Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

До 120-річчя від дня смерті Миколи Гулака

Автор:

|

Травень 15, 2019

|

Рубрика:

До 120-річчя від дня смерті Миколи Гулака

Микола Гулак

Микола Гулак походив із небагатої шляхетської родини. Він народився 25 травня 1821-го у Варшаві і там прожив дитячі роки. Батько Миколи прослужив у Варшаві 14 літ, разом із ним проживала і його родина. Вийшовши у відставку в чині майора, Іван Гулак залишок свого життя провів на хуторі Гулаківці на Полтавщині. Микола з молодих років відзначався добрими оцінками в науці, а також брав активну участь у загально-громадському житті. Закінчивши 1845-го юридичний факультет Дерптського університету, Гулак розпочав службу урядовця в Києві, де вирувало напружене інтелектуальне життя.
У 1845-1847 рр. працював на посаді юриста у канцелярії київського, подільського та волинського генерал-губернатора. З грудня 1845-го разом із Миколою Костомаровим і Василем Білозерським заснував таємне Кирило-Мефодіївське братство, до якого приєдналися О. Маркевич, О. Навроцький, П. Куліш, Т. Шевченко. В цьому гурті вперше була сформульована політична програма українства, викладена у «Книзі буття українського народу» — ліквідація самодержавства, кріпосництва та станової нерівності, національного самоствердження України серед інших вільних слов’янських народів. Відстоюючи ці ідеали Гулак став прибічником найрадикальніших перетворень і одним із перших в Україні висунув ідею «ходіння в народ», щоб його розбудити і підняти до боротьби за свої права.
Кирило-Мефодіївське братство проіснувало трохи більше року. Наприкінці березня — на початку квітня 1847 р. його розгромили жандарми за доносом студента Олексія Петрова. 18 березня 1847 року заарештували Миколу Гулака й ув’язнили в Шліссельбурзькій фортеці, в якій тримали аж до 1850-го. Під час слідства тримався особливо мужньо, відмовився давати свідчення і назвати будь-кого з учасників братства. Всю провину взяв на себе. У 1850-1855 рр. перебував під суровим наглядом поліції в Пермі. 1859 року був звільнений із ув’язнення і став працювати викладачем математики, природничих наук та історії у навчальних закладах Одеси, Керчі, Кутаїсі та Тбілісі.
Микола Гулак — непересічна постать у нашій історії. Йому належать праці з історії, математики, філософії, юриспруденції, переклади з грузинської («Витязь у барсовій шкурі» Шота Руставелі) й азербайджанської літератури. Проф. Гулак помер 27 травня 1899 року в Єлизаветполі (тепер — Гянджа) в Азербайджані.
1961-го іменем Гулака назвали вулицю в Києві. Письменник Роман Іванчук присвятив його життю та діяльності свій історичний роман «Четвертий вимір» (1984), за що автора нагородили Національною премією України ім. Т. Шевченка (1985).

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply