Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 16, 2021

Тричі єдиний Береговий

Автор:

|

Квітень 17, 2021

|

Рубрика:

Тричі єдиний Береговий
Єдине спільне й, водночас, сумнівне фото Берегового з Януковичем

15 квітня століття тому на Полтавщині народився єдиний українець, удостоєний звання Героя Радянського Союзу як під час Другої світової війни, так і за політ у космос.

Фатальне клопотання
У ХХ ст. Георгія Берегового згадували переважно з приводу його клопотання як депутата Верховної Ради СРСР 1978 року про скасування двох судимостей, за пограбування й зґвалтування, горезвісного Віктора Януковича, чиє президентство завершилося 2014 року загибеллю ста семи Героїв «Небесної сотні». Але депутат-космонавт явно виконував доручення-формальність тих, кому в СРСР не було прийнято відмовляти, — працівників Комітету державної безпеки СРСР, котрі, за даними Григорія Омельченка, генерал-лейтенанта Служби безпеки України, завербували Януковича ще у в’язниці.
2014-го «жовта» преса публікувала запевнення 66-річної тоді сусідки Януковича, що Береговий нібито був його біологічним батьком. Але серйозні видання її повідомлення ігнорували, вочевидь, розцінили як вигадку.
Про Берегового поширювали також чутки, що був позашлюбним сином Леоніда Брежнєва, котрий очолював СРСР у 1964-1982 рр., але доказів ніхто не навів. Натомість серед реальних подій біографії Берегового — немало унікальних.
З’явився на світ 15 квітня 1921-го в с. Федорівка на Полтавщині. Але виріс у місті Єнакієве на Донеччині. Ще школярем керував міською секцією авіамоделювання. А коли працював на Єнакієвському металургійному заводі, займався в аероклубі. Тому коли 1938 року його рекрутували до Червоної армії, потрапив до школи військових льотчиків у Луганську, яку закінчив 1941-го.
Участь у Другій світовій війні брав із червня 1942 року як льотчик, командир ланки та ескадрильї 90-го гвардійського штурмового авіаційного полку 4-ї гвардійської штурмової авіаційної дивізії 5-го штурмового авіаційного корпусу 5-ї повітряної армії 2-го Українського фронту. Здійснив 186 бойових вильотів. Зокрема, бомбив німецький аеродром під Львовом.

Залишився в космосі астероїдом
26 жовтня 1944 року за героїзм, мужність і відвагу був удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Відтак, увійшов в історію передусім як єдиний радянський космонавт, котрий воював і був удостоєний звання героя як під час Другої світової, так і за політ у космос.
Не раз зазнав у ході Другої світової війни поранень. А востаннє у нього стріляв 22 січня 1969 року молодший лейтенант радянської армії Віктор Ільїн, котрий сподівався, що вбиває Леоніда Брєжнєва, візуально схожого на Берегового, котрий їхав у Кремль по свою другу Зірку Героя Радянського Союзу. Космонавт був лише легко поранений уламками лобового скла. Натомість водія, котрий був поруч з ним, Ільїн смертельно поранив.
Другої Зірки Героя Радянського Союзу Береговий удостоївся за політ на космічному кораблі «Союз-3» 26-30 жовтня 1968-го, двічі наблизившись під час нього до безпілотного «Союзу-2». Це була перша в історії спроба стикування в космосі з безпілотним кораблем у тіні Землі. Політ тривав три доби 22 години 50 хвилин 45 секунд.
Але в космонавти Берегового взяли з огляду на його вік не одразу, попри те, що закінчив ще й вищі офіцерські курси та військово-повітряну академію і став заслуженим льотчиком-випробовувачем СРСР, оскільки у 1948-1964 рр. освоїв десятки типів літаків.
А 1972-го став єдиним українцем, котрий керував Центром підготовки космонавтів ім. Юрія Гагаріна. Ще й захистив кандидатську дисертацію з психології та був співавтором наукових відкриттів у галузі фізики верхньої атмосфери.
У відставку пішов 1987 року генерал-лейтенантом. 1990-го на честь космонавта назвали астероїд № 6319 «Береговий». А помер він 30 червня 1995-го під час операції на серці. Похований у Москві.
Як повідомляв «Міст», у родини космонавта Каденюка відбирають помешкання.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply