Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 20, 2021

Колківська республіка

Автор:

|

Травень 17, 2012

|

Рубрика:

Колківська республіка

У неділю 9 травня 1943 року загін майже із 400 карателів напав на село Яполоть Костопільського району на Рівненщині. Місцеві селяни не виконали «континґенту» — накладених німецькою окупаційною владою поставок м’яса, молока, масла й інших продуктів. Солдати били селян, виводили з хлівів свиней, худобу, підпалили дві хати. Окупантів заскочила сотня Романа — підрозділ Української повстанської армії, що стаціонував у довколишніх лісах. Бій тривав понад 6 год. Нападників вибили із села, загинули 35 німецьких солдатів.

З початку літа 1942 року по осінь 1944-го загони УПА провели понад дві тисячі боїв проти німецьких військ. Повстанці знищили щонайменше 12 тисяч нацистських солдатів і офіцерів. У боях з гітлерівцями загинуло майже дві з половиною тисячі упівців.

Навесні 1943 року УПА звільнила від німецької окупаційної адміністрації десятки населених пунктів на Волині та Рівненщині. Зокрема, містечка Володимирець, Степань, Дубровицю, Деражне, Олику, Цумань, Горохів й околиці. У березні постала так звана Колківська республіка — визволена від німців територія 2,5 тис. кв. км із центром у містечку Колках, тепер Маневицького району Волинської області. На в’їзді до Колок установили табличку, що містечко оголошується столицею України до визволення Києва від нацистів.

У містечку відбувався вишкіл для командирів УПА, діяли друкарні, шпиталь, майстерні, відновлено електростанцію. У клубі відбувалися збори, концерти, читали лекції. З вересня розпочалося навчання дітей. Загони самооборони із місцевих жителів відповідали за дотримання громадського порядку.

Лише у вересні–жовтні 1943 року партизани з Колківської республіки провели 47 боїв з окупантами. Знищили понад 1,5 тис. німецьких солдатів і офіцерів. Колківську республіку німці розгромили в листопаді 1943 року. Використовували авіацію й танки. Незадовго перед розгромом у повстанській друкарні видали букваря.

На Рівненщині один із найбільших боїв УПА з німцями відбувся 21—22 квітня 1943 року на каменоломні в Яновій Долині Костопільського району. Відділи Дубового, Яреми, Острого, Гамалії, Наливайка напали вночі. Спалили два залізничні мости, склади. Захопили тонну вибухівки, яку використовували в кар’єрі. Було вбито понад півтисячі нацистських солдатів і польських поліцаїв. Останніх німці стали набирати на службу, коли українська поліція пішла до лісу.

А восени 1943-го в селі Новому Загорові Локачинського району на Волині 44 вояки із чоти Берези з куреня Остапа забарикадувалися в місцевому монастирі. Німецькі війська проти них застосували артилерію, бомбардувальники й танкетки. Монастир штурмувало майже 3 тис. німців. Бій тривав три доби. 29 повстанців загинули, решта прорвалася до лісу.

Улітку та восени 1943 року в операціях проти УПА німці лише на Рівненщині задіяли два бронепоїзди, 50 танків і бронемашин, 27 літаків, 10 моторизованих батальйонів з важкою зброєю й артилерією, стверджують місцеві історики.

У лавах УПА воювали люди різних національностей, зокрема грузини, узбеки та росіяни. Це були колишні радянські солдати, що дісталися до українських повстанців із німецького полону. Відома й така історія: Герой Радянського Союзу Іван Кілюшик із села Острів нинішнього Володимирецького району на Рівненщині в УПА пішов після демобілізації з Червоної армії. 1947-го його засудили, а згодом разом із батьками заслали в Іркутську область у Росії.

Олексій Гай

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply