Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Дружина Бандери

Автор:

|

Грудень 20, 2022

|

Рубрика:

Дружина Бандери
Ярослава Бандера

Ярослава Опарівська, дружина Степана Бандери, народилася 14 вересня 1917 року у Сяноку. Її батько — греко-католицький священник Василь Опарівський, його дружина Юлія Ганковська була донькою шкільного інспектора. Невдовзі після народження Ярослави її батько став капеланом в Української галицької армії. Юлія Ганковська працювала вчителькою, 26 липня 1944-го її застрелили, ймовірно, бойовики Армії Людової. До речі, братв Ярослави — Лева — німці розстріляли 1942 року в Жовкві.
1936-го Ярослава закінчила жіночу ґімназію ім. Емілії Платер у Сяноку, потім середню школу в Коломиї. Згодом продовжила навчання в Технічному університеті Львова, де 1936 року приєдналася до Організації українських націоналістів (ОУН).
За участь в українських студентських маніфестаціях у Львові в квітні 1939-го Ярославу заарештували. До того моменту вона вже була активісткою ОУН. За кілька днів після нападу Німеччини на Польщу заарештований до того часу поляками за свою діяльність Бандера, скориставшись тим, що польська тюремна адміністрація покинула місто, вийшов на свободу разом із рештою українських патріотів. Потай дістався до Львова, а 10 лютого 1940 року повернувся до Польщі, де скликав у Кракові деяких лідерів ОУН Галичини та Прикарпаття та, оголосив себе наступником Євгена Коновальця, створивши Революційний провід ОУН.
Власне у Кракові Ярослава Опарівська, якій було 23 роки, і познайомилася 1940-го зі Степаном Бандерою, своїм майбутнім чоловіком. Тут же, в греко-католицькій церкві Воздвиження Хреста Господнього відбулося їхнє вінчання. Вінчав їх о. Степан Граб, свідками були Люба Лемик і Василь Бандера, молодший брат Степана, який 1942 року загинув в Освенцімі. Через загрозу арешту німцями і після розколу в ОУН Ярослава переїхала з чоловіком до Варшави, де вони жили під вигаданим гуцульським ім’ям в квартирі, орендованій для них Миколою Лебедем.
На початку 1941-го Степан та Ярослава Бандери повернулися до Кракова. 26 травня 1941 року Ярослава народила у Сяноку першу доньку Наталю. У шлюбі у Степана й Ярослави загалом народилося троє дітей: Наталія, Андрій та Леся.
Після закінчення Другої світової війни Ярослава з донькою та сином опинилася в Радянській зоні окупації Німеччини, де вони проживали під вигаданими іменами. У 1948-1950 рр. жили в таборі для біженців, а з початку 1950-х рр.. — в баварському селі Брайтбрун. 1954-го родина остаточно переїхала до Мюнхена, де на той час уже жив Степан Бандера.
Після того, як 1959 року Бандеру вбив аґент КДБ Богдан Сташинський, Ярослава з дітьми восени 1960-го переїхала з Німеччини до Канади, де працювала в різних українських організаціях. Померла 1977 року в Торонто. Там і похована.
Як повідомляв «Міст», о. Йосиф Кладочний був сповідником Бандери.

Роман Онишкевич

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply