Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

80 років тому народився геній Іван Миколайчук

Автор:

|

Червень 15, 2021

|

Рубрика:

80 років тому народився геній Іван Миколайчук
Іван Миколайчук у стрічці «Пропала грамота»

У Чорториї на Буковині 15 червня 1941 року з’явився на світ геніальний актор, який дебютував у кіно в ролі Тараса Шевченка й, за іронією долі, прожив стільки ж, скільки він.

Не дожив до старості
Іван Миколайчук став актором сільського самодіяльного театру 12-річним, виконуючи у виставі «Безталанна» за п’єсою Михайла Старицького роль… старого батька героїні. А вже другокурсником Київського інституту театрального мистецтва ім. Івана Карпенка зіграв ролі Тараса Шевченка у фільмі «Сон» та Івана Палійчука в «Тінях забутих предків». Але, на жаль, повторив незавидну долю своїх персонажів — помер молодим.
У 1960-х без нього не виходив в Україні жоден фільм. Славу здобув не лише вдома — Ґран-прі за «Тіні забутих предків» удостоївся навіть у далекій Арґентині — на міжнародному кінофестивалі в Мар-дель-Плата. Ця стрічка увійшла до Книги рекордів Ґіннесса, здобувши 39 міжнародних нагород. Зокрема, на 28 кінофестивалях (на 24 із них отримала Ґран-прі). Гарвардський університет додав її до списку обов’язкових для перегляду студентам, які претендують на вищий ступінь у кінознавстві.
Коли астронавт Ніл Армстронґ побачив 1971-го на кінофестивалі Fest у Белграді (Сербія) стрічку «Білий птах із чорною ознакою», в якій головну роль зіграв Миколайчук, то попросив про зустріч із ним, потис йому руку й сказав: «Іване, з тобою я готовий знову летіти на Місяць!».

Розпорошив СРСР
Знаменитий французький актор Жан-Поль Бельмондо, дізнавшись, що Миколайчук знімається в Болгарії, прийшов перед своїм відльотом до українця на знімальний майданчик і запросив до бару. А коли їм запропонували перекладача, сказав: «Якщо двом таким акторам, щоб зрозуміти один одного, потрібен хтось іще, то акторська справа взагалі нічого не варта на цьому світі». Тож провели вечір удвох, не зронивши й слова.
Але однокімнатне житло йому з його дружиною надали лише після того, як мало не осліп після кінозйомок. І хоч нагородили багатьма орденами, все ж негласно заборонили знімати, бо втілював у кінострічках незламну гідність українців.
Після того, як стрічка «Вавилон-ХХ», постановником якої був Миколайчук, отримала приз Всесоюзного кінофестивалю «За кращу режисуру», заступник голови Державної агенції з питань кіно «привітав» його листівкою, на якій намалював труну. Бо зрозумів, що Миколайчук слушно порівняв СРСР із Вавилоном, багатонаціональне населення котрого, як написано в Біблії, «розпорошив Господь».
Як повідомляв «Міст», Національний банк України випустив монету, присвячену Івану Миколайчуку.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply