Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Лише два полководці в історії не програли жодної битви

Автор:

|

Серпень 21, 2019

|

Рубрика:

Лише два полководці в історії не програли жодної битви
Таким Івана Сірка бачать декотрі наші сучасники

Маловідомий факт: у світі є лише два полководці, котрі не програли жодної битви, всі походи закінчили успішно, захопили всі міста які брали в осаду. Один із них — це Олександр Македонський, неофіційно визнаний найкращим полководцем всіх часів і народів. А другий — український козак Іван Сірко, котрого запорожці обирали на посаду кошового отамана рекордну кількість разів.
Сірко мав феноменальний військовий талант, за життя він провів 55 походів проти Османської імперії та 65 великих битв і 179 сутичок із ворогами, й у всіх здобув перемогу. Під його орудою козаки захоплювали Очаків, Білгород-Дністровський, Ізмаїл, Кілію, Тягиню (Бендери), Арабат, Перекоп, Ясси, Кафу, Бахчисарай і Трапезунд.
Перша велика перемога під командуванням Сірка сталася 1646-го. В ході Тридцятирічної війни запрошений французами 2,5-тисячний загін запорізьких козаків, на чолі яких стояли Богдан Хмельницький та Іван Сірко, за одну ніч взяли іспанську фортецю Дюнкерк, яку французька армія принца Конде не могли захопити п’ять років. Дюнкерк перебував у руках іспанців, фортеця мала стратегічне значення — її називали «ключем від Ла-Маншу» Вдячні французи на честь перемоги Івана Сірка встановили на березі Ла-Маншу пам’ятник козакам.
На початку 1670-х рр. на переправі в пониззі Дніпра Сірко з 2 тис. козаків розбив десятитисячну татарську орду. 1675-го у битві біля Чортомликської січі під його командуванням вдалося розбити 15-тисячну турецьку армію. Унаслідок нічного бою з 15 тис. яничарів урятувалися лише 3 тис., а втрати козаків не перевищили 50 душ. Часом із цією перемогою пов’язують лист Мухаммеда IV до запорожців і славнозвісну йому відповідь. Наступного року Сірко здійснив із 20-тисячною козацькою армією похід у Крим і став першим козацьким отаманом, кому вдалося захопити Бахчисарай, столицю Кримського ханства.
Цікаво, що його полководницький талант породив серед козаків міф, що Сірко є характерником. Після його смерті висушену праву руку, запорізькі козаки брали на всі важливі походи, намагаючись накликати військову удачу.
Похований Сірко біля Чортомлицької січі (тепер — с. Капулівка Нікопольського району Дніпропетровської області). Козак загине, але слава козацька не вмре не поляже, слава буде жити до кінця віку людей.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply