Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

28 липня — день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира

Автор:

|

Липень 25, 2021

|

Рубрика:

28 липня — день пам’яті святого рівноапостольного князя Володимира
Володимир Великий

Цього князя вшановують, попри свідчення літопису про його гіперрозпусництво (800 наложниць!), «замовлення» ним убивства свого брата, катування в часи його правління одних із перших християн на Русі й відсутність у чужоземних історичних документах даних про хрещення його підданих 988 року.
Священники запевняють: «Господь зволів вибрати саме таку людину, аби повністю явити в ньому чудо, яке творить з людьми свята віра». Але історики вважають, що в літописі приписали йому стільки наложниць, аби перевершив царя Соломона з його «лише» 700 дружинами. І що князя змалювали темними фарбами, аби запевнити в спасінні душ навіть гріховних людей.
Тож свято Володимира можна вважати Днем еволюціонера. Тим паче, що, як свідчать арабські джерела, він спершу прийняв іслам. А потім намагався «цементувати» свої володіння за допомогою пантеону, до якого ввів по ідолу від кожної руської землі.
Шанують князя й за те, що завершив об’єднання племен, від яких походять українці. Саме після його походів увійшли в 981-993 рр. до Київської держави дуліби та придністровські хорвати. А для нейтралізації сепаратизму замінив місцевих князів своїми синами. Відтак, доти, доки їхні нащадки розкололи Русь, її племена згуртовувалися в народи, один із яких — український.
Сприяло цьому й те, що, заволодівши Києвом за допомогою варягів, Володимир не віддав їм на «кормління» руські землі, як його дід Ігор, а замінив їх руським військом. Тож зовсім не випадково Малим Державним Гербом України є, як заявлено в Конституції, «Знак Княжої Держави Володимира Великого» — Тризуб. Українці успадкували його від рівноапостольного князя навіть попри те, що, як писав історик Олександр Палій, «у конфлікті за Київський стіл із братом Ярополком 978 року Володимир виступає як вкрай підступний князь — намовляє одного зі зрадників убити свого брата», а «після убивства брата, яке відбувається явно не без відома Володимира, бере шлюб із його дружиною — колишньою грецькою черницею».
Саме еволюцію Володимира Великого ставив за взірець Януковичу історик Олександр Палій у публікації «Невіглас-рецидивіст перебрався у Київ і став патріотом», в якій цитував із літопису: «Сей же був невіглас, а кінець кінцем знайшов спасіння».
В Україні рівноапостольного князя шанують настільки, що саме напередодні свята Володимира Києву повернули його десницю, передану митрополитом Петром Могилою московському Свято-Успенського собору після того, як останки князя знайшли 1635 року на розкопках Десятинної церкви в мармуровому саркофагу, напис на якому свідчив, що вони — Володимирові. До слова, його голова зникла в Ленінграді в роки блокади, бо її перед Другою світовою вивіз туди для відтворення лику князя скульптор-антрополог Михайло Герасимов, а решта останків князя пропала в ході розкопок Десятинної церкви у 1938-1939 рр. експедицією Інституту історії матеріальної культури Академії наук УРСР.
Утім, шанувати свого рівноапостольного князя українцям доводиться мало не в боях із тими, хто привласнив собі Володимира Великого, «перехрестивши» його на «Красне сонечко». Про це, зокрема, розповів віце-адмірал Борис Кожин. перший командувач Військово-морських сил (ВМС) України.
У травні 1993 року в місті Севастополі на території Херсонеського музею відкрили пам’ятник рівноапостольному князю Київському великому князю Володимиру. Пам’ятник зробив скульптор з Москви В’ячеслав Кликов. На ритуал відкриття запросили і військових моряків України на чолі з віце-адміралом Кожиним. У призначений час представники владних структур Севастополя не прибули, і скульптор В’ячеслав Кликов запропонував командуванню ВМС очолити відкриття і проведення урочистих заходів. Коли ритуал вже закінчувався, прибули представники місцевої державної адміністрації Севастополя. І були невдоволені, що захід пішов не за їхнім сценарієм. Бо всі, хто виступали, розмовляли українською мовою й наголошували, що Тризуб як Державний Герб бере свою історію від князя Володимира.
Щоби якимось чином принизити роль князя Володимира не тільки в український історії, а й як вагомого будівничого української державності, за кілька днів, таємно, пам’ятник князю Володимиру з постаменту зняли. Його довго ніде не могли знайти. Знадобилося кілька місяців, щоб на рішучі вимоги патріотів України міста Севастополя його нарешті встановили знову. Але відбулося це зовсім в іншому місці, далі від Херсонесу, біля відомого ресторану.
Як повідомляв «Міст», синів Володимира Великого звелів убити їхній зведений брат.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply