Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Мандрівна Софія

Автор:

|

Серпень 28, 2022

|

Рубрика:

Мандрівна Софія
Софія Яблонська

Найвидатніша постать в історії української мандрівної журналістики Софія Яблонська була заміжньою за послом Франції в Китаї та змусила захоплюватися собою Париж. Вона народилася 15 травня 1907 року в селі Германів (зараз — Тарасівка Пустомитівського району) в сім’ї священника Івана Яблонського. У дитинстві дівчина захворіла, однак її врятував батько, який, поміж іншим, славився в окрузі як добрий ескулап.
У роки Першої світової війни сім’я Яблонських потрапила до російського Таганрогу, з якого повернулася 1921-го. Софія переїздить до Тернополя, де навчається у вчительській гімназії. Згодом вже у Львові вчиться у драматичній і торговій школах у Львові. Мрія стати акторкою приводить 20-річну Софію у Париж, де вона спершу перебивається випадковими заробітками, але невдовзі отримує першу невелику роль і принагідно вчиться фільмувати.
Стати видатною акторкою дівчині не судилося, однак вона увійшла в історію журналістики та кінодокументалістики. Усе наступне життя Софії Яблонської пов’язане з мандрами. З Франції вона вирушає до Марокко. Далі через Порт-Саїд, Джибуті, Цейлон її шлях пролягає у французький Індокитай. Вона відвідує Лаос, Камбоджу, провінцію Юннань (Китай), Сіам, Малайські острови, Яву та Балі, острів Таїті, Австралію та Нову Зеландію, США та Канаду.
Згодом мандрівниця осідає в Китаї, де 1933-го знайомиться і виходить заміж за Жана Удена, посла Франції. В Китаї у подружжя народилися троє синів, а Софія фільмує документальні стрічки про традиції та побут китайців. Поза тим Софія видає книги про свої мандри, зокрема, «З країни рижу та опію» (1936), яку перевидадуть у Львові 2015 року.
Після закінчення Другої світової війни, 1946-го родина перебирається до Франції, після чого в житті Софії починається чорна смуга. 1948 року вона дізнається про смерть матері (батько помер ще на початку війни), а невдовзі гине старший син. 1955-го помирає й Жан Уден, після чого Софія вирушає на острів Нуармутьє, де вони з чоловіком побували незадовго до його смерті. Там Софія Яблонська прожила до смерті, яка теж була траґічною. 4 лютого 1971 року вона загинула в автокатастрофі, везучи у видавництво рукопис книги «Дві ваги — дві міри» (книга посмертно вийде наступного року).
Крім згаданих творів, Софія Яблонська-Уден — авторка книг «Чар Марока», «Далекі обрії», «Книга про батька». Подорожні репортажі письменниця ілюструвала власними фотографіями, частина з яких 2017 року була видана в Україні окремим альбомом.
Як повідомляв «Міст», цю унікальну, самобутню, шляхетну українку називають громадянкою світу.

Роман Онишкевич

About Author

Meest-Online