Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 3, 2022

До 210-річчя уродин Осипа Бодянського

Автор:

|

Листопад 07, 2018

|

Рубрика:

До 210-річчя уродин Осипа Бодянського

Осип Бодянський народився 12 листопада 1808 року в містечку Варва Лохвицького повіту Полтавської губернії (тепер — Чернігівської області) в родині священика. Навчався в Переяславі та Полтаві в духовних семінаріях. 1834-го закінчив Московський університет.
Осип мав близькі взаємини з діячами чеського національного відродження Шафариком, Ганкою та Коларом. Будучи секретарем московського Общества історії 1845 року він видав низку матеріалів з історії України й українського фольклору. З Бодянським Тарас Шевченко познайомився 1843-го, повертаючись зі заслання. Про цю зустріч сам учений написав у своєму щоденнику: «Наговорилися досхочу, про слов’ян взагалі і про земляків особливо»
1837-го він здобув звання магістра словесних наук. У 1837-1842 рр. перебував у наукових відрядженнях у південних та західних слов’янських країнах. У 1842-1868 рр. — проф. кафедри історії і літератури слов’янських наріч Московського університету, секретар Московського товариства історії та старожитностей і редактор «Чтеній» цього товариства (1846-1848, 1858-1877).
Вагомими результатами науково-літературної діяльності Бодянського стали видавничі «казки», підготовка магістерської дисертації «Про народну поезію слов’янських племен» (1837), докторської дисертації «Про час виникнення слов’янських письменників» (1855). Під псевдонімом А. Бода-Варвинець друкував українські поезії в російських журналах. Повну підтримку і солідарність йому висловлював Микола Гоголь. Та зібрані науковцем українські народні пісні були опубліковані аж 1978 року у книзі «Українські народні пісні в записах Осипа та Федора Бодянських».
Найвище цінував він дружні контакти з Шевченком. Обговорював з ним видання «Живописной Украины», зацікавив Кобзаря історією чехів та Шафариком, котрому український поет присвятив поему «Єретик». Плануючи видання всеслов’янського альманаху, Бодянський переписав для нього 15 творів Шевченка. Він підтримував поета в роки заслання, переживав за його важку долю, як за рідного брата. Уболівав, скільки Шевченко міг би створити шедеврів, якби не те вороже заслання. 9 травня 1861-го Бодянський був серед тих, хто прощався з Шевченком у церкві Тихона-чудотворця у Москві.
Осип Бодянський — один зі засновників вітчизняної славістики, дослідник народної творчості, писемності, літератури та культури слов’янства. Передовий громадський діяч, поет-фольклорист, автор оригінальних українських поезій і збирач фольклорних переказів, популяризатор тогочасної української літератури, член-кореспондент Петербурзької академії наук. Дякуючи йому до нас дійшли зокрема конституція Пилипа Орлика і Реєстр усього Війська Запорозького після Зборівського договору з королем польським Яном Казимиром складений 1649 року. Помер заслужений син України 6 вересня 1877-го в Москві і там похований.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply