як протидіяти російській пропаґанді?
— Насамперед, існує величезна диспропорція між РФ і Заходом у кількості коштів, що витрачаються на протидію пропаґанді та дезінформації. Нам не вистачає фінансування та політичної волі для зміцнення ролі неурядових організацій у боротьбі з російською пропаґандою. Бракує експертів, моделей навчання, довготермінових дій на зміцнення суспільного імунітету не лише РП, а й Заходу загалом. А США — двигун діяльності проти російської пропаґанди в Європі саме завдяки американським неурядовим організаціям, які працюють у Європі. Для об’єднання зусиль країн Заходу щодо протидії російській пропаґанді необхідна політична воля. Без взаємодії експертів, журналістів, політиків, еліт країн Заходу, активізації громадянської свідомості цієї боротьби з російською пропаґандою ми не виграємо.
Розмовляв Юрій Банахевич, Укрінформ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply