Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Історія барона де Боде й літака з тризубом

Автор:

|

Січень 03, 2022

|

Рубрика:

Історія барона де Боде й літака з тризубом
Літак «Штаакен» із тризубом

Допитливий черкасець Михайло Вакуленко знайшов у Черкаському обласному архіві документ такого змісту: «Посвідчення № 246. Дано це дотеперішньому військовому льотнику барону Боде Андрію Валеріяновичу у тім, що він не тілько до «большевиків» не приставав та нейтральним себе не виказував, а ще й приймав участь у походах та боях з «большевиками» як в Українській авіації, так і в Гайдамацькому Коші Слобідської України, в чем має посвідчення від отамана Коша С. Петлюри, що підписом та печаткою посвідчується. Червня 3-го 1918 року».
Вочевидь, історикам вдасться дослідити, за яких обставин барон А. Боде став летуном Української авіації, адже його біографія не містить такої інформації. Але збереглася світлина літака з тризубом на боці і це мене, колишнього авіатора, зацікавило. Але спершу — про барона А. Боде.
Барон Андрій де Боде народився 1889-го. Виховувався у Київському кадетському корпусу, 1910 року закінчив Єлисаветградське кавалерійське училище, був штабс-ротмістром 16-го гусарського Іркутського полку, брав участь у Першій світовій війні. 1915-го став летуном-спостерігачем 26-го корпусного авіаційного загону, у червні 1916 року закінчив Військову школу летунів-спостерігачів у Києві, після чого навчався в Севастопольській військовій авіаційній школі. 31 березня 1917-го був призначений командувачем 6-м Сибірським корпусним авіаційним загоном. 11 квітня 1917 року отримав звання «військовий льотчик». 2 січня 1919 року був у Авіаційному парку Добровольчої армії, 27 березня 1919-го відряджений у підпорядкування Начальника загону особливого призначення в Криму, був начальником курсів авіації. Евакуйований із Криму в листопаді 1920 року кораблем «Аю-Даг». В еміґрації полковник жив у Югославії. Від жовтня 1941 руку служив у Російському корпусі як молодший офіцер 6-ї сотні 2-го батальйону 1-го полку. Корпус чисельністю 17 тис. вояків був сформований 1941-го з російських еміґрантів і мав складні взаємини з нацистами, яких вважав тимчасовим союзником для визволення Росії від більшовиків. Барон А. Боде помер 20 серпня 1954 року в Рубіо (Венесуела).
З літаком, позначеним тризубом, теж пов’язана цікава історія. Директорія України на той час не мала можливости наземного сполучення з Європою та шукала повітряних шляхів, тому звернулася до німецької компанії Deutsche Luft-Reederei (DLR). Фірма DLR була організована в травні 1918-го в Берліні. Було вирішено використовувати для перевезень літаки Reisenflugzeug, створені фірмою «Цеппелін-Штаакен». Уряд України планував перевезти банкноти, надруковані в Німеччині. Влітку 1919 року фірма DLR виконала пробний рейс над територією Польщі до Кам’янця-Подільського, де перебувала Директорія. Лет був успішним і УНР взяла в оренду у DLR три п’ятимоторних літаки «Штаакен» із екіпажами.
Зворотній лет із Кам’янця-Подільського розпочався 29 липня 1919-го, але два з п’яти двигунів зупинилися і пілоти приземлили літак у Відні (Австрія). 30 липня літак конфіскували і приставили біля нього варту. За кілька днів буря вщент зруйнувала цей літак. Другий літак загинув за нез’ясованих обставин 4 серпня 1919 року біля німецько-польського кордону. У ньому були семеро осіб. Серед них і колишній командувач Галицькою армією Дмитро Витовський, член Надзвичайної комісії Директорії УНР на мирних перемовинах із Польщею, та його ад’ютант, сотник М. Чучман. Пропали й банкноти, які вони перевозили.
Щоб уникнути можливих траґедій, на бортах третього «Штаакена» намалювали тризуби і написи DLR. 19 вересня 1919-го цей літак вилетів з Бреслау до Кам’янця-Подільського. На облавку були 303 млн грн. Через нестачу пального літак сів у Буковині, окупованій румунами. Румунська влада «Штаакен» конфіскувала та перегнала в Бухарест, де його розібрали.
Як повідомляв «Міст», британці розробили «літак майбутнього».

Лев Хмельковський

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply