Новини для українців всього свту

Saturday, May. 8, 2021

До 100-річчя від дня смерті Павла Думки

Автор:

|

Листопад 21, 2018

|

Рубрика:

До 100-річчя від дня смерті Павла Думки

Павло Думка увійшов в історію України як поет, публіцист, громадсько-політичний діяч, один із лідерів Українсько-руської радикальної партії. Він народився 21 березня 1854 року в селі Купчинці (тепер — Козівського району) в хліборобській родині. Був шостою й останньою дитиною в сім’ї. Рано залишився сиротою. У Купчинцях закінчив початкову школу, якийсь час навчався в місцевого дяка. Самотужки оволодів різьбою по дереву, майстерність удосконалював у Тернополі, згодом — у різьбярській і столярській школі у Львові. Ще молодим брав участь у знаменитому хорі о. Осипа Вітошинського і духовно зростав під його впливом. Пізніше активно прилучився до громадського та культурного життя Східної Галичини.
1874-го Павло Андрійович разом із купчинськими селянами організував товариство «Просвіта», що належало до централі у Львові. У цьому товаристві проявив велику культурно-освітню активність. Брав участь в культурно-освітніх гуртках, хорі, театральному гуртку, розповсюджував книжки й україномовну пресу. Також активно працював у сільськогосподарському гуртку. Саме за ініціативи Думки 1877 року була створено в селі Купчинці кооператива «Надія».
На особливу увагу заслуговує боротьба Павла з шинкарями та пияцтвом, яке в селі і околицях було найбільшою проблемою. 7 липня 1878-го він організував в Купчинцях Братство тверезості, і свідоме селянство заприсягнулося назавжди покинути вживати алкогольні напої. На честь заснування цього товариства встановили пам’ятний хрест, який зберігся й досі.
1890 року Думка став організатором і лідером Українсько-руської радикальної партії (разом із І. Франком і М. Павликом). Часто виступав на селянських і міських вічах, зборах. Друкував свої твори і публіцистичні статті в прогресивній пресі Львова, Тернополя, Коломиї, водночас проводив освітньо-виховні наради зі селянами.
8 червня 1891-го в Купчинцях було, вперше у Галичині, було організоване товариство «Сокіл». Павло Андрійович одразу ж став активним діячем організації. Засновниками «Сокола» були Павло Думка, Михайло Думка, Антон Вітковицький, Стефан Гарматій, Тимко Качунь та інші. А 1900 року в Купчинцях організували спортивне товариство «Січ».
У цей час письменник став друкувати свої твори і публіцистичні статті в прогресивній пресі Львова, Тернополя, Коломиї. За активну громадську працю краяни 1908-го вибрали його послом до Галицького сейму. Вдруге, 1912 року, значною кількістю голосів Думка переміг на виборах графа Юристовського і знову став народним обранцем, де серед двохсот послів — австрійців, німців і поляків — було лише 13 українців. 1911-го з ініціативи поета організували «Пласт». Ця скаутська організація України, мала колосальне значення в пробуджені національної свідомості серед молоді на засадах християнської моралі. Пластова молодь складала присягу в ім’я загальних гуманних цінностей і це корисно впливало на загальний розвиток усієї української громади.
З утворенням ЗУНР Павло Андрійович став членом Української Національної Ради. Заохочував молодих хлопців і колишніх вояків австрійської армії вступати до лав УГА, в якій служив і його син Тарас. Інший син поета — Григорій — став активним членом ОУН.
Думка мав вроджений талант діяча, організував допомогову касу при гуртку «Сільський господар» у Купчинцях для убогих і потребуючих. Коли допомогова діяльність продемонструвала свою успішність, він став її поширювати у багатьох містах і селах Тернопільщини.
Павло Андрійович підтримував щирі та дружні зв’язки з І. Франком, М. Павликом, О. Барвінським, високо оцінював їхній внесок в українство і присвятив їм свої віршовані твори. Ніколи не прагнув власного збагачення, допомагав бідним родинам, вдовам, сиротам, самотнім, спрямовував здібних дітей до гімназій, семінарій, університетів. Був гідним прикладом чесного українського патріота, про що свідчила його безкорислива громадська праця та вагомий творчий доробок. Матеріали Думки публікували газети, журнали, збірники, антології, гімназійні читанки, календарі.
На жаль, стан здоров’я Павла Думки став різко погіршуватися і він помер 19 листопада 1918 року на хуторі неподалік від свого рідного села Драгоманівка. Похований у Купчинцях. За вільної України окремою книжкою у Тернополі вийшли його збірки «Жіноча доля» (1991) і «Молитва рільника» (1994).

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply