Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Надзвичайний просвітянин Михайло Борейко

Автор:

|

Січень 11, 2021

|

Рубрика:

Надзвичайний просвітянин Михайло Борейко
Презентація книги «Злочини комуністичного режиму в 1941 р.» в Рівненській обласній науковій бібліотеці. Літо 2009 р.

Товариство української мови в США (ТУМ) від початку незалежності України 1991-го старалося налагоджувати контакт із усіма обласними та місцевими «Просвітами» в Україні. Не раз члени управи ТУМ відвідували осередки «Просвіти», щоб познайомитися з їхніми провідниками та дізнатися, як можна їм допомагати в їхній державо-будівничій праці.
Один із перших осередків «Просвіти», який вдалося відвідати та познайомитися з дуже активними членами, був у м. Рівному. Саме тут невтомно працювали Євгенія Гладунова та Михайло Борейко. Вони познайомилися 1989-го. Їх єднали політичні теми, проблеми освіти у Україні, проблеми української мови. Пана Михайла найбільше цікавили книжки. Хоч він і п. Євгенія мали прекрасну власну домашні бібліотеку, проте п. Михайло бажав, щоб і в багатьох інших були цікаві книги. Тому започаткував працю видавати та перевидавати цінні книги, у гарному форматі, за фінансової допомоги Товариства української мови.
Із 1993 року п. Михайло відповідав у «Просвіті» за зв’язки з діаспорою та видавничу справу, формував книгозбірні обласної та міської «Просвіти». Першою видали «Енеїда» Івана Котляревського (за ред. Богдана Лепкого), заборонену совєтами, з прекрасними українськими ілюстраціями. Після нього вийшов «Кобзар» Тараса Шевченка 1840 року мовою оригіналу та сучасною українською. Потім були «Кобзар» за ред.. В. Сімовича, «Кобзар» за ред. Доманицького, «Кобзар» (Прага, 1878), «Кобзар» (Відень, 1940), «Тарас Шевченко» М. Шагінян, «Єкзод Т. Шевченка» Л. Плюща, «Українські ночі або родовід генія» Є. Єнджевича, «Тарас Шевченко» Т. Хоткевича.
Видавали твори Багряного, Огієнка, Барки, Самчука, «Марусю» Марко Вовчок, «Кулак», «Дермань», «Юність» Василя Шеремети. Побачило світ близько 60 рідкісних заборонених авторів в Україні. Пан Михайло розсилав їх по всій Україні — в музеї, бібліотеки, приватним особам і за кордон. Разом із п. Євгенією писав листи, заяви, звернення до влади захищаючи людські права, церкву, природу. Це була шляхетна Людина, віддана цілковито Україні й її народу. Упокоївся св. п. Михайло Борейко 21 листопада 2020-го в м. Рівне. Вічна йому пам’ять!
Як повідомляв «Міст», «Просвіта» в Арґентині взяла участь у презентації книги Ігоря Калинця.

Віра Боднарук

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply