Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

До 150-річчя від дня народження Августи Кохановської

Автор:

|

Грудень 19, 2018

|

Рубрика:

До 150-річчя від дня народження Августи Кохановської

Довкола Августини Кохановської існує багато запитань, які потребують відповіді. Невідомо точно, де саме вона народилася, — в місті Кимполунг (тепер — Румунія) чи в Чернівцях; подається різний рік її народження — 1863, 1866 і 1868; за національністю вона була німкенею, полькою, чи українкою.
За основними джерелами Августа Кохановська народилася 6 липня 1868 року, виростала в атмосфері поваги до українства і в дорослому житті перейнялася дослідженнями українського образотворчого мистецтва. Вважається, що дівчина прийшла на світ в місті Кимполунг (Південна Буковина) в сім’ї чиновника.
А згідно з інформацією, розміщеною в каталозі Сотбіс та «Словника польських та іноземних малярів, котрі працювали в Польщі» (1986) датою народження Августи Кохановської є 1863 рік. В цьому ж словнику місцем народження художниці вказана Садгора поблизу Чернівців (тепер входить до складу міста). Невдовзі родина начебто виїхала до Кимполунгу, а 1885-го повернулася до Чернівців.
У чернівецьких виданнях зустрічається рік народження 1868. Відомо, що в 1895-1900 рр. Августа навчалася у Віденській академії мистецтв. Вищу професійну освіту отримала у Цісарсько-кайзерівській школі прикладного мистецтва у Відні — єдиному вищому навчальному закладі на той час, куди приймали жінок.
Перший рік навчання був для Кохановської дуже важким, про що вона у відчаї писала в листах до друзів і родичів. Проте заняття улюбленою справою та нові враження змінили її ставлення до перебування у столиці Австро-Угорської імперії. Під час студіювання живопису у Відні юнка стежила за літературним і громадсько-політичним життям України, читала твори І. Франка, О. Маковея, праці Ф. Колесси.
Після чотирьох років навчання Кохановська повернулася до її улюблених Чернівців. Під впливом українського оточення вона захопилася дослідженням життя та народного мистецтва українських гуцулів, багато подорожувала Буковиною. Всі здобуті матеріали та враження мисткиня перенесла на свої картини «Повернення гуцулів з ярмарку» (1906), «Старий гуцул» (1910), «Гуцул із сапою» та «Гуцули в дорозі» (обидві кінець ХІХ — поч. ХХ ст.).
В історії образотворчого мистецтва Буковини кінця ХІХ — першої половини ХХ ст. Августина Кохановська відіграла незаперечну роль. Епоха в якій жила талановита художниця, позначена ростом національної самосвідомості, активізацією громадського та культурного життя на Західній Україні і в Чернівцях також.
Художниця ілюструвала твори Ольги Кобилянської «Битва», «Природа» та «Некультурна», які увійшли до збірки «Малоруські новели» (1901). Кохановська розписала актову залу Українського народного дому в Чернівцях.
Вона є автором етнографічних статей «Писанки в Буковині та Галичині» (1898), «Румунські селянські будинки на Буковині» (1902), «Вівчар буковинських Карпат» (1903), «Буковинські ярмарки» (1908), «З життя вівчарів на Буковині» (1914). Свої народознавчі праці ілюструвала власноруч. Її етнографічні розвідки в 1898-1908-х рр. були опублікуванні у кількох випусках віденського «Журналу австрійського народного мистецтва». Малярка брала участь у виставках у Чернівцях, а на міжнародній виставці мисливства у Відні 1910-го її твори були відзначені дипломом і нагородою короля Франца-Йозефа — золотою брошкою.
У 1920-х рр. мисткиня виїхала до м. Торунь (Польща), де й померла 7 липня 1927-го. В Управління цивільних справ у Торуні зробили запис у довідці про смерть, написавши «Августа Кохановська померла в грудні 1927 року у віці 43 років». Проте зазначений вік не відповідає датам з її життя і є помилковим.
Персональні посмертні виставки відбулися у Чернівцях 1985-го і 1993 року. Окремі роботи зберігаються у Чернівецькому краєзнавчому та художньому музеях. Її акварелі «Палац єпископа», «Вулиця в Лодзі» та «Вид на Краків» 2002 року виставляли на продаж одним лотом на аукціоні «Сотбіс» у Лондоні (картини написані 1890-го, за кілька років до вступу художниці до Віденської академії мистецтв). Зараз деякі оригінали її творів можна побачити в експозиції літературно-меморіального музею Ольги Кобилянської в Чернівцях і Чернівецьких художньому і краєзнавчому музеях.
Перша монографія Августи Кохановської побачила світ аж 2004 року. До цього каталогу увійшли матеріали про її життя і творчість, репродукції творів, біографічна довідка, сімейні фотографії. Текстовий матеріал книги був надрукований українською та німецькою мовами.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply