Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 25, 2021

До 101-річчя від дня народження видатного українського композитора Богдана Весоловського

Автор:

|

Травень 31, 2016

|

Рубрика:

До 101-річчя від дня народження видатного українського композитора Богдана Весоловського

1263851Богдан Весоловський або Бонді – українсько-канадський композитор, творець української естрадної музики, автор ліричних пісень та романсів, танцювальних шлягерів (танго, фокстротів, вальсів) ХХ ст. Його заслужено називали «королем» української танцювальної музики. Його твори звучали на найпрестижніших сценах світу у виконанні співаків міжнародного рівня. Б. Весоловський писав пісні на слова В. Сосюри, М. Рильського, В. Симоненка, П. Тичини та багатьох інших. Впродовж 1950 – 60-х рр. композиторові вдалося випустити понад 20 вінілових альбомів, записаних видатними канадськими, англійськими та українськими музикантами у відомих студіях звукозапису. Останні півстоліття Б. Весоловський був добре відомий українській діаспорі США, Канади, Аргентини, Австралії та у країнах Європи. Проте зовсім недавно його ім’я стало знаменитим в Україні.

Народився Іван-Богдан Весоловський 30 травня 1915 р. у Відні, куди емігрувала його сім’я з Галичини в часи Першої світової війни. Вже у віці 3-х років Б. Весоловський із сім’єю повертається на рідну Стрийщину і оселяється у Стрию. Батько композитора – Остап Весоловський був головою окружного суду, пізніше суддею та радником. Несподівано помер у 1928 р. Мати – Марія Весоловська – була довголітньою головою Союзу українок у Стрию до початку Другої світової війни. Займалася також іншою громадською роботою. Померла у 1948 р. Першу музичну освіту майбутній композитор здобув у стрийській філії Музичного інституту ім. М. Лисенка. Богдан пише свій перший музичний твір і музику до уривку з поеми Т. Шевченка «Перебендя» («Вітер віє») у 1931 р. Йому було лише шістнадцять років.  У 1933 р. Б. Весоловський переїжджає до Львова на навчання. Він стає студентом правничого факультету Львівського університету. Паралельно навчається у Вищому музичному інституті ім. М. Лисенка, який завершив у 1938 р. Львівський (або львівсько – стрийський) період його творчості був найплідніший і багатожанровий. Було видано твори під назвою «Минають дні» (на слова Т. Шевченка, 1937 р.), «Літо» (на слова О. Слісаренка, 1937), «Гаї шумлять» (на слова П. Тичини, 1937) та інші. Наприкінці 1920 – початку 1930 рр. у Львові дуже популярною стала естрадна музика. Виникають танцювальні оркестри, серед яких студентська «Капела Яблонського», до складу якої у 1933 р. приєднався  і Б. Весоловський. Він творить українські пісні в естрадному жанрі. Його танго «Ти і твої гарні очі», «Прийде ще час» швидко стали популярними шлягерами. Окрім них з’явилися ще й інші «хіти» (фокстроти, вальси).

Дипломований юрист Б. Весоловський у вирішальні для України періоди поринає у вир політичної боротьби. У 1939 р. він прибув до Відня. Початок Другої світової війни унеможливив повернення Богдана на батьківщину. Перед ним простелилася довга дорога на Захід. У Відні Б. Весоловський одружується з Оленою Залізняк, котра стала його вірною супутницею на все життя. У них народжуються два сини – Остап і Юрій. Богдан навчається у Віденській консульській академії, а пізніше у Віденській вищій школі міжнародної торгівлі. У 1941 р. – отримує диплом доктора наук з економіки. Паралельно займається музичною творчістю: пише марш «Січовик» (1940), фокстрот «Перший сніг» (1942), танго-серенаду « Гей-га» (1943) та інші. Займається також видавничою діяльністю. У 1945 р. сім’я виїжджає у м. Шердінг. Там Б. Весоловський влаштовується на роботу перекладача у прикордонному відділі військової розвідки, а згодом працює начальником Відділу прикордонного контролю.

Перебувши місяць у таборі для Ді-Пі (DP) – «переміщених осіб», родина Весоловських у 1949 р. виїхала до Канади, що стала для неї другою батьківщиною. Спочатку вони оселилися у шахтарському містечку Содбури. З 1 жовтня 1949 р. Богдан почав працювати у комісії з питань страхування безробіття. Сприяло цьому його знання багатьох іноземних мов. Б. Весоловський активно займається справами благодійництва і провадить активне клубне життя. Композитор знову повертається до своєї улюбленої справи – музики. У червні 1951 р. з’являється перша платівка у студії звукозапису «Віктор» у Торонто (до неї увійшли 4 танго). Б. Весоловський створює ще такі композиції: «Подай рученьку» (1950), «Не плачте, рожі» (1950), «Ціле моє життя» (1951), «Серце» (1951) та інші. Особливою була «Лети, тужлива пісне», текст якої Бонді написав разом із дружиною Оленою. Вона стала однією з найулюбленіших пісень українців у діаспорі. У 1952 р. родина Б. Весоловського переїжджає до Торонто, а у 1953 р. – до Монреалю. У Монреалі Богдан працював на радіо Сі-Бі-Сі в українській секції. Починав диктором-продюсером, пізніше – головним продюсером, а з 1959 р. став керівником української секції. На студії радіо Сі-Бі-Сі було записано багато пісень Б. Весоловського. З’являється вальс «Всі мої мрії», танго «Як тебе не любити» тощо. Пісні композитора прекрасно виконують відомі співаки А. Дербіш, М. Вербицька, Т. Куліш та інші. У 1960 р. вийшли популярні пісні «Марічка» та «Намалюй мені ніч», які було покладено на музику Б. Весоловського. Перший альбом – платівка під назвою «Верба» – з’явилася у 1965 р. Другий альбом «Зірка» був виданий у 1967 р. У 1968 р. Б. Весоловський відвідав Україну. Він побував у Києві, Каневі та Львові. Враження від подорожі залишилися у композитора до кінця життя. Це була єдина поїздка на батьківщину і спогади про неї  ностальгією відгукувалися у його серці до останніх днів. 1970 – рік появи 100-ї пісні Богдана на платівці «Мрії». Б. Весоловський співпрацює з тріо «Троянда», знаменитими співаками Андрієм Добрянським, Ренатою Богданською, які є виконавцями його пісень. Загалом канадський період творчості композитора умовно ділиться на два періоди: «содбурзький», якому властиві риси танцювальної музики (здебільшого на його власні слова) та «монреальський» – з ліричними піснями на слова українських поетів.

На жаль, життя композитора несподівано обірвалося 17 грудня 1971 р. За бажанням Б. Весоловського його прах було перевезено в Україну, до родинного склепу у Стрию. Вже після смерті композитора (починаючи з кінця 1980-років) його пісні почали звучати і в Україні. Першими популяризаторами творів Богдана став музичний колектив «Львівське ретро», що виконували пісні 1930-1940 рр. Сьогодні серед виконавців композицій Б. Весоловського – співаки О. Скрипка, О. Цимбала та багато інших. Минулого (2015) року у Львівській філармонії відбувся урочистий концерт, присвячений пам’яті Б. Весоловського, на якому звучали композиції його творів. Він був приурочений до 100-річниці з дня народження композитора.  Окрім нього, відбулося багато урочистих заходів з цієї ж нагоди у Києві, Львові та Стрию. Нині ім’я Богдана Весоловського посіло гідне місце у плеяді визначних українських музичних діячів.

About Author

horin

Comments are closed.

Leave A Reply