Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Завдяки волинському князю об’єдналися згодом у націю його співвітчизники

Автор:

|

Червень 19, 2020

|

Рубрика:

Завдяки волинському князю об’єдналися згодом у націю його співвітчизники
Роман Мстиславич

19 червня, за президентським розпорядженням від 29 квітня 2005-го, вшановують галицько-волинського князя Романа Мстиславича, котрий загинув цього дня 815 літ тому.
Роман Мстиславич народився близько 1152 року й був сином великого київського князя Мстислава II Ізяславича та його дружини Аґнєшки, доньки польського князя Болеслава III Кривоустого. Був зятем київського князя Рюрика, котрий дав йому в посаг Торчеськ і ще чотири міста.
Володимиро-суздальський князь Всеволод наполіг, аби їх віддали йому. Але перед тим інший володимиро-суздальський князь, Андрій Боголюбський, невдало спробував відібрати у Романа його попередню вотчину — Новгород.
Після смерті батька він отримав Володимир (із 1795-го — Володимир-Волинський). Завдяки сприянню широких верств населення і польських князів, яким допоміг упоратися з міжусобицями в їхній країні, приєднав до Волині Галич.
Кияни добровільно відчинили йому ворота свого міста. За даними історика Олександри Єфименко, «київське населення завжди охоче ішло назустріч цій гілці Мономахового дому, яка відзначалася лицарським, відвертим характером і великою повагою до народної волі, що виражалася у вічі».
Запроторив тестя разом із його донькою та своєю дружиною Предславою до монастиря. Після того, як приборкав «олігархів»-боярів і розгромив половців, побрався з донькою й сестрою імператорів Візантії.
Посадивши в Києві одного зі своїх родичів-васалів, а потім — іншого, не в ньому правив усім Правобережжям (Волинню, Поділлям, Буковиною, Поліссям і Придніпров’ям), а з Галича, підкресливши відмінність своєї держави від її поліетнічної попередниці — так званої Київської Русі. До слова, саме в його часи, 1187 року, в літописі вперше зафіксована назва «Україна».
У Галицько-Волинському літописі Романа Мстиславича назвали «самодержцем усієї Русі». І хоч та держава розпалася після його загибелі в засідці, влаштованій поляками, кияни відчинили ворота свого міста ще й його синові Данилу.
Тож наддніпрянці двічі добровільно увійшли до складу галицько-волинської держави. А відтак, узяли участь у подальшій злуці предків українців в єдину націю.
Позаяк Роман і Данило, зупинивши їхній розпад на безліч етносів і поглинання чужинцями, не зазіхали на землі предків росіян, то історики саме їхню державу вважають першою власне українською. Дмитро Дорошенко — тому, що вона «припинила процес асиміляції українського елементу з великоруським із перевагою великорущини». А Степан Томашівський — тому, що не лише була «епоховим фактом в історії України — першим олицетворенням загальноукраїнської державної ідеї проти панрусизму, репрезентованого суздальсько-московськими князями», а й «зберегла Україну перед передчасним опануванням і асиміляцією з боку Польщі».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply