Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Уперше гола на екрані

Автор:

|

Січень 21, 2016

|

Рубрика:

Уперше гола на екрані

Геді Ламарр

Математично обдарована австрійсько-американська акторка та винахідниця разом із композитором Джорджем Антейлом винайшла методи розширення спектра зв’язку та стрибкоподібного перестроювання частоти, які необхідні для бездротового зв’язку від докомп’ютерної ери і до наших днів.
Геді Ламарр народилася у столиці Австрії. Її справжнє ім’я — Гедвіга Єва Марія Кіслер. Батько був банкіром із Львова, мати — з Будапешта. Дівчина відвідувала театральну школу та рано почала зніматися у кіно. Вона дебютувала у німецькому фільмі «Дівчина в нічному клубі» (1930). У своїх перших роботах знімалася з такими акторами, як Гайнц Рюманн і Ганс Мозер. Театральний режисер Макс Райнхардт, із котрим вона працювала в Берліні, назвав юну Геді найвродливішою жінкою Європи.
Хвилю світової популярності приніс їй чехословацько-австрійський фільм Густава Махати «Екстаз» (Єва, 1933). Перша в історії художнього повнометражного кіно десятихвилинна сцена оголеного купання у лісовому озері — цілком невинна за сучасними мірками, але 1933 року вона викликала бурю емоцій. Крім того, в цій стрічці Геді стала першою актрисою, котра імітує в кіно оргазм. За словами самої акторки, задля цього під час зйомок режисер колов її англійською шпилькою. Сцена викликала обурення з боку церкви. Фільм був заборонений до показу в ряді країн та випущений у прокат тільки через кілька років із цензурними купюрами. Того ж року батьки видали доньку заміж за Фріца Мандля, австрійського фабриканта зброї та мільйонера.
Після чотирьох років невдалого шлюбу фрау Мандль здійснила класичну втечу зі замку, підсипавши снодійне покоївці. На пароплаві «Нормандія» вона вирушила з Лондона у Нью-Йорк. Жінці не довелося оббивати пороги у Голлівуді — кінодебют 1933-го був надто гучним, щоб його забули кінематографісти. Правда, щоб не викликати аналогічних асоціацій у пуританської публіки США, їй порадили взяти псевдонім. І Гедвіг Кіслер стає Геді Ламарр. Відразу на «Нормандії» вона уклала вигідний контракт із Луїсом Маєром, засновником студії Metro-Goldwyn-Mayer. Новий виток кар’єри розгортається запаморочливо. Загалом Геді Ламар заробила на кінозйомках 30 млн USD.
За свою кар’єру в Голлівуді актриса зіграла в таких популярних фільмах, як «Алжир» (Ґабі, 1938), «Леді в тропіках» (Манон де Верні, 1939), екранізації Джона Стейнбека «Тортілья-Флет» (Долорес Рамірес, 1942, режисер Віктор Флемінг), «Небезпечний експеримент» (Аліда Бедо, 1944) та епічній стрічці Сесіля де Мілля «Самсон і Даліла» (1949). Востаннє вона з’явилася на екрані у фільмі The Female Animal (Ванесса Віндзор, 1958). Геді була заміжня шість разів, мала трьох дітей.
1966-го 52-річна акторка спробувала повернутися на екран, але цьому перешкодила розгорнута проти неї кампанія цькування. Різкий, важкий характер, звичка відверто висловлювати невтішну думку про Голлівуд і його звички спричинили до того, що у Геді Ламарр з’явилося багато підступних і впливових ворогів. Якось її звинуватили у крадіжці мештів вартістю менше 100 USD із крамниці у Флориді. Хоча суд і відкинув це звинувачення, пляма від інциденту залишилася надовго. Ще більших збитків її репутації завдала «автобіографія» актриси під назвою «Екстаз і я» (1966). У цій автобіографії вона нібито зізнається, що страждає німфоманією. Жінка подала позов на видавця, стверджуючи, що багато подій, описаних у книзі, були вигадані одним із «співавторів». Книга містила також захищений копірайтом матеріал зі статті про Ламарр, написаної Джином Рінґольдом та опублікованої в журналі «Факти екрану» 1965-го. У зв’язку з цим відбувся судовий процес. «Ця книга зруйнувала мою кар’єру і моє життя», — сказала акторка.
Геді Ламарр померла 19 січня 2000-го в місті Орландо (штат Флорида) у віці 86 років. Прах актриси був згідно з заповітом розвіяний на її батьківщині, в Австрії, у Віденському лісі. За свій внесок у досягнення кінематографа Геді Ламарр була удостоєна зірки на голлівудській Алеї слави.
Крім кіно, Геді Ламарр займалася наукою. 1942-го вона запатентувала систему, що дозволяє на відстані керувати торпедами. Цінність технології «стрибаючих частот» була оцінена тільки з роками. День народження акторки 9 листопада — названий Днем винахідника у німецькомовних країнах. Без винаходу науковця зараз не літали б військові супутники та не працювали б стільникові телефони стандарту GSM.
Доля познайомила Геді Ламарр із авангардистським композитором Джорджем Антейлом, котрий жив неподалік. Воно поділилася з музикантом дуже важливою ідеєю: якщо дистанційно повідомляти координати цілі керованій торпеді на одній частоті, то ворог може легко перехопити сигнал, заглушити його або переспрямувати торпеду на іншу ціль. Щоб дати своїй другій батьківщині військову перевагу, дослідниця запропонувала керувати торпедами сигналами, які не можна буде перехопити або заглушити. Ламарр та Антейл незабаром запропонували використовувати на передавачі випадковий код, який буде змінювати частоту каналу передачі, та синхронізувати такі ж частотні переходи і на приймачі. Така зміна каналів зв’язку гарантує безпечну передачу інформації. До того часу псевдовипадкові коди використовувалися для кодування інформації, переданої незмінними відкритими каналами зв’язку. Секретний ключ став використовуватися для швидкої зміни частот каналів передачі інформації.
У серпні 1942-го Ламарр і Антейл отримали патент під номером 2292387 Secret Communication System. Патент описує таємні системи зв’язку, що містять передачу фальшивих сигналів на різних частотах. Цей патент став основою для зв’язку з розширеним спектром, який зараз використовується всюди — від мобільних телефонів до Wi-Fi 802.11 і GPS.

Цікаві факти
* 1966 року була випущена нібито автобіографічна книга Ecstasy & Me: My Life As A Woman (New York: Bartholomew House, 1966), яку акторка визнала підробкою;
* Геді Ламарр зображена на заставці при завантаженні комп’ютерної графічної програми Corel Draw 8 і 9;
* в одного з персонажів відеогри Half-Life 2, Айзека Кляйнера, в лабораторії живе незвичайний вихованець — хедкраб Ламар, у якого видалили жала, що відповідають за приєднання до голови жертви. Д-р Кляйнер назвав свого вихованця на честь Геді Ламарр;
* на початку 2014 року ім’я Геді Ламарр було додано до Зали слави винахідників;
* до дня народження жінки 9 листопада приурочені Дні винахідника відразу в трьох європейських країнах — Німеччині, Австрії та Швейцарії;
* 9 листопада 2015-го Google випустив новий дудл на честь 101-го року від дня народження Геді Ламарр.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply