Новини для українців всього свту

Monday, May. 23, 2022

Про визначного педагога Олексу Синявського

Автор:

|

Березень 06, 2019

|

Рубрика:

Про визначного педагога Олексу Синявського

Хочемо пригадати Олексу Синявського, на жаль, із різних причин, мало відомого в наш час. Він народився 23 вересня 1887 року в селі Андріївка Бедрянського повіту Таврійської губернії (тепер Бердянський район Запорізької області). 1899-го закінчив початкову школу. Навчався в нижчій ремісничій школі і середній електротехнічній школі в Одесі (не закінчив). 1909 року екстерном закінчив ґімназію. З 1909-го — студент фізико-математичного факультету, з 1910-го — історично-філологічного факультету Харківського університету.
З молодих років Олекса брав участь в українському національному русі, але згодом його активність підупала. 1914-го заарештували і на два роки вислали до Полтави під нагляд поліції. Повернувшись до Харкова 1916 року, закінчив екстерном університет і отримав диплом 1-го ступеня. Залишився на кафедрі слов’янської філології без стипендії. З осені 1917-го до початку 1918 року працював управителем і учителем першої на Слобожанщині української ґімназії, комісаром при Харківській шкільній окрузі (з грудня 1917-го), головою Комісаріату в справах Харківської шкільної округи (квітень-вересень 1918 року).
Займався викладанням української мови та дописував до часописів «Рідне слово» й «Нова громада», редагував українські підручники у видавництві «Союз», був членом Харківської шкільної громади. Водночас викладав українську мову в Харківському інституті народної освіти (1920-1928), працював у Комісії з упорядкування українського правопису при Народному комісаріаті освіти УСРР (1925-1928), працював на кафедрі мовознавства ім. О. Потебні.
З 1928-го очолював Діалектичну комісію Всеукраїнської академії наук (ВУАН), із 1930 року завідував відділом діалектології Інституту мовознавства ВУАН, де розробляв, зокрема, тему «Методологія соціальної діалектології». У 1932-1937 рр. працював професором Київського університету та Київського педагогічного інституту.
Комуністи принижували українську мову й приписували їй другорядність. Синявський стверджував, що рідну українську мову треба прищеплювати починаючи від самого народження дитини. Мати має розмовляти з дитиною рідною мовою ще тоді, коли дитина перебуває в її лоні.
На жаль, більшовики накреслили свої межі функціонування національних мов і не тільки. Треба було хвалити «революцію» і захоплюватися «геніальною мудрістю» комуністичних провідників. Боровся з хибними комуністичними поглядами у вихованні, за що його звинуватили в підтримці буржуазної ідеології. 1937 року Олексія Синявського заарештували, а 24 жовтня розстріляли в Києві.
Родина Олексія Синявського — дружина Наталія, донька Галина та син Віктор пережили неймовірні переслідування. Реабілітували видатного педагога 1958 року.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply