Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Єдиний гетьман, посвячений Ватиканом у Лицарі

Автор:

|

Січень 07, 2023

|

Рубрика:

Єдиний гетьман, посвячений Ватиканом у Лицарі
Іван Сулима

Єдиний український гетьман був нагороджений найвищою нагородою Ватикану — золотою папською медаллю, а українських козаків тоді визнали християнськими лицарями. Звитяги Івана Сулими визнавала вся Європа. Свої перші морські походи майбутній гетьман здійснив під проводом Самійла Кішки ще 1599 року. Він брав участь у морських походах під проводом Петра Сагайдачного, в т. ч. у здобутті Кафи влітку 1616-го.
Сулима воював у Хотинській битві, в якій об’єднане військо українських козаків і поляків здолало 200-тисячну турецьку армаду, якою керував особисто султан Осман II. Сулима організував повстання на бойовому кораблі Османської імперії та захопив у полон 300 яничарів.
Разом із товаришами напав на охорону, захопив турецький корабель, прикував яничарів до весел і наказав гребти до берегів Італії. Уникнув бою з османським та італійськими кораблями і пришвартувався в Римі. Наприкінці свого життя Іван Сулима здійснив кілька вдалих морських походів. Й став першим козацьким ватажком, якому вдалося захопити турецький Азов.
Гетьман добре знав, що Азов для Османської імперії був головним портом, який забезпечував османську столицю передусім провіантом. Вивівши Азов із ланцюжка постачання, завдав відчутного удару Стамбулу.
Всім стало зрозуміло, що Січ висунула нового неординарного полководця, який не поступиться інтересами свого народу. Розлючений падінням фортеці Азов султан, допускаючи, що Сулима на зворотному шляху ще добре пошарпає Крим, послав до Очакова могутню ескадру з 20 важких галер. Але це козацького флотоводця не спинило. Нічною атакою він прорвав виставлену османами оборону, потопивши п’ять галер і ще з десяток вивів із ладу. При чому по ходу бою козаки втратили лише три чайки з трофеями.
1635 року гетьман розпочинає повстання проти польської влади, йому вдалося штурмом взяти збудовану за останнім словом воєнного та й фортифікаційного мистецтва польську фортецю Кодак. Івана Сулиму боялися всі, хто зазіхав на українські землі: Польща, Росія, Османська імперія. За рішенням сейму гетьмана та кількох його сподвижників стратили 12 грудня 1635-го на центральній площі у Варшаві.
Як повідомляв «Міст», гетьмани України є на поштових марках.

Людмила Назаренко, «Кома»

About Author

Meest-Online