Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Нащадок Рюриковичів став класиком і рятував від Інститут мистецтвознавства, фольклору й етнографії

Автор:

|

Березень 18, 2020

|

Рубрика:

Нащадок Рюриковичів став класиком і рятував від Інститут мистецтвознавства, фольклору й етнографії
Максим Рильський

19 березня минає 125 років від дня народження класика української літератури й академіка Максима Рильського.

Князівського роду
Ну, що, здавалося б, нового можна розповісти про Рильського з нагоди його 125-х уродин? Адже його «проходили» ще в школі. Але онук ювіляра — Тарас, «покопирсавшись» у коренях у генеалогічного дерева свого роду, з’ясував, що його пращуром були князі Рюрик, Володимир Великий і Ярослав Мудрий. Утім, громадян демократичної України, вочевидь, більше цікавить духовний аристократизм Рильського, а в ньому багато хто сумнівається з огляду на вірші, у яких поет прославляв Сталіна.
Прийнято вважати, що, протримавши його чотири місяці у слідчій тюрмі та звільнивши лише після оголошення йому десятирічного ув’язнення, домоглися від нього лояльності. Та коли академік Іван Швець русифікувався, перейменувавши себе на Швеца, Рильський зауважив на одному зі засідань вченої ради Академії наук: «В українській мові тільки Швец і поц пишуться без м’якого знаку». Академіки відреагували на це гучним реготом, а присоромлений Швец повернувся в лоно рідної йому нації.

Академік без вищої освіти
Не побоявся Рильський не раз захищати від русифікаторів Інститут мистецтвознавства, фольклору та етнографії (МФЕ) Академії наук (АН) України, названий після смерті поета його ім’ям. Саме він домігся створення цього наукового закладу й очолював його 22 роки аж до кінця свого життя попри те, що не закінчив жодного вищого навчального закладу.
Позаяк у нього був величезний авторитет не лише в Україні, а й за кордоном, то спроби ліквідувати МФЕ здійснювали тоді, коли його директор був у відрядженнях. Але той завжди залишав перед від’їздом вченому секретарю МФЕ лист до президії АН УРСР, у якому просив не вирішувати питання про реорганізацію інституту без нього.
Після того, як цей документ показували «ліквідаторам», ті були змушені годитися на павзу. А коли Рильський повертався з відрядження, то, ризикуючи накликати на себе звинувачення в націоналізмі, знаходив арґументи на користь МФЕ.
Коли комісія ЦК КПУ таки наполягла під час його відрядження на призначенні засідання вченої ради МФЕ, він, дізнавшись про це тому, що телефонував до своїх підлеглих щодня, з’явився несподівано для «перевіряючих» на засіданні тієї ради й заявив, що ніякі питання не обговорюватиме доти, доки не ознайомиться з висновками перевірки. На цьому вона й закінчилася. Коли ж наступного разу «ліквідатори» виявили більшу наполегливість, то Рильський звернувся до президента АН УРСР Бориса Патона, котрий, розібравшись зі суттю справи, також став горою за МФЕ.
Та все ж переживання Рильського далися йому взнаки, бо заспокоював їх курінням, відтак помер від раку легенів. Провести його в останню путь приїжджали делегації з-за закордону. А на його панахиді співав знаменитий тенор Іван Козловський, котрий приятелював із поетом.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply