Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 29, 2022

Про одіссею двох видатних учених-винахідників

Автор:

|

Вересень 05, 2013

|

Рубрика:

Про одіссею двох видатних учених-винахідників

Однією з визначальних характеристик сучасного та майбутнього цивілізаційного розвитку суспільства є винайдення комп’ютерної техніки, яка стала єдиною світовою системою науково-технічного прогресу в усіх галузях людського життя. Науковці підкреслюють, що комп’ютерна техніка сприяє ефективності функціонування сучасного суспільства та є найпотужнішим засобом прогресу. 

До розвитку цієї галузі спричинився й наш славний родак Стівен (Стефан) Ґері Возняк, який народився 11 серпня 1950 року в Сан-Хосе (штат Каліфорнія), відомий і популярний у західних країнах, проте мало знаний в Україні. Стів Возняк — піонер комп’ютерних технологій, конструктор. Разом із Стівом Джобсом він входить до когорти провідних винахідників комп’ютерної техніки.
Народився Стефан в українській сім’ї, його батько походив із Буковини й переїхав до Сполучених Штатів після Другої світової війни. Мати за походженням була німкенею, але дім був проваджений за українською традицією. Юнак добре вчився й рано проявив свій талант винахідника. Навчався в Університеті Колорадо, 1976 року запатентував власний комп’ютер Apple-1. Цей винахід було названо технічною революцією в США, і він поширився на весь світ. 1977-го був створений персональний комп’ютер Apple-2. Стів Возняк у співавторстві зі Стівеном Джобсом запустив у серійне виробництво модерний Apple Computer Inc.
Тож 1 квітня 1976 року п. Возняк і п. Джобс засновують власну компанію — Apple Computer — для виробництва персональних комп’ютерів. Щоби підприємство запрацювало, молоді активні винахідники продали авто, ще 5 тис. USD позичили в друзів, а в банку оформили 15-тисячний кредит. Перше замовлення на 50 комп’ютерів Apple партнери отримали від Пола Террела, власника крамниці Byte Shop, котрий і став першим в історії продавцем персональних комп’ютерів. Пани Джобс і Возняк одержували за кожне своє «надкушене яблуко» по 500 USD. Продавець додавав до ціни третину маржу й продавав пристрої вже за 666,66 USD. Бізнес почав розвиватися.
Невдовзі обидва Стіви заробили 205 тис. USD. За десять років частка п. Возняка в Apple Computer становила вже понад 200 млн USD. Це — колосальний фінансовий прибуток за такий короткий час.
Apple стала найдорожчою корпорацією у світі, станом на 28 лютого 2012 року, її вартість сягнула 504 млрд USD – на 90 USD млрд більше, ніж Exxon Mobile, яка, відтак, опинилася на другому місці. Кількість працівників компанії зараз сягає близько 60,4 тис. Головний офіс розташований у Купертіно (штат Каліфорнія) і мав свої відділення в десяти країнах світу.
Стефан Возняк завжди ідентифікував себе українцем. Він також послуговувався кількома псевдонімами: The Woz, Wizard of Woz, iWoz, WoZ (скорочення від Wheels of Zeus). Останнє — це ще й ім’я компанії, яку заснував п. Возняк. Також він створив початковий прототип класичної гри Breakout для Atari за чотири дні. В Apple Computer його ще називали «Інший Стів», тому що в них із Джобсом були дуже схожі імена. Тільки Джобса звали Steven, а Возняка – Stephen. Стефан також отримав прізвисько «Віз», для того щоби розрізняти Джобса та Возняка.
Ми не знаємо точної причини, чому п. Возняк поступово став відходити від цього великого бізнесу. 1981 року він потрапив у автомобільну аварію й дивом залишився живий. Відтоді його життя змінилося. Він покинув бізнес Apple Computer, бо шукав справи для душі — організовував рок-фестивалі, займався доброчинністю. Навіть був організатором перших телемостів між СРСР і США.
Усе це, а також розлучення з першою дружиною забрало в Стівена Возняка десятки мільйонів доларів. Він належав не лише до талановитих, але також до багатих людей Америки. Замість п. Возняка Стів Джобс узяв у бізнес-компаньйони Джона Скаллі, президента Pepsico, який згодом вигнав засновника з компанії. Джобс пішов і забрав зі собою шістьох найталановитіших інженерів. Без них справи Apple поступово погіршилися, не витримуючи конкуренції з Microsoft. Тож 1996 року п. Джобса вже просили повернутися, щоби врятувати Apple Computer. Він погодився, і йому це вдалося без особливих труднощів.
Тим часом, п. Возняку пощастило зберегти свої капітали, він знову одружився, виховав шістьох дітей, жив у достатку й працював над тим, що йому подобалося. Успішно заснував нову компанію Wheels of Zeus, яка спеціалізується на глобальному захисті баз комп’ютерних даних. Понад те, Стефан Возняк активно займається доброчинністю — він, зокрема, підтримує молоді таланти та допомагає знедоленим. 1985 року за видатні досягнення в галузі технологій президент США Рональд Рейґан вручив п. Возняку національну медаль технологій. 1997-го він був призначений членом Музею комп’ютерної історії в Сан-Хосе. У вересні 2000 року Стів Возняк увійшов до Національної зали слави винахідників. Сам він так оцінив свій внесок у розвиток комп’ютерних технологій: «Це була революція, мирна революція. І я щасливий, що був її частиною».
9 березня 2009-го на телеканалі ABC відбулася прем’єра чергового шоу Dancing with the Stars, участь у якому брав і Стефан Возняк. Його партнеркою стала Карина Смірнофф, професійна танцівниця родом із Харкова. Він крім того є членом команди з поло Силіконової Долини. Улюблена гра п. Возняка — теніс і він також є членом Братства вільних каменярів, останнім часом проживає в місті Лос-Гатосі (штат Каліфорнія) разом зі своєю дружиною Дженет і дітьми.
Пригадаймо, що Стів Джобс народився 24 лютого 1955-го й помер 5 жовтня 2011 року. Він прийшов на світ у Сан-Франциско (штат Каліфорнія). Його мати, 17-річна студентка, після народження віддала немовля в прийомну сім’ю. Прибраними батьками Стівена стали Пол Джобс і Клара Джобс-Акопян. Клара працювала в бухгалтерській фірмі, а Пол Джобс був механіком у компанії, що виробляла лазерні установки. Коли Джобсу було п’ять років, сім’я переїхала в містечко Маунтін-В’ю, розташоване в самому центрі Кремнієвої долини. Тут 12-річний Стівен на вакаціях став працювати у фірмі. Під час роботи в Hewlett-Packard він познайомився зі Стівеном Возняком. 1972-го він здобув середню освіту та вступив до Reed College в Ореґоні, але вже за шість місяців через матеріальні проблеми покинув навчання.
Юний Джобс був змушений жити в гуртожитку, у кімнатах своїх друзів, бо не мав іншого виходу. Займався на курсах каліграфії, що потім назвав основою для створення красивих фірмових шрифтів Apple. Щоби якось прожити, наймався збирати фрукти в садах, часто — зі Стефаном Возняком, збирав пляшки й здавав їх по 5 центів, щоби купити їжу, ходив за сім миль на безкоштовні недільні обіди до кришнаїтського храму. Джобсу пощастило побувати в Індії, із якої він повернувся буддистом із поголеною головою й у традиційному індійському одязі. Протягом того часу Джобс експериментував із психоделіками, назвавши свій досвід із ЛСД «однією із двох чи трьох найважливіших речей, які робив у своєму житті».
Однак горизонт його життя посвітлішав завдяки Возняку. Спочатку він став співзасновником ради директорів СЕО, а згодом — генеральним директором корпорації Аpple Inc. Також п. Джобс був членом ради директорів підприємства Disney. 1995 року в титрах мультфільму «Історія іграшок» він зазначений як виконавчий продюсер.
Отож наприкінці 1970-х рр. Стів Джобс і Стів Возняк створили спільне комп’ютерне підприємство. На початку 1980-х рр. п. Джобс був одним із перших, хто побачив потенціал керованого мишкою графічного інтерфейсу, що призвело до появи комп’ютера Macintosh. Стів Джобс не був винахідником і конструктором першого персонального комп’ютера, бо його створив Стів Возняк. Але Стів Джобс доклав усієї своєї енергії й сил до того, щоби проект нашого земляка вийшов у широкий світ. Унаслідок інтриг 1985 року його звільнили з Apple, і тоді він заснував фірму NeXT. 1996-го Apple придбав NeXT, але запрошений Джобс повертається до попереднього підприємства, щоби рятувати його. У журналі Fortune читаємо, що Стів Джобс був названий найвпливовішим підприємцем 2007-го та потрапив до списку топ-менеджерів 2009 року. Був це надзвичайно активний підприємець і успішний організатор, який здобув собі велику шану в США. Під його керівництвом компанія суттєво зміцнила власні позиції на ринку персональних комп’ютерів. 2006 року Apple представила мережний мультимедійний плеєр Apple TV, 200 -го розпочався продаж мобільного телефону iPhone, 2008-го Стів продемонстрував найтонший у світі ноутбук MacBook Air.
На превеликий жаль, 2004 року лікарі виявили в Джобса рак підшлункової залози, хвороба прогресувала. У квітні 2009-го п. йому зробили пересадку печінки. Із січня 2011 року він перебував у безстроковій відпустці за станом здоров’я, проте незмінно представляв публіці нові продукти компанії. У серпні 2011-го Стів Джобс заявив про те, що йде з посади генерального директора компанії. 5 жовтня 2011 року у 56-річному віці, після тривалої хвороби Стів Джобс помер. Співчуття та сум із приводу його смерті того ж дня публічно висловили президент США Барак Обама з дружиною й інші відомі особистості США. Відхід Джобса невимовно болісно переживав Стефан Возняк, його вірний друг. Стів Джобс похований на конфенсійному кладовищі Альта-Меса.
Незадовго після його смерті була видана книга «Стів Джобс» — перша та єдина офіційна біографія Стіва Джобса авторства Волтера Айзексона. За мотивами книги створено фільм. Автором сценарію є Аарон Соркін, відомий за сценарієм знаменитої стрічки «Соціальна мережа» (2010) режисера Девіда Фінчера. Одночасно знімається ще один фільм під назвою «Джобс» (2013) компанії Open Road Films. Тут головну роль виконує актор Ештон Качер. Підбиваючи підсумки сказаного, наведу слова Марва Коллінза, який стверджував: «Успіх не прийде до вас. Ви самі повинні дійти до нього працею».

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply