Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Від портфеля міністра до майстра з вітражів

Автор:

|

Грудень 30, 2022

|

Рубрика:

Від портфеля міністра до майстра з вітражів
Петро Холодний

Творець знаменитих вітражів Успенської церкви у Львові був міністром Української Народної Республіки (УНР) і під час війни займався вдосконаленням протигазу. Петро Холодний народився 18 грудня 1876 року в Переяславі на Полтавщині. Навчаючись у Київській класичній ґімназії, відвідував вечорами рисувальну школу М. Мурашка. Не полишав юнак малювання, й будучи студентом природничого та фізико-математичного факультетів Київського університету Святого Володимира.
Іншим захопленням була хімія, в якій він досяг певних успіхів. За способом Петра у Німеччині виробляли вживане у медицині колоїдне срібло. Під час Першої світової війни він працював над поліпшенням протигазу для захисту від отруйного газу хлору. Наукові пошуки проводив на кафедрі фізики Київського політехнічного інституту, пройшовши шлях від асистента до професора.
Скоро новоспечений професор одружився з Марією Івановою, наймолодшою донькою в багатодітній сім’ї морського офіцера У них народилося п’ятеро дітей. Перша світова війна і події Української революції 1917-1921 рр. змінили хід життя д-ра Холодного. Коли в березні 1917 року у Києві відкрили першу українську ґімназію, він став її директором. З неї старшокласники пішли на бій із Червоною гвардією Муравйова під Крути. З часом професор став міністром народної освіти УНР. «Ми не бачили, які ми є, але бачили, що ми відмінні від москалів, та що дальші наші шляхи підуть нарізно, і це нас підбадьорювало», — напише він згодом.
У листопаді 1920 року разом із урядом та армією УНР Петро Іванович еміґрував до Польщі. У Тарнуві створив цілу майстерню, в якій виконав багато портретів різних українських діячів та ікон, розробив план, що давав можливість демобілізованим українським військовикам вступати до вищих навчальних закладів Польщі, організував інтернат для українських студентів у Варшаві. Ці заходи дали змогу отримати вищу освіту багатьом сотням українців.
1921 року проф. Холодний приїздить до Львова, де займається викладацькою діяльністю і створює, мабуть, найвідоміші роботи — вітражі Успенської церкви. Шедевром вважають і вітражі художника-імпресіоніста в Успенській церкві у Мражниці біля Бориславі. Написав ще 54 ікони для каплиці Львівської духовної семінарії.
1928 року він їздив до Парижа, щоб робити зарисовки та зібрати матеріали до задуманої картини про вбивство головного отамана Симона Петлюри, яку не вдалося закінчити.
В останні роки життя хворів на гіпертонію. 54-річний Петро Холодний помер 1930 року у Варшаві, куди приїхав на лікування. Похований на Вольському цвинтарі у столиці Польщі.

Роман Онишкевич

About Author

Meest-Online