Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Сатефанові Козаку — 75!

Автор:

|

Жовтень 11, 2012

|

Рубрика:

Сатефанові Козаку — 75!

Із нагоди цього ювілею хочеться не лише щиро привітати проф. Стефана Козака з днем його народження й побажати дальших творчих успіхів, але й нагадати багатьом випускникам Варшавської україністики та моїм односельчанам, що цьогоріч пан Козак завершив свою 75-ту весну свого життя.

Народився Стефан 11 серпня 1937-го в селі Вербиця, колишнього Рава-Руського повіту в селянській українській середньо-заможній сім’ї. Після Другої світової війни село Вербиця, як і ціле Закерзоння, було включене за рішенням Сталіна в межі польської держави. Відтоді село належало до Томашівського повіту Люблінського воєводства. Початкове навчання розпочав Стефан у селі Вербиці, але в червні 1947 року він разом із сім’єю та односельцями був насильно депортований у межах акції «Вісла» на Ольштинчину й замешкав у селі Ружанах, біля Пєнєжна в повіті Бранево.
На Браневщині завершив початкову й середню освіту та після державних іспитів вирушив на закордонні студії. В 1957-1967 рр. закінчив філологічний факультет з української мови й літератури в Київському державному університеті імені Тараса Шевченка. Повернувшись до Варшави, працював у Інституті слов’янознавства в Польській академії наук. У 1981-1990 рр. керував кафедрою польсько-східнослов’янського порівняльного літературознавства.
Стефан Козак організував щорічні міжнародні конференції «Польсько-українські зустрічі», редагував річник «Варшавські зошити українознавства», став членом крайових і міжнародних наукових організацій. Він — доктор honoris causa кількох українських університетів. 1989-го написав книжку про Кирило-Мефодіївське братство й отримав титул надзвичайного професора. 1990-го очолив Кафедру української філології, 1993-го отримав найвищий у Польщі науковий титул — звичайного професора.
Тут варто згадати, що Варшавська україністика постала 18 жовтня 1953-го, і 2013-го їй виповниться 60 років. Звідти вийшла низка талановитих україністів у Польщі. Серед багатьох учених-педагогів у цьому закладі великі заслуги належать проф. Козаку. Також він відомий як талановитий публіцист, україніст, літературознавець, письменник і громадсько-освітний діяч. Звичайно, я не маю наміру обговорювати зміст книг проф. Козака, це неможливо в межах статті. Однак згадаю, що велике враження справляє на читача його книга «Студії з україністики. Випуск ІХ. Християнство — романтичний месіанізм — сучасність. Статті, розвідки, лекції», у якій є вибрані праці, присвячені проблемам впливу християнізації на становлення української літератури, козацького епосу, літератури доби романтизму, а також творчості окремих письменників і діячів культури — М. Максимовича, І. Котляревського, Д. Чижевського, М. Грушевського, Лесі Українки, О. Довженка й інших. Це — своєрідна культурно-історична тканина та сукупність нашого національного буття. На стиль і зміст праць ученого мають колосальний вплив літературно-історичні цінності минулого, які є важливим посередником і надають належний тон і напрям нашому сьогоденню.
Крім того Стефан Козак — автор численних науково-популярних, публіцистичних і художніх публікацій. Він — діяч і співорганізатор міжнародних з’їздів і конференцій, головно – із літературознавства. Протягом своєї активної науково-громадської діяльності в поширенні українознавства він керував Польсько-українознавчим товариством. Ще він був одним з організаторів Міжнародної асоціації україністів, членом Національної академії наук України, є дійсним членом Української вільної академії наук (Нью-Йорк) і активним діячем НТШ у Польщі та в Європі. Проф. Козака неодноразово запрошували різні університети для читання лекцій, а в Альбертському університеті в Едмонтоні він працював більш ніж півроку.
Відзначаючи заслуги проф. Козака, Папа Іван Павло ІІ нагородив його Pro Ecclesia et Pontifice, а напередодні 50-річчя кафедри українознавства Варшавського університету президент Польщі Александр Кваснєвський нагородив Стефана Козака Кавалерським хрестом відродження Польщі, а прем’єр-міністр України Віктор Янукович під час свого візиту до Польщі й у ході конференції завітав до Сенатської зали Варшавського університету, де вручив проф. Козаку медаль Ярослава Мудрого V ступеня, якою нагородив його Президент України Віктор Ющенко.
Можна сказати, що Стефан Козак — людина, яка належить до того славного покоління, котрому довелося жити в складні часи, серед них – Іван Дзюба, Михайло Горинь, Василь Симоненко, Роман Іваничук, Іван Драч, Дмитро Павличко, Володимир Підпалий, Іван Гущак, Іван Білик, Юрій Бача, Михайло Мольнер, Іван Ющук і інші, які більшою чи меншою мірою зазнали переслідувань від тотального режиму СРСР. Стефан Козак 2008/09 академічного року вийшов на пенсію. Його місце керівника кафедри україністики Варшавського університету зайняла проф. Тереса Хинчевська-Геннель, тодішня працівниця Польської академії наук.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply