Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 25, 2021

До 90-річчя від дня народження Марії Мацишин

Автор:

|

Грудень 26, 2018

|

Рубрика:

До 90-річчя від дня народження Марії Мацишин

Відомий львівський історик Віталій Манзуренко писав: «Срібним хрестом заслуги нагороджували бійців і командирів УПА та цивільних осіб, що брали активну участь у національно-визвольній боротьбі. За сім років (від 25 квітня 1945-го до 12 жовтня 1952 року) срібним хрестом заслуги нагородили 150 повстанців». Серед них була і Марія Мацишин. Вона народилася в 1928-го у Новому Самборі на Львівщині. В родині була найстаршою донькою, де крім неї ще було п’ятеро дітей. Мати померла 1939 року, коли Марії виповнилося заледве 11 літ. Вона ходила до початкової школи, повертаючись додому, займалася домашньою працею та вихованням молодших за себе дітей. Батько працював м’ясарем, а дід мав крамницю з образами.
З наближенням більшовицького фронту батько рішив еміґрувати на захід. Доїхавши до Перемишля, він розгубився і втратив із неповнолітніми дітьми контакт. Вони якось повернулися до дідуся в Самбір.
Марія продовжила шкільне навчання і стала опікункою молодших дітей. У школі вона вступила до підпільної ланки ОУН і стала розвідницею в мережі Служби безпеки ОУН. Прийняла псевдонім «Оксана».
В січні-лютому 1946 року під час так званої Великої блокади та готування виборів в СРСР «Оксана» ліпила у місті противиборчі листівки та плакати. На цьому одного вечора її затримали працівники НКВД, але вона врятувалася від арешту, бо встигла з розмаху заквацяти клеєм обличчя карателям і втекла.
Пережила Марійка горе, коли її сім’ю в жовтні 1947 -го вивезли в далекий Сибір на заслання. Впродовж 1946-1948 рр. «Оксана» працювала друкаркою у районному осередку Окружного осередку пропаґанди Дрогобиччини, під керівництвом Івана Хоми «Богдана», потім і «Владана». Коли останній улітку 1950 року перейшов до Калуша окружним провідником ОУН, то забрав дівчину зі собою. На той час вона вже брала участь у кількох замахах на офіцерів МДБ і МВС і членів комуністичного керівництва району. «Оксана» завжди була озброєна пістолетом, а коли відходила в терен, то додатково озброювалася автоматом і гранатами. До 1951 року вона перебувала в лісі серед повстанців. Там їх вистежив великий загін радянських спецслужб, з ними зав’язався кривавий бій і це був останній бій «Оксани».
Марія Мацишин загинула геройською смертю від кулі ворога 1 липня 1951 року у Перегінських лісах. Тіла вбитих були вивезли в невідомому напрямку. В жовтні 1951-го «Оксану» посмертно відзначили орденом Срібний хрест заслуги УПА — за активну діяльність в українському збройному підпіллі УПА.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply