Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

До 50-річчя від дня смерті Ярослава Пастернака

Автор:

|

Грудень 26, 2018

|

Рубрика:

До 50-річчя від дня смерті Ярослава Пастернака

Серед великої когорти визначних вихованців Перемишльської ґімназії почесне місця належить археологові Ярославові Пастернаку. Він народився 2 січня 1892 року в містечку Хирів на Львівщині, в сім’ї греко-католицького священика. Учнем Української чоловічої ґімназії в Перемишлі обійшов майже ціле Прикарпаття, фотографуючи старі дерев’яні церкви, збираючи різні матеріали з галицької старовини, записуючи народні пісні, прислів’я, приказки. Завершивши успішно ґімназійне навчання, 1910-го вступив на філософський факультет Львівського університету, де студіював археологію та класичну філологію, слухав лекції відомого українського історика М. Грушевського. Вже в університеті остаточно Ярослав визначився, що його зацікавлення — археологія й історія України.
Перша світова війна закинула Пастернака до австрійської армії, де він дослужився до звання поручника, воював на італійському фронті, а після листопадових подій 1918 року приєднався у VII бригади Української галицької армії, з якою воював на Надніпрянщині. Після програних визвольних змагань опинився в таборах полонених і 1920-го дістався на терени Чехо-Словачини. 1922-го Ярослав продовжує студіювати археологію у Карловому університеті Праги, захищає дисертацію «Руські Карпати археології».
Впродовж 1925-1928 рр. очолював наймасштабніші на той час на території Чехо-Словаччини розкопки старої Праги, зокрема, королівського замку «Градчани». За успішно проведені дослідження Пастернак отримав похвалу від президента Масарика, йому запропонували чехо-словацьке громадянство.
В 1923-1928 рр. науковець узяв участь у більш, ніж 60 археологічних експедиціях у різних реґіонах Чехії, Галичини та Закарпаття. Повернувши до Львова, в 1928-1939 рр. працював директором культурно-історичного музею НТШ. Крім цього викладав у Греко-католицькій богословській академії у Львові (1932-1939, 1942-1944), були близький із митрополитом Андреєм Шептицьким і ректором Богословського університету Йосипом Сліпим. Брав він участь у 7-му Міжнародному археологічному конґресі у Варшаві (1933). У 1935-1946 рр. працював доцентом-професором Українського вільного університету.
1944-го подався на еміґрацію, працював викладачем в Університеті Геттінґену, професором Українського вільного університету в Мюнхені, читав лекції у Боннському університеті. 1949 року прибув до Торонто, де й провів решту свого життя, активно працюючи над різними проблемами української археології. 1961-го видав у Канаді повноцінну системну працю з археології України.
Постать Ярослава Пастернака — це світла і незвичайна наукова індивідуальність і багата його спадщина для істориків, археологів, музейників, громадських діячів, політиків і меценатів. Помер проф. Пастернак 22 листопада 1968-го в Торонто, тут і похоронений.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply