Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Найзагадковіша жінка Європи

Автор:

|

Вересень 16, 2022

|

Рубрика:

Найзагадковіша жінка Європи
Анна Дольська

Уродженку Львова, красуню Анну Дольську (Ходорівську) вважали найзагадковішою жінкою Європи початку XVIII ст., і запевняли, що вона впливала на долі монарших дворів і, можливо, остаточно переконала закоханого в неї гетьмана Мазепу перейти на бік шведів.
Вона народилася у Львові між 1661-м і 1663 роками і була єдиною донькою в родині вихідця з Ходорставу (Ходорова), шляхтича зі спольщеного руського роду Кшиштофа-Станіслава Ходорівського та Катерини Яблоновської, сестри великого коронного гетьмана Станіслава-Яна Яблоновського. На час народження Анни її батько був львівським стольником.
Анні ще не виповнилося 15 літ, як її видали заміж за старшого від неї на 30 років князя Костянтина Вишневецького. Від цього шлюбу народилося троє дітей: двоє синів і донька. Проте 1686-го чоловік помирає, то ж вона вдруге стає дружиною, цього разу князя Яна-Кароля Дольського. В подружжя народилася донька, яка незабаром померла. Невдовзі помирає і сам Дольський і красуня вдруге стає вдовою.
Доволі швидко Анна стає персоною, яка активно долучається в політичне життя тогочасної Речі Посполитої й усієї Європи, чому сприяли її родинні зв’язки з дядьком Станіславом Яблоновським та його донькою Анною, дружиною Рафала Лещинського. Їхній син Станіслав Лещинський стане польським королем.
Власне активна участь Анни Ходорівської в політичному успіху свого двоюрідного небожа як претендента на королівську корону, привели її до ролі посередника між Станіславом Лещинським і гетьманом Іваном Мазепою. У цій справі йшлося передусім про перехід останнього на бік шведського короля Карла ХІІ Ґустава.
Існує багато документів, які засвідчують важливу роль Анни Ходорівської-Дольської в перемовинах із гетьманом.
Починаючи з 1705 року, після особистої зустрічі з Мазепою в селі Біла Криниця на Волині на хрестинах доньки її сина Януша (гетьман був хресним батьком), Анна підтримувала з ним постійні зв’язки, намовляючи до переходу на протилежний бік. І поставленої цілі вона таки досягла. В той час навіть були чутки, що княгиня була не проти вийти заміж за Мазепу, і в них навіть був роман. Проте після поразки під Полтавою гетьман восени 1709-го помирає у вигнанні, а через два роки — 6 травня 1711-го у Львові померла й Анна Ходорівська.
Анна Дольська була відома як меценатка, фундувала храми, монастирі, бібліотеки. Зокрема, дала гроші на спорудження каплиці Вишневецьких у Латинській катедрі Львова та будівництво костелу святого Антонія на вулиці Личаківській. У ньому досі зберігся її портрет.
Як повідомляв «Міст», знайшли печатку Івана Мазепи, яка підтверджує його княжий титул.

Роман Онишкевич

About Author

Meest-Online