Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Пілот першого ракетоплана був із Маріуполя

Автор:

|

Вересень 19, 2020

|

Рубрика:

Пілот першого ракетоплана був із Маріуполя
Меморіальна дошка Григорію Бахчіванджі у Маріуполі

Випадково побачив в Інтернеті ім’я та прізвище лікаря-гематолога Ірини Бахчіванджі з Києва, і поцікавився, чи не був її родичем пілот першого літака з ракетним двигуном Григорій Бахчіванджі, який загинув під час випробувального польоту 27 березня 1943 року? Виявилося, що її дід Сергій і Григорій були зведеними братами.
Ось що написала Ірина: «Моє життя склалося так, що я рано втратила батьків, а зведений брат Григорія Сергій Бахчіванджі траґічно помер 1998-го, коли мені було лише 12 літ. З його розповідей пам’ятаю, що їхня мама була вдовою з трьома дітьми, в числі яких був Григорій. На той час йому було вісім років. Їхній батько загинув під час революції 1917-го. У 1920-1921 рр. його мама вдруге вийшла заміж і від другого шлюбу народився 1924 року Сергій Бахчіванджі, мій рідний дід. Був ще один брат, але не кровний — син чоловіка. Григорій не був одружений. За національністю були греками. Дід народився в Маріуполі, під час війни був моряком. Усіх братів і сестер розподілили по різних реґіонах. Дід Сергій після війни опинився в Узбекистані, де прожив решту життя. Мама померла 1939-го, похована в Донецьку. Там ніби усе ще живе її сестра. Після смерти діда всі фотографії були втрачені. Мене взяли на виховання і я вже цього не контролювала. Збереглася книга про сім’ю у наших друзів в Узбекистані. На жаль, це усе, що пам’ятаю».
Отже, Григорій Бахчіванджі був українським греком. Доля цієї народності в СРСР була траґічною. У 1937-1938 рр. НКВС провів так звану Грецьку операцію, під час якої заарештували та стратили 15 тис. греків на Кубані та Донбасі. 1942-го, 1944-го і 1949 року греків із Чорноморського висилали в Сибір і степи Казахстану.
Григорій народився 7 лютого 1908-го в станиці Бриньковська Краснодарського краю, після школи працював слюсарем на Маріупольському металургійному комбінаті, звідки 1931 року пішов у авіацію, закінчив авіатехнічне училище, а 1934-го — Оренбурзьку школу пілотів. Відтак потрапив у Науково-дослідний інститут Військово-повітряних сил на льотно-випробувальну роботу, де йому доручили проведення випробувань нових авіамоторів. Брав участь в обороні Москви, провів 26 повітряних боїв, збив два ворожих літаки особисто і три в групі. У серпні 1941 року йому присвоїли звання капітана і відрядили у м. Свердловськ для випробування першого реактивного винищувача БІ-1. 15 травня 1942-го він виконав перший політ на БІ-1 з ракетним двигуном.
Загинув Бахчиванджі 27 березня 1943 року під час чергового випробувального польоту. Завдання передбачало доведення швидкості до 800 км/год. на висоті 2 тис. м. Політ до кінця роботи ракетного двигуна протікав нормально. Після закінчення роботи двигуна винищувач на швидкості понад 900 км/год. плавно увійшов у піке і вдарився об землю. Будівництво цих дослідних машин припинили.
Бахчиванджі посмертно удостоєний звання Героя Радянського Союзу. Пам’ятники герою встановлені в станиці Бриньковська на батьківщині льотчика і на могилі у с. Малий Істок Свердловської області. Ім’ям героя назвали вулиці у Донецьку, Маріуполі й інших містах.

Левко Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply