Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

І Пулюй воював проти СРСР: щоправда, не знаменитий фізик, а його син

Автор:

|

Січень 29, 2020

|

Рубрика:

І Пулюй воював проти СРСР: щоправда, не знаменитий фізик, а його син
Іван Пулюй

2 лютого 175 року тому в Гримайлові на Тернопільщині народився найгеніальніший український фізик Іван Пулюй.

Формував світ
Про нього більшість його співвітчизників знають лише те, що це він відкрив Х-промені, несправедливо названі рентгенівськими, й переклав із Пантелеймоном Кулішем та Іваном Нечуй-Левицьким Біблію українською мовою. Але цим перелік його здобутків не вичерпується.
Професор із Відня Вільгельм Форман запевняв: «Пулюй не лише був найвидатнішим фізиком Австро-Угорщини, а й належав до тих, хто у другій половині ХІХ-го та на початку ХХ ст. формували світ».
Адже саме Пулюй відповідав як головний експерт із електротехніки у Чехії та Богемії за запуск у Празі першої в Європі електростанції на змінному струмі й очолив перший у Європі електротехнічний факультет у Празькій політехніці, ректором якої був. Викладав і у Віденському університеті й австрійській Військово-морській академії та керував фабрикою електричних ламп власної конструкції.
Зробив свій внесок і в еволюцію жарівок, якими користуються зараз, — удосконалив виготовлення розжарювальних ниток для них. Запатентував також і переносну лампу, яку тривалий час використовували гірники, та застосування розподільного трансформатора у телефонних станціях і абонентських телефонних апаратах. Першим систематично досліджував не лише Х-промені, а й неонове світло, застосоване згодом у рекламі.
Удостоївся як двох срібних медалей всесвітніх виставок, так і найвищих австрійських орденів — Франца Йосифа та «Залізної корони». Ці досягнення підкорилися йому попри те, що і до Тернопільської гімназії іноді долав пішки по 40 км, і до Віденського університету добирався аналогічно.
Але здобув диплом і на його теологічному факультеті (з відзнакою), і на фізико-математичному відділенні філософського. А на те, щоб закінчити Страсбурзький університет і захистити у ньому дисертацію доктора філософії, йому вистачило двох років.
А хіба не досягненням треба вважати його одруження з красунею, молодшою від нього на 18 років — донькою чеха та німкені Катериною-Марією Стозітською, котра народила йому 15 дітей? Утім, вижили з них лише шестеро…

Вітчизну визволяв
Зате, принаймні, один їхній син, Олександр-Іван, успадкував від свого батька і його мрію про незалежність України, і талант винахідника. Народився він, за даними історика Андрія Боляновського, у Празі, добровільно зголосився до Леґіону українських січових стрільців, а в Українській галицькій армії (УГА) дослужився до звання сотника.
Захворівши на тиф, потрапив у більшовицький полон, а коли утік із нього — й до польського, з якого рятувався втечею до Чехо-Словаччини. Привернувши до себе увагу німецької фірми «Клянгфільм» своїми винаходами електронної передачі звуків на кінострічці, був запрошений на роботу до неї. 1939-го його рекрутували до німецької армії як лейтенанта кавалерії, а невдовзі перевели до абверу — військової розвідки.
На початку Другої світової уже він брав у полон польський ескадрон. Увійшовши до комісії з переселення німців на їхню батьківщину, сприяв виїзду з СРСР членів Організації українських націоналістів (ОУН) і колишніх старшин УГА. А 1941 року організував при вермахті з Орестом Масікевичем, одним із провідників ОУН Андрія Мельника, українську сотню «Пума» (його назву увійшли по дві перші літери прізвищ Пулюй і Масікевич), зареєстровану в Берліні як «Загін абверу № 101». Сподіваючись, що німці трактуватимуть Україну не як колонію, а як союзника, комплектував свою сотню з таким розрахунком, аби її можна було розгорнути у батальйон українського війська.
Боляновський наводив пояснення Пулюя: «Відчував, що все, що зможу зробити для українців, буде зроблене для Бога й, водночас, для мого батька (І. Пулюй помер 31 січня 1918 року. — Авт.)».
«Пума», поповнившись дорогою 20 галичанами та буковинцями, котрі потрапили до німецького полону як червоноармійці, та сприяючи звільненню з нього сотень наддніпрянців і переходу євреїв на нелегальне становище, дійшла з іншими частинами вермахту до Миколаєва. Після розформування німцями більшість її вояків продовжили свою визвольну боротьбу в складі ОУН. А 20 із них допомагали Пулюю вишколювати вірменське формування при вермахті «Дромедар».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply