Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

До 40-річчя від дня народження Оксани Линів

Автор:

|

Лютий 15, 2018

|

Рубрика:

До 40-річчя від дня народження Оксани Линів

Дуже велика кількість людей не уявляють собі життя без музики, яка піднімає їхній настрій і робить життя людини щасливішим і цікавішим. Завдяки музичному мистецтву люди знаходять не тільки красу в житті, але й душевну рівновагу та спокій. Музика, як медичні ліки, глибоко проникає в людину, змінює її настрій і полегшує самопочуття. Дехто каже, що визначні композитори та музичні виконавці — це лікарі людських душ.
До таких лікарів можна зачислити Оксану Линів рідкісного таланту дириґента, котра в молодому віці стала не лише української, але світовою гордістю. Вона належить до трійки найкращих жінок-дириґентів світу! З нею уклала контракт опера Ґрацу та філармонійний оркестр цього австрійського міста аж до сезону 2019 року включно.
Жодна з слов’янських націй за всю історію не мала такої жінки, котра б своїм музичним талантом і красою могла б так захоплювати своїм мистецтвом, як це робить п. Оксана. Вона досягла подвижницьких результатів своєю колосальною самовідданою працею на ниві музично-пісенного мистецтва.
Оксана Линів народилася 6 січня 1978 року у м. Броди на Львівщині, в сім’ї музикантів. Батько Дмитро Линів був учителем і дириґентом церковного хору, мама чудово співала, близький родич Ярослав Линів — керівник народної хорової капели «Боян» у Бродах, в Оксани ще є й музично обдарований брат Юрій.
З 1992-го по 1996 рік Оксана навчалася грі на флейті та дириґентства в школі при Львівському державному музичному училищі ім. С. Людкевича у Львові. У 1996-2003 рр. навчалася в Львівській національній музичній академії ім. Миколи Лисенка у класі Богдана Дашака, головного дириґента Львівської опери. Вже під час навчання в академії останній зробив її своєю асистенткою та довіряв її дириґувати оркестром.
Оксана безмежно любила музику, дириґування і свої обов’язки виконувала бездоганно. 2004-го Оксані пощастило взяти участь у Першому міжнародному дириґентському конкурсі ім. Малера у м. Бамберґ (Німеччина), де здобула третю премію, яка її ще більше спонукала до виснажливої праці. Після конкурсу була запрошена на піврічне стажування асистентом головного дириґента оркестру Bamberger Symphoniker Дж. Нотта. У 2005-2009 рр. навчалася в Musikhochschule Carl Maria von Weber у м. Дрезден (Німеччина) у класі професора Е. Клемма та закінчила з відзнакою Aufbaustudium та Meisterklasstudium. Одночасно Оксана брала участь у численних міжнародних майстер-класах відомих дириґентів світу. Була багаторазовим стипендіатом престижних фондів та установ, серед яких — Goethe-Instytut, DAAD, Dresdner Europa Stipendium, Oscar und Vera Ritter-Stiftung, спеціальної німецької стипендії для жінки-дириґента вiд Orchesterakademie Bergischessymphoniker і стипендії від Dirigentenforum des Deutschen Musikrates. 2006 року на замовлення Німецької державної радіокомпанії Bayerischer Rundfunk здійснила записи з оркестром Bamberger Symphoniker творів О. Скрябіна «Поема екстазу», М. де Фалья «Трикутний капелюх» та Л. Сидоренко Ab Initio. Як дириґент гастролювала в Румунії, Швейцарії, Франції, Японії й Іспанії. Вже тоді Оксана збагнула, що дириґент — центр усієї дії, що відбувається на сцені.
Ця талановита дириґентка неустанно вдосконалює свої професійні навики й уболіває, що в Україні ця галузь недостатньо розвинута. Лише поодинокі імена композиторів, дириґентів і виконавців зустрічаються у міжнародному музичному просторі. Тому вона систематично шукає шляхів до активнішої співпраці з українськими колективами, щоб можна було плідно реалізовувати той професійний досвід, який поширений за кордоном. З 2008-го по 2013 рік Оксана працювала в Одеському національному академічному театрі опери та балету, де дириґувала більш ніж 15-ма репертуарними виставами. Здійснила постановки опер «Паяци» Р. Леонкавалло, Д. Бортнянського «Алкід», балетів на музику Г. Малера та Й. Штрауса «Таємниця Віденського лiсу» та Мінкуса «Дон Кіхот». Одесу вважала перехідним місцем своєї творчої кар’єри.
У 2010-2013 рр. здійснила записи для архіву Національної радіокомпанії України та для трансляції на Європейських оперних сезонах опер «Іоланта» П. Чайковського, «Ріґолетто» Дж. Верді й «Алкід» Д. Бортнянського. Як оперний дириґент успішно виступала в Oper Bonn, Theater Osnabrueck, Dresdner Kammerbuehne, Estonian National Opera, Львівському національному академічному театрі опери та балету. З вересня 2013 року була запрошена на посаду музичного асистента генерального музичного директора Bayerische Staatsoper. Як дириґент здійснила постановки опер Б. Блахера «Прилив», Дж. Россіні «Граф Орі» та П. Рудерса «Сельма Єжкова» та поновлення вистав В. А. Моцарта «Милосердя Тіта», Б. Мартіну «Мірандоліна», Дж. Верді «Tравіата», Г. Доніцетті «Лючія ді Ламмермур». У сезоні 2015/2016 рр. були постановка опери Б. Бріттена «Альберт Херінґ» і «Споглядання муру» (прем’єра) Хауке Бертхайде. В липні 2015-го на запрошення Баварського радіо здійснила запис із Бамберзьким симфонічним оркестром програми з творів Бориса Лятошинського. І в грудні того ж року була запрошена як дириґент до постановки балету П. Чайковського «Лускунчик» у Шведській королівській опері. У вересні 2016 року брала участь в концерті-реквієм «Бабин Яр» із Гамбурзьким симфонічним оркестром і Національною заслуженою академічною капелою «Думка» у Національній опері України. В програмі були «Німецький реквієм» Й. Брамса та «Кадіш-реквієм» Є. Станковича. До роковин трагедії у Бабиному Яру (29 вересня 2016-го) у Києві відбувся Концерт-реквієм у Національній опері, до якого було залучено мистців з усього світу: Гамбурзький симфонічний оркестр, Національна капела «Думка», солісти з Канади, Англії, Ізраїлю та Німеччини. За дириґентським пультом стояла молода талановита вродлива українка Оксана Линів. Програма складалася з арамейської молитви «Кол Нідрей» («Всі обітниці»), твору для віолончелі з оркестром композитора Макса Бруха у виконанні чудового музиканта з Канади Романа Бориса. «Каддиш-реквієм», «Бабин Яр» Євгена Станковича та «Німецький реквієм» Йоґаннеса Брамса прозвучали у виконанні хорової капели «Думка» та славні солісти: сопрано — Гал Джеймс (Ізраїль), тенор — Бенджамін Баттерфілд (Велика Британія), бас-баритон — Павло Гунька, палкий популяризатор української музичної класики в світі.
Цей концерт став віхою культурної події для світових знавців співочо-музичного мистецтва. А у сезоні 2016/2017 Оксана працювала над постановкою Р. Вагнера «Летючий голандець» у Gran Teatro del Liceu в Барселоні (Іспанія). Линів — універсальна дириґентка, котра мовою музики та дириґуванням має здатність доходити до глибин людського почуття, а через почуття об’єднувати людей часто далеких і відмінних від себе народів із різними культурами, і тим самим їх єднати й удосконалювати більш, ніж може це навіть зробити поезії чи література.
На чарівних мелодіях, не маючи навіть сприятливих умов, зростають такі велетні, як Оксана Линів, яка своїм талантом зворушує найтонші та найніжніші чутливі струни людської душі. Це доказ того, що мистецтво потребує сильних особистостей, здатних творити, передавати, удосконалювати й захищати. Нам приємно зазначити, що з лютого 2017 року Оксана Линів працює головним дириґентом опери Ґрацу та філармонійного оркестру Ґрацу. Мистецьким дириґуванням Оксани милується весь світ.
Кожен її виступ — це символ добра, краси та добродійства, яке скеровує нас до джерел справжньої любові. На її виступи приходять у захваті видатні зарубіжні композитори, письменники, поети і музичні меломани. Тож не випадково Оксану Линів називають культурним аташе України, для котрої в душі і серці такі композитори, як Лисенко, Бах, Брамс, Вебер, Гайдн, Глинка, Дворжак, Ліст, Моцарт, Чайковський, Шопен, Шуберт та інші.
Крім цього, Оксана Линів української душею живе для свого народу. Вона заснувала Молодіжний симфонічний оркестр України, мала постановки у Баварській опері, у театрах іспанської Барселони, швейцарських Бадену та Базелю, зокрема з такими зірками, як співачка Діана Дамрау. Вона надзвичайно зайнята з найпрестижнішими оркестрами та театрами Європи, але все ж знайшла час приїхати до Львова і 11 лютого ц. р. виступити з оркестром «ІNSO-Львів».
На цьому концерті звучали альтовий концерт Бартока, друга симфонія Шумана і два епізоди з «Фауста» Ліста. Можна сказати, ця світова зірка в музичному мистецтві світить і для України і тим вона віддячує славній Львівській консерваторії, яка її окрилила до лету у світові музичні простори.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply