Новини для українців всього свту

Saturday, Nov. 27, 2021

Казимир Бартель — львівський математик, котрий став польським прем’єром

Автор:

|

Серпень 04, 2016

|

Рубрика:

Казимир Бартель — львівський математик, котрий став польським прем’єром

Казимир Бартель

Одним із найнеординарних уродженців Львова безсумнівно є Казимир Бартель. Польський математик, залізничник, інженер, він неодноразово ставав прем’єр-міністром міжвоєнної Польщі і був одним із найцікавіших політиків свого часу. Тим не менше, для сучасних львів’ян він і досі покритий паволокою забуття, що не в останню чергу можна пояснити певною контроверсійністю офіційної польської політики стосовно до українців у 1920-1930-ті рр. і зараз. Проте це не означає, що постать Бартеля має бути забута. Тож пропонуємо поглянути на постать львів’янина з незвичною долею та трагічним кінцем життя.
Казимир народився 3 березня 1882 року у Львові у сім’ї Міхала й Амалії Бартель. Після закінчення шкіл у Стрию та Львові він починає свою робочу кар’єру учнем слюсаря. 1907-го юнак із відзнакою закінчив «Львівську політехніку» (інженерне відділення). 1909 року він — одним із перших у тодішній Австро-Угорській імперії здобуває звання доктора технічних наук. Молодик далі продовжує свою освіту у Львівському університеті та в Університеті Людвіга Максиміліана у Мюнхені (Німеччина). З 1913-го Казимир — надзвичайний професор і водночас завідувач кафедри у «Львівській політехніці».
У роки Першої світової війни Бартель був мобілізований в армію Австро-Угорщини. Повернувся до Львова 1918-го. Того ж року, під час польсько-української війни потрапляє до складу команди польського панцерного потягу, який брав участь у боях за залізничний вокзал у Львові. А з 1919-го стає командувачем польських залізничних військ під час боїв за Львів із українськими військами.
Якийсь час у кількох урядах (впродовж 1919-1925 рр.) він займає посаду міністра залізниць, а вже 1922-го був обраний до Сейму та залишався депутатом до 1929 року. Спочатку вступив до партії PSL «Визволення», але був невдоволений радикалізацією цієї політичної сили. У березні 1925-го з’їзд PSL виступив за аграрну реформу без компенсації, після чого Бартель вийшов із партії та заснував разом із товаришами Клуб праці. Ця організація скоро опинилася під впливом Юзефа Пілсудського. Незадовго до травневого перевороту, який привів останнього до влади, Казимир одержав від нього доручення готуватися до посади прем’єр-міністра.
15 травня 1926 року Бартель очолив новий уряд. 16 травня він виступив зі заявою, в якій сформулював основні положення своєї політики. Він сказав, що кабінет прийшов до влади, відповідно до закону, без шкоди для конституційного порядку. Новий прем’єр також закликав до збереження миру, працьовитості та відданості батьківщині.
Після цього, Бартель очолюватиме уряд ще чотири рази. Тривало це аж до 1930 року. 15 березня 1930-го Казимир пішов у відставку, яку прийняв президент. Після завершення свого політичного активного життя, він повертається до рідного Львова, до «Львівської політехніки». Того ж року був обраний її ректором. Отримав звання доктора Honoris Causa, був обраний членом Польської академії наук, у 1930-1932 рр. був президентом Польського математичного товариства.
Після окупації Львова Радянським Союзом професорові було дозволено продовжувати свої лекції в «політехніці». 1940-го він із кількома іншими політиками та професорами побував у Москві, де йому запропонували політичну співпрацю, яку Бартель відхилив.
Незабаром після німецької окупації Львова 30 червня 1941 року, 2 липня Казимира заарештували та доправили спочатку у в’язницю Гестапо на вул. Пелчинську. Гітлерівці запропонували співпрацю, проте і від неї Бартель відмовився і, за особистою вказівкою Гіммлера, був розстріляний на світанку 26 липня 1941-го. Розстріляли науковця на Янівських Пісках, або на Вулецькій. Як випливає з одного свідчення, у ніч на 8 жовтня 1943 року зондеркоманда з євреїв за німецьким розпорядженням розкопала тіла убитих польських професорів у колективній могилі та знищила тіла. Таким був трагічний кінець одного з чільних політичних діячів міжвоєнного часу та людини, котра пов’язала зі Львовом значну частину свого життя.

Віктор Гуменний

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply