Новини для українців всього свту

Thursday, Aug. 5, 2021

Перший абонент стільникового зв’язку

Автор:

|

Березень 10, 2016

|

Рубрика:

Перший абонент стільникового зв’язку

Мартін Купер

Мартін Купер — американський інженер і фізик, член Національної інженерної академії США. Дослідник є співзасновником численних успішних компаній зв’язку разом зі своєю дружиною та Арлін Гаррісом. Народився Мартін 26 грудня 1928 року в Чикаґо (штат Іллінойс) у родині еміґрантів із України. Дитинство хлопчика припало на роки Великої Депресії. 1950-го він отримав диплом Іллінойського технологічного інституту та став інженером-електротехніком.
Служив у Військово-морських силах США офіцером на підводному човні на Гаваях. Після Корейської війни працював у Western Electric над створенням телетайпу. 1954 року Мартін перейшов у компанію Motorola на посаду старшого інженера-розробника у групі мобільного обладнання. До початку 1970-х рр., він очолював підрозділ систем зв’язку компанії Motorola.
Уперше ідея стільникового зв’язку виникла у 1946-1947 рр. Один працівник Bell Laboratories (на той час —дослідницький підрозділ компаній AT&T і Western Electric) написав доповідну записку, де виклав можливі способи побудови стільникових мереж. Автором роботи і найвидатнішого патенту в галузі стільникового зв’язку став Амос Джоель, фахівець тієї ж компанії.
Працюючи в компанії Motorola, п. Купер займався вдосконаленням автомобільної радіотелефонної мережі. На початку 1970-х він зайняв посаду керівника відділу, відповідального за автомобільну телефонію. Саме тоді Мартін запропонував ідею, що розмір мобільного телефона потрібно зменшити, щоб люди могли носити його зі собою в руці. Проблему конфлікту близьких по частотах каналів, а також полегшення конструкції намагалися вирішити кілька фірм, але на початку 1970-х ніхто в цьому успіху не досяг.
Початок нової епохи в галузі телекомунікацій було покладено 3 квітня 1973 року компанією Motorola, коли Мартін Купер здійснив перший в історії дзвінок по стільниковому телефону. Стоячи навпроти готелю Hilton на Шостій авеню в Нью-Йорку, він зателефонував Джоелу Енгелю, голові дослідницького відділу компанії Bell Laboratories, котрий перебував на прес-конференції в цьому готелі. Цей телефонний дзвінок зробив революцію в сфері мобільних комунікацій, закріпивши за п. Купером звання батька мобільного телефону. Телефон назвали DynaTAC 8000X, його вага становила 1,15 кг, а довжина — 22,5 см. Акумулятора вистачало лише на 20 хвилин розмови.
«Не пам’ятаю, що він тоді відповів, але, знаєте, мені здалося, що я чув, як скриплять його зуби», — згодом згадував Мартін Купер. Пізніше Річард Френкель, голова відділу системних розробок Bell Laboratories, сказав про Dyna-Tac: «Це був справжній тріумф. На той момент ми використовували в машинах 14-кілограмові телефони. Їхня здатність вмістити все необхідне в 1 кг була великим проривом».
На розробку першої моделі стільникового телефону Motorola витратила 15 років і 90 млн USD. Перший комерційний стільниковий телефон компанії з’явився на ринку тільки через десять років — 6 березня 1983-го, він важив менше за прототип (800 г) і продавався за ціною 3,5 тис. USD. «Зараз змінилася ідея телефонного дзвінка. Раніше ви телефонували у певне місце, а тепер — конкретній людині», — так описав цю подію українець.
За свою довгу кар’єру в компанії Motorola Мартін Купер встиг попрацювати над кількома новаторськими проектами, в т. ч. перші переносні кишенькові рації для поліцейських і пейджингові мережі. Але головним його досягненням залишається телефонна трубка DynaTAC вагою 1 кг, що вважається попередницею всіх сучасних iPhone та Android Phone.
Після відходу з Motorola українець заснував свою телефонну компанію і незабаром став заможною людиною, а 1986-го разом із партнерами продав компанію за 23 млн USD. Але він і досі пов’язаний зі сферою бездротового зв’язку і входить до Ради з технічних питань Федеральної агенції США з комунікацій.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply