Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

До 30-річчя від дня смерті Йосипа Гірняка

Автор:

|

Січень 09, 2019

|

Рубрика:

До 30-річчя від дня смерті Йосипа Гірняка

Дружній шарж на Йосипа Гірняка Едварда Козака

Актор, режисер, педагог, діяч культури Йосип Гірняк народився 14 квітня 1895 року в с. Струсів Теребовлянського району на Тернопільщині в багатодітній родині місцевого дяка. У 1911-1914 рр. юнак навчався в Рогатинській ґімназії. 1914-го вступив до Леґіону українських січових стрільців (УСС). 1915 року дебютував на сцені Театру УСС у Львові. У 1916-1918 рр. грав у театрі «Українська бесіда» у Львові, в 1919-1920 рр. — у Новому українському театрі. Водночас у 1917-1920 рр. навчався у Львівській ветеринарній академії. 1920-го переїхав до УРСР. У 1920-1921 рр. грав на сцені Театру імені Франка у Вінниці та Черкасах. Там він зустрів молоду акторку Олімпію Добровольську, котра стала його дружиною. 1922-го Йосип вступив до творчого об’єднання «Березіль».
1926 року Гірняки разом із театром переїхали до Харкова. 1933-го заарештували Леся Курбаса, головного режисера «Березілі». Більшовицькі спецслужби звинуватили Курбаса в приналежності до «контрреволюційної української військової організації, яка готувала теракт проти партійного керівництва України». Разом із Курбасом, Кулішем та іншими Гірняк був включений у вигадане керівництво цієї «організації». Його також заарештували і 21 травня 1934 року засудили до трьох років таборів і заслання. А 3 листопада 1937-го, після повторного суду, більшість письменників, зокрема Миколу Куліша та Леся Курбаса, розстріляли.
Дивом пощастило Гірняку, його відпустили і чоловік повернутися до дружини в Харків. Але тоді заарештували Олімпію Добровольську і чотири місяці протримали у Харківській в’язниці. Після цього подружжя вислали до Карелії. На засланні Гірняк продовжував грати на сцені.
У серпні 1940 року він отримав дозвіл разом із дружиною переїхати до Черкас, де жив батько Добровольської. Гірняка прийняли до Черкаського драматичного театру, в якому він поставив «Хитру вдову» Ґольдоні (1940). У травні 1941-го режисер отримав призначення в Київський театр юного глядача і переїхав до столиці УРСР. На початку війни Гірняк і Добровольська відстали від евакуаційного складу і залишилися в Україні, де після втечі сталіністів виникли умови для відновлення театральної діяльності. 1942 року Гірняк із дружиною переїхав до Львова, де разом з керівником театру «Заграва» Володимиром Блавацьким створив драматичну секцію Львівського оперного театру.
Львівський театр 1942-1944 рр. став центром вільного українського театрального мистецтва після десяти років більшовицьких репресій. Оперний театр у Львові плекав чотири типи театрального мистецтва: драму, оперу, оперету та балет. Під впливом Гірняка відродилися традиції великого режисера Леся Курбаса. Гірняк-режисер ставить «Самодурів» Ґольдоні, «Камінного господаря» Лесі Українки, «Облогу» Косача, «Хитромудру вдову» Ґольдоні, «Тріумф прокурора Дальського» Гупала. Головним його досягненням стала постановка (вперше на українській сцені) «Гамлета» Шекспіра (1943).
З наближенням фронту 1944-го Гірняки еміґрують спершу до Австрії, а звідси — до Німеччини. В 1944-1949 рр. Йосип працював у театрах таборів для переміщуваних осіб. Згодом були Реґензбурґ, Мітенвальд і Ляндек, де режисер ставив проблемні п’єси, намагаючись дати їм якнайкраще оформлення.
1949 року Гірняк отримав згоду на еміґрацію до США. В Америці він відразу ж приєднався до української діаспори. У 1953-1956 рр. режисерові вдалося створити й очолити Український театр у США, а в 1956-1964 рр. Гірняк із Добровольською очолювали Театр слова в Нью-Йорку, який із своїм репертуаром виїжджав і до Канади.
Крім цього Йосип Гірняк займався публіцистикою, був режисером-постановником і автором програм, присвячених Україні, її історії та порушенням прав українців в СРСР на «Радіо Свобода». Він — автор «Спогадів» (1982), статей і теоретичних праць із питань театральної режисури, акторської майстерності та історії українського театру: «Лебедина пісня Леся Курбаса», «Мистецтво — всенародне надбання», «Бучма», «Хвильовий», «Український театр в Америці», «Чорна московська невдячність» тощо. Викладав акторську майстерність у театральній студії в Нью-Йорку. Його називали «українським Чеховим».
В умовах діаспори було непросто втримати україномовний театр. Коли в цьому переконалася Олімпія Добровольська, то всю свою енергію спрямувала на виховання наймолодшого покоління в дусі українства.
Йосип займався творчістю, писав спогади та документальні статті про український театр і про його визначні постаті.
Також вийшла його велика праця англійською Birth and Death of the Modern Ukrainian Theater 1917-1941. Це вислід його відчуття обов’язку задокументувати те, що не могло вповні бути задокументованим в Україні, яка перебувала в російсько-комуністичній займанщині. При всіх цих успіхах Гірняк був дуже скромною людиною. Коли йому 1965 року влаштовували вечір у Нью-Йорку, він не бажав, аби про це з’явилося повідомлення в пресі. Помер Йосиф Гірняк 17 січня 1989-го в Нью-Йорку. Він назавжди запам’ятався, як геніальний актор, режисер, педагог і взірцевий чоловік видатної акторки Олімпії Добровольської.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply