Новини для українців всього свту

Thursday, Oct. 21, 2021

Той, хто надкусив яблуко

Автор:

|

Листопад 26, 2015

|

Рубрика:

Той, хто надкусив яблуко

Стів Возняк

Стівен Ґері Возняк — піонер комп’ютерних технологій, конструктор одного з перших персональних комп’ютерів (ПК) у світі, співзасновник фірми Apple. Він вважається одним із батьків революції ПК, якій значно сприяли його винаходи в 1970-х рр. Він заснував Apple Computer разом із Стівом Джобсом 1976-го. У середині 1970-х рр. створив комп’ютери Apple I та Apple II. Apple II здобув неймовірно велику популярність і згодом став найрозповсюджуванішим персональним комп’ютером 1970-х і початку 1980-х рр.
У Стівена було кілька псевдонімів — The Woz, Wizard of Woz, iWoz. WoZ (скорочення від Wheels of Zeus) — це ще й ім’я компанії, яку заснував Стівен. Також за чотири дні він створив прототип гри Breakout для Atari. Відомий своїм характером інтроверта і вважає свою популярність дратівливою. В Apple Computer його також називали «Інший Стів». Відомішим Стівом був Джобс.

Звідки він походить
Інформація про українське етнічне походження Стіва Возняка з’явилась в українських медіа після виходу у світ 2007 року енциклопедичного довідника Віталія Абліцова «Галактика Україна. Українська діаспора: видатні постаті», же стверджується, що батько Стіва — українець. «Його батько — виходець із Буковини, звідки переїхав до США після Другої світової війни. Мати — німкеня. Позаяк інтернаціональна сім’я в Америці ніколи не дотримувалась українських традицій, а на момент виїзду батьків до Сполучених Штатів частина Буковини належала Польщі, то на запитання про їхнє походження Стів, не вдаючись до подробиць, відповідає: «Моя мати приїхала з Німеччини, а батько — з Польщі». «Я певною мірою бажав би бути українцем. Ці люди здаються найбільше подібними до американців, як я сам, із усіх інших європейців», — каже він.
Стів народився 11 серпня 1950-го в місті Сан-Хосе (штат Каліфорнія) в сім’ї інженера та домогосподарки. Після закінчення школи юнак уступив до Каліфорнійського університету в Берклі, але вже на другому курсі взяв академічну відпустку. 1986 року таки закінчив цей університет зі ступенем бакалавра комп’ютерних технологій і електротехніки. 1975-го почав працювати в компанії Hewlett-Packard, де проектував калькулятори. У той час у розпорядженні компанії перебував один-єдиний комп’ютер власного виробництва, який використовували близько 80 інженерів.

Заснування Apple
На початку 1975 року на ринку з’явився перший персональний комп’ютер Altair 8800. Тоді Стівен не міг дозволити собі витратити 400 USD на цей комп’ютер, тому вирішив зібрати свій власний, використовуючи готовий мікропроцесор від компанії Motorola і кілька модулів пам’яті.
Того ж 1975-го шкільний приятель п. Возняка Стів Джобс запропонував йому створити модель комп’ютера, орієнтованого на запити любителів та ентузіастів комп’ютерної справи. У гаражі, який належав батькам п. Джобса, вони створили комп’ютерну плату, прототип комп’ютера Apple I. Місцевий торговець електронним обладнанням замовив 25 таких пристроїв, після чого п. Возняк залишив колишню роботу, щоб стати віце-президентом нової компанії.
1 квітня 1976 року п. Джобс і п. Возняк заснували компанію Apple Computer, Inc. (тепер — Apple Inc.), яка була зареєстрована 1977-го. Своєю назвою дітище Возняка і Джобса зобов’язане творчості групи The Beatles. В оформленні обкладинок усіх пізніх альбомів групи використовувалося зображення яблука.
Першою продукцією новоутвореної компанії став комп’ютер Apple I за ціною в 666,66 USD, що відрізнявся простотою та компактністю. Загалом було продано 600 таких машин. Apple II, що з’явився незабаром, став ще компактнішим і зручнішим у використанні. Успіх компанії виявився феноменальним, і 1980 року вона стала акціонерним товариством.
Наступними кроками фірми стало виробництво принтерів і програмного забезпечення. Стів Возняк написав більшу частину програм, які працювали на Apple. Його авторству належить просунута мова програмування Calvin, набір віртуальних інструкцій 16-бітного процесора, відомих як SWEET16, і комп’ютерна гра Breakeout, що спонукало додати звук.
1980-го Apple II вийшов у публічний продаж і зробив Джобса і Возняка мільйонерами. До 1992 року щорічний прибуток фірми досяг 7 млрд USD. У зв’язку з тим, що п. Возняк потрапив в авіакатастрофу на початку 1981-го, йому довелося на якийсь час залишити фірму, але вже два роки він повернувся туди і пропрацював у компанії до 1985-го.

Відхід від Apple
1985 року Стів Возняк залишив посаду віце-президента Apple і зараз займає в ній посаду консультанта з символічною зарплатою, володіючи пакетом акцій компанії. Після припинення активної роботи в Apple він заснував низку високотехнологічних компаній. Зокрема, створив компанію з розробки систем віддаленого доступу для використання в ПК. Фірма, що називалася CL-9, проіснувала до кінця 1989-го.
1985 року президент Рональд Рейґан вручив Стівові національну медаль технологій. 1997-го він був призначений членом Музею комп’ютерної історії в Сан-Хосе. У вересні 2000 року п. Возняк увійшов до Національної зали слави винахідників. Стів так оцінив свій внесок у розвиток комп’ютерних технологій: «Це була революція, мирна революція. І я щасливий, що був її частиною». Він проживає в місті Лос-Гатос (штат Каліфорнія) разом із своєю дружиною Дженет Гілл.
У вересні 2007-го опублікував автобіографічну книгу iWoz. А 9 березня 2009 року на телеканалі ABC відбулася прем’єра чергового шоу Dancing With The Stars, в якому серед інших узяв участь і Стів Возняк. Його партнеркою стала Каріна Смірнофф, професійна танцівниця родом із Харкова.
Він є членом команди з поло Силіконової Долини. Улюблена гра — тетріс. Стів активно займається доброчинністю — зокрема, підтримує молоді таланти та допомагає знедоленим. Також Стів озвучив персонажа — пародію на нього ж самого — у першій і дванадцятій серіях анімаційного серіалу Code Monkeys про ігрових девелоперів. А ще він знявся у другому епізоді четвертого сезону телесеріалу «Теорія Великого вибуху», де зіграв самого себе.

До слова
Тім Кук, теперішній генеральний директор Apple заявив, що зараз потреба в ПК уже відпала. «Якщо ви поглянете на ПК, то запитаєте себе: навіщо вам все ще потрібно його купувати?» — дивується він. На думку посадовця, на зміну ПК і ноутбукам прийшли потужні планшети, такі як iPad Pro. Коли люди почнуть ними користуватися, вважає глава Apple, вони «дійдуть висновку, що їм більше не потрібно щось ще, за винятком телефону». Згадуючи смартфони, які наближаються за розмірами до планшетів, п. Кук зазначив: «Гадаю, що якщо у вас є великий смартфон, то навряд чи вам знадобиться iPad mini». Очільник Apple також розповів, що компанія подумує про «створення програми або чогось ще» у сфері охорони здоров’я, нагадавши, що зараз Apple Watch дозволяє відстежувати деякі біометричні процеси користувача.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply