Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Польський поет поклав життя за визволення Батьківщини його предків

Автор:

|

Листопад 27, 2020

|

Рубрика:

Польський поет поклав життя за визволення Батьківщини його предків
Адам Міцкевич

26 листопада 165 років тому помер, намагаючись посприяти визволенню України, найвидатніший польський поет Адам Бернард Міцкевич.

Кревний родич
Він народився 24 грудня 1798-го в Заосьє під Новогрудком (первісна назва — Новгород-Литовський) на Гродненщині, яка входить зараз до складу Республіки Білорусь, де Міцкевича теж вважають своїм співвітчизником. Але його пращури перед тим, як спольщитися, були одного роду-племені з предками українців.
Адже середньовічна Біла Русь розташована східніше Гродненщини, яка спершу мала назву Чорна Русь і перебувала в складі Галицько-Волинської держави. У Новгороді-Литовському в різні часи княжили сини її короля Данила — Роман і Шварн.
А під час нашестя монголів туди масово втікало населення Волині. На Гродненщині, зі слів дослідника Олександра Ільїна, «українські князі не змогли отримати військової перемоги, але вони здобули культурну — в краї панувала православна віра, а в діловодстві та літописанні не «давньоруська мова», а русинська (староукраїнська) — церковнослов’янська з домішкою українських слів».
За даними історика Михайла Грушевського й географа Степана Рудницького, населення Гродненщини було переважно українським. Його деукраїнізація відбулася лише після того, як Сталін віддав Гродненщину та Берестейщину Білорусі.
Та ще в часи Міцкевича українською володіла й полонізована шляхта. Зокрема, й він сам.
Письменник Григорій Данилевський згадував: «Гоголь довго перебував у Парижі з тієї причини, що дуже цінував товариство Адама Міцкевича та поета з України Залеського. Польської Гоголь не знав, і вони спілкувалися або російською, або, частіше, малоросійською. Серед іншого, говорили про москалів, стосовно яких як поляки, так і Гоголь мали недружні почуття».

Натхненник
Отримавши польські виховання та освіту, Міцкевич виріс патріотом Речі Посполитої, але намагався здобути незалежність і для України. Ба більше — загинув у Добруджі під час своєї спроби визволити її з-під російської окупації. Адже помер під час Східної (Кримської) війни 1853-1856 рр. від холери у таборі українського леґіону, який допомагав організувати іншому полякові руського походження — Міхалу Чайковському.
Та все ж незалежність України була здобута в т. ч. й завдяки Міцкевичу. Бо з його творів черпали ідеї ті, кого називають творцями української нації. Шеф російських жандармів Орлов дійшов висновку, що програмний маніфест Кирило-Мефодіївського братства — «Книги битія українського народу» — Шевченко редагував і доповнював, переробляючи «Книгу польського народу і польського пілігримства» Міцкевича. З тією «лише» різницею, що у ній, зі слів Орлова, все «приноровлено» до Польщі, а в кирило-мефодіївців — до України.
Але польський літературознавець Єжи Єнджеєвич довів, що ті лише «наслідували поляка, проте укладали річ достатньо оригінальну». Тобто Міцкевич був, радше, натхненником маніфесту Кирило-Мефодіївського братства, який академік Сергій Єфремов назвав «першим голосним криком збудженої до життя української нації», а історик Іван Лисяк-Рудницький — «ідеологічним наріжним каменем українського національного руху».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply