Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Без нас не літали б? Українці щонайменше прискорили «штурм Усесвіту»

Автор:

|

Травень 17, 2012

|

Рубрика:

Без нас не літали б? Українці щонайменше прискорили «штурм Усесвіту»

22 травня мине 115 років від дня народження автора формули руху ракети у вільному просторі Костянтина Ціолковського-Наливайка. Перший космонавт-українець Павло Попович, перелічуючи в одному з інтерв’ю імена тих, хто прокладав йому шлях у Всесвіт, із гордістю наголошував на тому, що, зокрема, українцем був серед них «батько космонавтики» Костянтин Цiолковський-Наливайко.

Адже той походив із Рівненщини й вельми пишався, що, за родинними переказами, був хоч далеким, а все ж родичем гетьмана Северина Наливайка. Відтак цей науковець підписувався прізвищем Цiолковський-Наливайко. Однак другу його частину в часи СРСР «відчепили», щоби не давати «буржуазним націоналістам» приводу до «самолюбування».

Бо саме Цiолковський-Наливайко першим установив, що реактивні ракети на рідкому пальному подолають земне тяжіння. А також розрахував їхній рух, заклав основи рідинних ракетних двигунів і запропонував виводити в космос навколоземні орбітальні станції.

Причому Цiолковський-Наливайко використав у своїх дослідженнях дані про реактивні снаряди, «реанімовані»1827 року генерал-лейтенантом російської армії з Полтавщини Олександром Засядьком за спогадами його діда-запорожця. Згадав його в іншому інтерв’ю й Павло Попович: «Запорозькі козаки застосовували літавки — труби, які начиняли порохом і підпалювали з одного кінця. Вони злітали й вибухали вже у ворожому стані. Це були реактивні снаряди. Окрім того, згадаймо, що Кибальчич, Кондратюк, Корольов, Челомей, Янгель, Глушко — українці. Виходить, що за українцями — величезний внесок у розвиток світової космонавтики».

Тож принагідно згадаймо і їх. Микола Кибальчич створив перший реальний проект пілотованого космічного апарата. А що ж до Юрія Кондратюка (цими іменем і прізвищем підписувався, аби уникнути репресій, Олександр Шагрей), то один із керівників польоту американців на Місяць Джон Ґубольт визнав: скориставшись «трасою» нашого співвітчизника, вони заощадили 14 млрд USD.

А ще Кондратюк точніше, аніж його попередники, розрахував політ ракети в космосі й обґрунтував доцільність її вертикального злету, запропонував схему чотириступеневої ракети на кисне-водневому пальному, використання опору атмосфери для гальмування, виведення на орбіту супутників космічних кораблів під час їхніх польотів на інші планети й застосування злітно-посадкового апарата для посадки на них людини та її повернення на корабель, реалізоване в американській космічній програмі «Аполлон». Ініціював він і використання сонячної енерґії та гравітаційного поля зустрічних небесних тіл для дорозгону чи гальмування космічних кораблів під час польотів. І застосування ракетно-артилерійських систем для постачання супутників на навколоземних орбітах, використане в роботі транспортної системи «Проґрес».

Житомирянин Сергій Корольов (син Марії Москаленко, який указував у всіх анкетах, що він — українець) був ініціатором і керівником першого польоту людини в космос. А під керівництвом уродженця Підляшшя Валентина Челомея та дніпропетровця Михайла Янгеля в рідному місті останнього «народжувалися» ракети-носії та штучні супутники Землі.

Ракети з двигунами одесита Валентина Глушка виводили в космос орбітальні станції «Протон». Створив він і перший електротермічний ракетний двигун і «радянський шатл» — «Енерґію»-«Буран». Утім, аби перерахувати всіх підкорювачів космосу з України, забракне газетної шпальти. Тому завершимо цю публікацією згадкою про те, що, за даними Поповича, Землю побачили круглою 12 українців і 16 громадян України інших національностей.

Матвій Камінечний

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply