Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

До 100-річчя вшанування пам’яті Агапія Гончаренка (1832-1916)

Автор:

|

Липень 28, 2016

|

Рубрика:

До 100-річчя вшанування пам’яті Агапія Гончаренка (1832-1916)

Агапій Гончаренко

«Моя Ненька Україна і джерело козацтва, якоже фенікс, воскресне на добро людям, на вічну правду і волю. Поляки пекли нас живими, і тепер печуть їх москалі; небаром ввесь світ встане: згубити і великого, і малого і ім’я московське — варварів-людоморів — з лиця землі. З цею вірою я в останній раз закрию мої очі, і зіпну навіки», — написав 1 березня 1894 року у «своїй Україні», в Каліфорнійській країні Агапій Гончаренко, до котрого 21 травня ц. р прийшли вклонитися українці Північної Каліфорнії.
Агапій Гончаренко — це псевдонім. Народився наш герой як Андрій Гумницький у родині священика Української православної церкви (УПЦ), де пам’ятали про свого предка Івана Богуна в Кривині (тепер — Житомирська область) від 31 серпня 1832 року. Він закінчив Київську теологічну семінарію і працював у монастирі Печерської лаври. 1857-го був відряджений в Афіни (Греція) працювати дияконом при посольській церкві, де й почав таємно дописувати до революційного видання «Колокол» — російської газети, яку видавав у Лондоні Герцен. Російські можновладці за якийсь час дізналися, що Андрій Гумницький був автором вільнолюбних статей проти Російської імперії, і 1860 року заарештували його. Та чоловік зумів утекти з російської в’язниці в Константинополі, змінив ім’я на Агапій Гончаренко та розпочав життя вигнанця, мандруючи містами Європи, перед тим, як 1865-го осісти в США.
Задокументовано, що п. Гончаренко мав вплив на американських лідерів у справі купівлі Аляски. І коли 1867 року Росія продала цей край Америці, американській владі бали потрібні освічені люди, котрі могли б розтлумачити тамтешнім мешканцям нові закони. Тож нова влада Аляски уклала угоду з Агапієм про організацію російськомовних друкованих видань для жителів півострова. Все своє життя п. Гончаренко боровся за людські права та кращу долю для всіх людей. Його дошкульне перо критикувало негідну поведінку російських чиновників і попів у Каліфорнії у часописі, який він сам заснував 1868-го, і примірники якого таємно надсилали до Сибіру. Щоб американська армія могла порозумітися з корінним населенням Аляски, він вперше видав англо-російську граматику та словник.
У пізніші роки оселився на Гайвардських пагорбах, в оселі, яку назвав «Україна». Тут продовжував писати і публікувати різні статті, які допомагали боротися українським імміґрантам й які таємно переправляли в Російську імперію. Будучи великим гуманістом, він надавав допомогу постраждалим від землетрусу в Сан-Франциско 1906 року. Також учив грамоти дітей навколишніх фермерів.
Українці з району Затоки та Сакраменто довго добивалися в американського уряду, щоб поставити там пам’ятний знак, бо ще на початку ХХ ст. це був маєток п. Гончаренка, але оскільки деякі землі належали приватним особам, то справа рухалася повільно. Нарешті 15 травня 1999 року відбулося урочисте відкриття пам’ятного каменю, а згодом додалися й інформаційні стенди, які розповідають, ким був Агапій Гончаренко.
Цього року, завдяки завзятій праці Марусі Черепенко та комітету ім. Агапія Гончаренка, який вона очолила, урочисто відзначили 100 років із дня поховання вірного сина українського народу, котрий немало прислужився для доброго імені України в світі.
У святковій програмі взяли участь українці з різних міст Каліфорнії та гості — від наймолодших школярів Школи українознавства м. Сан-Франциско, котрі винесли хліб і сіль на вишитих рушниках, до поважних старших гостей, зокрема Нормана Фоберта, виконавчого директора Гайвардського історичного товариства, котрий звернувся з цікавою промовою про п. Гончаренка до присутніх. Пролунали українські мелодії у виконанні Українського духового оркестру молоді під проводом Олександра Журавля зі Сакраменто, звучали бандури в руках Олі Герасименко-Олійник, Олесі та Романа Рітачок, українські пісні співали Оксана та Святослав Стус, вокальний ансамбль «Коляда» під керуванням Андрія Криштафовича, Марія Черепенко, Іванна та Джуліанна Таратули-Філіпенки. З вітальним словом виступив представник українського уряду Сергій Альошин, генеральний консул українського консульства в Сан-Франциско.
Панахиду відправили священики о. Георгій Тяпко (УПЦ Св. Михаїла), о. Петро Дячок (Українська католицька церква східного обряду) та колишній настоятель УПЦ, почесний гість о. Олексій Лимонченко.
Комітет із проведення урочистого заходу, присвяченого Анапію Гончаренку, висловлює щиру подяку працівникам Гарінського реґіонального парку інспектора Марка Пірсона, лісника Метью Мора, котрий виготовив і вирізьбив хрести на могилах Агапія й Альбіни Горчаренків, а також Карол Джонсон, асистента генерального директора.
Спонсорами заходу виступили Українська кредитова спілка (відділ Сакраменто), управа Гарінського реґіонального парку (штат Каліфорнія), генеральний консул Сергій Альошин та працівники консульства України, родина Назаруків.

Оля Герасименко-Олійник

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply