Новини для українців всього свту

Sunday, Aug. 7, 2022

«Apple» сконструював українець, хоч перед цим «вилетів» із університету

Автор:

|

Серпень 19, 2020

|

Рубрика:

«Apple» сконструював українець, хоч перед цим «вилетів» із університету
Стів Возняк

11 жовтня далеко не всі засоби масової інформації привітали зі 70-річчям творця одного з перших персональних комп’ютерів Стіва Возняка. А дарма.

Через терни…
Стівен Ґері Возняк народився в Сан-Хосе (штат Каліфорнія) в родині вихідців із Буковини, котрі перебралися до США після війни, українця Френсіса Якоба, котрий працював інженером в авіакорпорації Lockheed, і німкені Маргарет Луїзи. Їх син ще чотирирічним захопився електронікою і також мріяв стати інженером.
У школі був кращим бігуном і гравцем у бейсбол. А якось йому потрапила в руки книга «Самотність бігуна на довгу дистанцію» про молодого злочинця, котрий перебуває у внутрішньому конфлікті й повинен вирішити, спростити собі життя та піддатись владі, чи зробити по-своєму. Ця книга суттєво вплинула на світогляд Возняка і його скептичне ставлення до влади й авторитетів.
Як і багато інших представників покоління гіпі, прагнув поліпшити світ — ввівши у побут мільйони обчислювальних пристроїв, аби ті взяли на себе рутинні операції та зробили життя більш захоплюючим і творчим. Ще підлітком зібрав зі своїм приятелем і тезком Джобсом, молодшим від нього на п’ять років, примітивний калькулятор.
Але не впорався 1975 року зі сесією на другому курсі Каліфорнійського університету (закінчив його аж 1986-го зі ступенем бакалавра комп’ютерних технологій та електротехніки) й узяв академічну відпустку. Бо не так навчався, як майстрував пристрої для безоплатного під’єднання до міжміського телефонного зв’язку та продавав їх із Джобсом по 150 USD. Щоправда, додзвонившись до Папи Римського, покаявся йому в тому гріху.
Того ж року влаштувався в компанію Hewlett-Packard проєктувати калькулятори. Допоміг Джобсу створити першу відеогру «Понґо» й фактично продовжував освіту в клубі електронників-аматорів, які намагалися конструювати малогабаритні комп’ютери, бо наявні були розміром із кімнату й були по кишені одиницям.
У компанії Hewlett-Packard був тоді лише один комп’ютер власного виробництва, який використовували 80 інженерів. Того ж 1975 року на ринку з’явився перший персональний комп’ютер Altair 8800, але Возняк не міг дозволити собі витратити на нього 400 USD.
Тож вирішив зібрати власний. Придбавши за 20 USD мікропроцесор MCS 6502 компанії Motorola і використавши кілька модулів пам’яті, які Джобс виносив із фірми, де той працював, зібрав у гаражі батьків свого товариша плату й прототип персонального комп’ютера Apple I. Це був, радше, конструктор «збери сам» — набір компонентів, які треба було програмувати для роботи з відеотерміналом і клавіатурою.
«Саме я створив комп’ютер, завдяки якому компанія трималася на плаву десять років. Це був кольоровий комп’ютер Аррle ІІ. Джобс намагався створити свій власний комп’ютер, але йому не вдавалося. Він не знав про комп’ютери так багато, скільки знав я», запевняв Возняк:
За однією з версій, Возняк дав йому назву Apple I тому, що на обкладинках усіх пізніх альбомів його улюбленої групи The Beatles було зображення яблука. Тож першим логотипом компанії був Ньютон під деревом, на якому висіло яблуко. Але згодом видатний фізик із логотипа зник, а дизайнер Роб Янов розфарбував яблуко в усі кольори веселки. В цей час яблуко хтось надкусив. Можливо, це було рішення дизайнера.
За іншою версією, логотип компанії надкусив Джобс, оскільки цілий плід вже був запатентований групою Beatles. За ще іншою версією, Джобс хотів провести асоціацію зі забороненим плодом, на який спокусився Адам.
Коли Пол Террел, перший продавець Apple I і власник магазину Byte Shop, зажадав, аби цей комп’ютер мав готовий вигляд, то Возняк і Джобс збули йому тільки 25 плат — без корпусу, клавіатури, програмного забезпечення, моніторів і дисководів та іншого засобу для завантаження програм. Товарний вигляд їхні комп’ютери отримали після того, як продавець найняв фахівця з корпусів.
Після цього успіху Возняк звільнився з Hewlett-Packard, щоб стати одразу… віце-президентом нової компанії — Apple Computer, Inc. (тепер — Apple Inc.), заснованої ним і Джобсом 1 квітня 1976 року, а зареєстрованої 1977-го. Для того, щоб вона запрацювала, Возняк і Джобс продали автомобіль, позичили 5 тис. USD у друзів та оформили в банку 15-тисячний кредит.

…до зірок
А вже за десять років частка Возняка в тій компанії становила вже понад 200 млн USD. Попри те, що перші комп’ютери Apple I ціною по 666,66 USD, які відрізнявся простотою і компактністю, збирали в гаражі батьків Джобса. Однак продали 600 таких машин.
Apple I» став ще компактнішим і зручнішим у використанні, вже мав клавіатуру, програмне забезпечення BASIC, звук, колір і компактний литий пластмасовий корпус, не вимагав спеціального дисплея, а під’єднувався до телевізора. Як зовнішній пристрій для зберігання його даних можна було використовувати касетний магнітофон.
1980-го компанія Джобса й Возняка стала акціонерним товариством. Наступними її кроками стало виробництво принтерів і програмного забезпечення.
Причому саме Возняк написав його більшу частину та просунуту мову програмування Calvin, набір віртуальних інструкцій для 16-бітного процесора, відомих як Sweet 16, комп’ютерну гру Breakeout, яка спонукала додати звук. А Джобс був маркетологом.
Вийшовши 1980 року в публічний продаж, Apple II зробив Джобса і Возняка мільйонерами. До 1992-го щорічний прибуток цієї компанії сягнув 7 млрд USD.
Але спершу Возняк залишив її після в авіакатастрофи 1981 року — дивом залишився тоді живим. Керований ним приватний літак зазнав аварії при злеті з аеропорту «Санта Круз скайпарк». Його повернення до нормального життя зайняло два роки, за які він заліковував травми та боровся з втратою пам’яті.
А повернувшись 1983-го, через два роки покинув посаду її віцепрезидента на знак протесту проти перетворення його компанії в громіздке та малоефективне бюрократизоване підприємство, й зайняв у ній посаду консультанта з символічною зарплатою, володіючи, щоправда, доволі пухкеньким пакетом її акцій.
Закінчивши нарешті після цього університет, заснував низку високотехнологічних компаній, зокрема, Wheels of Zeus, яка займається глобальним захистом баз комп’ютерних даних. Тричі одружувався, виховав шістьох дітей, організовував перші телемости між США та СРСР і рок-фестивалі, займався доброчинністю — підтримував молоді таланти та допомагав знедоленим.
1983-го президент Рейґан удостоїв його Національною нагородою США за прогресивні наукові досягнення. А 1985 року — Національною медаллю технологій. Коли 2000-го увійшов до Національної зали слави винахідників, то оцінив свій внесок у розвиток комп’ютерних технологій так: «Це була революція, мирна революція. Й я щасливий, що був її частиною».
Коли взяв 2009-го участь у шоу «Танці з зірками», то його партнеркою стала професійна танцівниця Каріна Смірнова, котра народилася в Харкові й була п’ятиразовим переможцем World Trophy Championship. Але одружився з Джанет Гілл, керівницею відділу освітніх проєктів компанії Apple.
Озвучив пародію на себе самого в першій та дванадцятій серіях мультсеріалу Code Monkeys про ігрових девелоперів. Знявся в другому епізоді четвертого сезону телесеріалу «Теорія великого вибуху». Став одним із героїв художнього фільму «Джобс» компанії Open Road Films.
А ще активно займається доброчинністю. Зокрема, підтримує молоді таланти та допомагає знедоленим. В одному зі своїх листів написав: «Я відчуваю спорідненість із Україною через своє ім’я». А 30 вересня 2017 року, під час виступу на Olerom Forum 1 в Києві запевнив: «Багато хто в мене запитує: «Стіве, ти поляк?». Бо моє прізвище — Возняк. Я відповідаю: «Ні, я українець». Я завжди знав, що моє прізвище — українське. Все своє життя хотів приїхати до України. Певною мірою бажав би бути українцем. Ці люди здаються найбільш подібними до американців, як і я сам, із усіх інших європейців».
Минулого місяця Возняк подав позов до Верховного суду штату Каліфорнія проти відеохостингу YouTube і компанії Google, яка володіє цим сервісом, звинувативши їх у реалізації шахрайських схем із біткойнами. Шахраї використовували його фото й відео з ним у своїх рекламних роликах про нібито роздачу біткойнів, яку начебто влаштовує він. Від його імені користувачам пропонували переслати на вказаний рахунок певну суму в біткойнах, і тоді ці кошти начебто повернуться їм у подвоєному обсязі.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply