Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Як публіцист і журналіст став на службу українській громаді

Автор:

|

Серпень 11, 2016

|

Рубрика:

Як публіцист і журналіст став на службу українській громаді

Степан Шумейко

Степан Шумейко — український публіцист, журналіст, редактор, літературознавець, перекладач, громадсько-політичний діяч, у 1944-1949 рр. — президент Українського конґресового комітету Америки (УККА). Він народився 17 січня 1908-го в м. Ньюарк (штат Нью-Джерзі) в родині відданих українській справі та громаді патріотів — Михайла і Теклі Шумейків, еміґрантів із містечка Великі Бірки на Тернопільщині. Навесні 1911 року разом із батьками повернувся на їх малу батьківщину. Тут прожив вісім років, 1920-го навчався в українській гімназії у Тернополі.
Але 1922 року родина Шумейків назавжди еміґрувала до США. Тут юнак здобув середню освіту, 1931-го завершив студії права в університеті Ньюарка. Працював помічником адвоката, а потім адвокатом. Помер 2 серпня 1962 року в Нью-Йорку, де і похований.
Степан Шумейко належав до провідних організаторів громадсько-політичного життя української діаспори США у 1930-1950 рр. Він — один зі засновників і перший голова впродовж 1933-1940 рр. Ліґи української молоді Північної Америки. В 1944-1949 рр. був президентом УККА. Під його керівництвом організація проводила значну діяльність щодо утвердження позицій української діаспори в американському суспільстві, налагодження та розширення її зв’язків із державною владою США, переселення в цю країну українських скитальців із таборів для переміщених осіб у Західній Європі.
1946-го п. Шумейко в складі групи представників УККА репрезентував українську діаспору на мирній конференції в Парижі (Франція). Брав участь у створенні Панамериканської української конференції 1948 року і був обраний її генеральним секретарем. Належав до засновників Злученого українсько-американського допомогового комітету (ЗУАДК) 1945-го та був членом його Ради директорів. Входив до керівних органів Українського народного союзу (УНС). Степанові Шумейку належить авторство та співавторство більшості офіційних документів, надісланих від імені організацій української діаспори, передусім УНС, УККА та ЗУАДК, у різні міжнародні структури та керівництву США.
Публіцист із 1932 року став співробітником першої української газети у США «Свободи» — провідного періодичного видання української діаспори. А 1933-го — першим головним редактором газети The Ukrainian Weekly, англомовного додатку до «Свободи». Обіймав цю посаду до 1959 року. Опублікував у The Ukrainian Weekly чимало своїх публіцистичних і літурознавчих статей, а також власних перекладів творів українських письменників, чим суттєво прислужився популяризації в англомовному світі українства загалом та української культури зокрема.
Його переклади, а це — роман «Чорна рада» П. Куліша, твори І. Франка, В. Стефаника, Б. Лепкого, Ю. Шкрумеляка й інших українських літераторів, вийшли також окремими виданнями чи в збірках, переважно з передмовами п. Шумейка. Так, він написав передмову до видання поеми І. Франка «Мойсей» англійською, що вийшла 1936-го в перекладі В. Семенини. Також переклав серію статей Л. Мишуги «Шевченко — смолоскип України» (Shevchenko — Torchbearer of Ukraine) і надрукував її в The Ukrainian Weekly (3 березня — 21 квітня 1945 р.). Степан Шумейко є автором кількох англомовних популярних праць про Україну та боротьбу за її державну незалежність.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply