Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 27, 2021

Сексуальну революцію розпочав галичанин

Автор:

|

Серпень 05, 2021

|

Рубрика:

Сексуальну революцію розпочав галичанин
Вільгельм Райх

І в США, де психоаналітик почуваються комфортно, мало хто знає, що перші з них — Зиґмунд Фройд і Вільгельм Райх походять із Галичини, та й у ній про це також знають не всі.

Земляки-перекотиполе
Предки матері Зиґмунда Фройда народилися в Тисмениці на Івано-Франківщині. Батька — в Бучачі на Тернопільщині та Бродах на Львівщині. З останнього з цих міст перебралися Фройди до Фрайберґа (тепер — Пршібор) у Чехії. Там і з’явився на світ психоаналітик № 1.
Натомість засновник психоматичної терапії та найпершого навчального закладу з психоаналітики, а також автор терміну «сексуальна революція» Вільгельм Райх народився 24 березня 1897-го в Добряничах (тепер — Перемишлянського району Львівщини). Щоправда, на Буковині запевняють, що він — із Добринівців Чернівецької області.
Але Штефан Гампль, віце-ректор Університеті Зиґмунда Фройда у Відні, з’ясував: «Згідно з записом № 93 зі шлюбної метрики львівської юдейської релігійної громади, Райхові батьки побралися 1895 року. Мати Цецилія була родом із Бродів, батько Леон жив у Добряничах, де управляв сільським господарством. Згодом батьки переїхали до більшого маєтку на Буковині».
Можливо, Фройд і Райх лікували душевні недуги тому, що були галицькими євреями — представниками чи не найзакомплексованішої спільноти. Адже її зарахували до «нижчої касти» як їхні єдиновірці з інших країн, так і австрійці.
Відтак, батько Райха проголосив себе німцем, поєднував, усупереч приписам юдаїзму, орендаторство з рільництвом і заборонив своїм дітям водитися з євреями й українцями. Але спершу не витримала роздвоєння особистості й наклала на себе руки мати 17-річного тоді Вільгельма Райха. Його батько хоч і не звів тоді порахунки, усе ж пережив дружину не набагато — лише на три роки.
Натомість Вільгельм зумів знайти собі розраду. За його словами, в 11 літ його позбавила цноти сімейна кухарка. А в 15 він уперше відвідав бордель». Після завершення Першої світової війни, в ході якої Райх дослужився до офіцера, а російська армія сплюндрувала його ферму, він закінчив медичний факультет Віденського університету. Після того, як заприятелював у столиці Австрії з Фройдом, став його першим клінічним асистентом. А невдовзі — навіть віцепрезидентом психоаналітичної клініки Фройда, який ділився з ним пацієнтами.
Але Райх, переконаний, що секс зцілює, розробляв власні теорії. Вважав, що нерозряджена статева енергія спричиняє невроз, а оргазми навпаки — загоюють їх. 1924 року організував та очолив у Відні найперший навчальний заклад із психоаналітики — семінар із психоаналітичної терапії. Але 1927-го посварився зі своїм учителем, бо намагався поєднати фрейдизм із марксизмом.
Переїхавши до Німеччини, вступив до прокомуністичного «Руху психічного здоров’я» та створював гігієнічні центри, які безоплатно інформували про методи контролю за народжуваністю та займалися сексуальною просвітою. Бо Райх вважав, що всебічному розкріпаченню людей перешкоджає закомплексованість у статевому житті внаслідок ханжеської моралі.
Саме її він назвав головною передумовою тоталітарних режимів. Бо, як запевняв психоаналітик із Бродів, придушення природних, а передусім — сексуальних потягів людини перетворює її на істоту, яка не лише не опирається наказам «вождя», а й потребує їх.

Втеча з «Райху»
Але популяризацію ним розкутості в статевому житті розцінили як пропаґанду розпусти. Інтернаціональна психоаналітична асоціація та німецька компартія виключили Райха зі своїх лав. Остання ще й пообіцяла розстріляти після її приходу до влади за критику ним тоталітаризму в СРСР.
Утім, утікати з Німеччини Райху довелося й після того, як нацисти, даруйте за каламбур, проголосили її «Третім Райхом». А з Данії та Швеції, де в 1960-х рр. під час «сексуальної революції», до якої він закликав, плакати з його портретами розклеюватимуть поруч зі зображеннями Че Ґевари, нашого земляка депортували 1934-го за те, що бентежив ханжеську тоді ще в тих країнах мораль.
Але, влаштувавшись ад’юнкт-професором медичної психології школи соціальних досліджень у Нью-Йорку, Райх невдовзі стає найпопулярнішим психіатром у США. У ході лабораторних досліджень дійшов висновку, що основою життя усіх істот є біофізична субстанція, яку назвав оргоном та енергетичною силою; на її кількість і вільний потік в організмах впливає сексуальна активність; через нестачу оргону й порушення його вільного потоку люди хворіють на рак, стенокардію та епілепсію; ці недуги лікують сексом.
1941 року відвідав Альберта Ейнштейна в його будинку в Нью-Джерзі й годинами розповідав йому свої теорії. Той ввічливо слухав, але Райх його не переконав. Психоаналітик поскаржився йому: «Люди думають, що я божевільний». Фізик відповів: «Я можу їх зрозуміти».
Заснувавши в Нью-Йорку Інститут оргону, винайшов 1950-го оргонний акумулятор для відновлення запасу енергетичної сили в організмі та зцілення ним від недуг, які доти вважали невиліковними. А також збудував завод, на якому налагодив 1954 року серійне виробництво своїх акумуляторів, котрі навіть надійшли у продаж.
Однак не уник «полювання на відьом», яке тривало тоді у США. 1954 року його заарештували за «симпатії до СРСР», який він насправді критикував, і «таємну аґентурну роботу на користь Радянського Союзу».
Ув’язнили вченого на три роки за неповагу до суду. Причому той ухвалив ліквідувати Інститут оргону, знищити акумулятори Райха й тисячі його статей і книг. Це було єдиним санкціонованим на національному рівні спаленням книг в історії США.
А позаяк суд ще й звелів засекретити рукописи Райха, суперечки з приводу того, генієм він був чи шарлатаном, тривають і досі. І все ж персонаж роману Керуака «У дорозі», якого звали Берроузом, використовував акумулятор оргону.
До слова, й письменник Вільям Берроуз також був великим прихильником цього пристрою й сконструював кілька власних. Всередині одного з них сфотографувався 1993-го Курт Кобейн, лідер рок-гурту Nirvana.
Помилування Райха вимагали в т. ч. найвидатніший фізик усіх часів і народів Альберт Ейнштейн, а також всесвітньовідомі письменники Ернест Гемінґвей, Жан-Поль Сартр і Альберт Камю. Але 1957 року за кілька місяців до звільнення Райх помер нібито від серцевої недостатності, в яку ніхто не повірив.

Довге відлуння
Його біограф Крістофер Тернер стверджував: «Після того, як радикальні «ліві» втратили віру у комунізм у повоєнний період, Райх став їхнім наступним захопленням». 1964 року журнал Time опублікував величезну статтю, в якій проголосив, що «Доктор Вільгельм Райх, вочевидь, є пророком. «Наразі здається, що вся Америка — це лише одна велика шафа оргона», — писав часопис.
ВВС Culture нагадала про науковця 23 травня 2021-го в публікації «Вільгельм Райх: чоловік, який вірив, що оргазми врятують світ», у якій запевнила: «Впродовж 1960-х і 1970-х рр. Райх надихав гіпі і романтиків, був ідеальною іконою контркультури. 1968 року учасники студентських протестів у Парижі писали на стінах Сорбонни цитати з праць Райха. В Берліні вони кидали в поліцію копії «Масової психології фашизму». Феміністки 1970-х, як-от Жермен Грір, також зазнали впливу його ідей, які процвітали в комунах гіпі, що проповідували «вільне кохання».
Марк Пілкінґтон, засновник видавництва Strange Attractor Press, пояснив: «Його сексуальну теорію спершу підхопили радикальні спільноти, але поступово вона стала більш прийнятною й у суспільстві загалом. Його радикальні ідеї імпонували досить широкому колу людей, які шукали відповіді на таємниці Всесвіту за межами наукових теорій».
Журналісти ВВС Culture також розповіли: «Вважається, що акумулятор оргону був прототипом «надмірної машини» у фільмі «Барбарела» 1968-го з Джейн Фондою у головній ролі. Та «оргазмотрона» у фантастичній комедії Вуді Аллена «Сплячий» 1973 року.
Письменниця Олівія Лейнґ в інтерв’ю BBC Culture розповіла: «Я думаю, що Райх — надзвичайно складна постать, але це не є підставою забути про нього. Він намагався об’єднати ідеї Фройда та Маркса, виступав за сексуальну свободу і право жінок на задоволення і вірив, що ідея свободи вкорінена в наші тіла, які є й сховищем травм, і аґентом змін».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply