Новини для українців всього свту

Sunday, Mar. 7, 2021

155 років тому народився один зі «100 найвидатніших українців»

Автор:

|

Березень 11, 2020

|

Рубрика:

155 років тому народився один зі «100 найвидатніших українців»
Євген Патон

4 березня 1870 року в Ніцці (Франція) у родині російського консула з’явився на світ Євген Патон, майбутній віцепрезидент Академії наук (АН) УРСР, котрий створив всесвітньовідомий київський Інститут електрозварювання АН України, названий згодом на його честь.

Змінив хід війни
Коли в Україні також увійшли в моду рейтинґи «100 найвидатніших співвітчизників», то до більшості з них потрапив і батько чинного президента Національної академії наук України Бориса Патона Євген. Але не завдяки своєму синові, а тому, що саме він і його підлеглі з київського Інституту електрозварювання, створеного й очолюваного ним, винайшли нову технологію автоматичного швидкісного зварювання, завдяки якій 1941 року почали швидше, дешевше та надійніше будувати танки й інше озброєння. А згодом — кораблі, нафто- і газогони, каркаси заводських цехів, домени тощо.
Тож цілком можливо, що коли б не Євген Патон, то в Другій світовій війні був би інший переможець. Бо науковці-електрозварювальники, запровадивши в найкоротший термін свою технологію у процес виробництва танків Т-34 на заводі, евакуйованому в Нижній Тагіл із Харкова, домоглися різкого збільшення їхнього випуску.
Відтак у ході Другої світової тільки завод виготовив 35 тис. Т-34. А інші завдяки винаходу Патона значно збільшили виробництво самохідних артилерійських установок, авіабомб, снарядів, мін та іншого озброєння й боєприпасів.
Тож історія планети була б зовсім іншою, якби революціонер у електрозварюванні Патон випадково не побачив цей процес. Коли 1928 року, приймаючи відремонтований міст, звернув увагу на дрібну ваду, його заспокоїли: «Професор, звісно, знає про електрозварювання?».
Патону, якого наступного року обрали академіком, незручно було зізнатися у тому, що він щось таке читав, дуговий її принцип знає, але от щоб бачити… Та після того, як нарешті особисто пересвідчився в тому, що зварювання металічних значно прискорює спорудження мостів і гарантує їхню міць, то присвятив йому 58 років решти життя, за яке здійснив чи не більше, ніж досі. Хоч і до цього встиг чимало.

Мостовик-академік
Мости вирішив будувати тоді, коли здобував у Німеччині середню освіту. До слова, ця країна, за сімейними переказами Патонів, могла стати й батьківщиною предків одного зі «100 найвидатніших українців». За іншими версіями, Патони походили з Нідерландів, Франції чи Шотландії.
Закінчивши технічну вищу школу в Дрездені, Євген Патон відхилив пропозицію викладати у ній. А позаяк у Росії німецьких дипломів не визнавали, то ще рік провчився на п’ятому курсі Петербурзького інституту шляхів сполучення.
Невдовзі сам викладав в інженерному училищі у Москві. Згодом завідував кафедрою будівництва й архітектури Київського політехнічного інституту та обирався деканом його інженерного відділення.
Паралельно спроєктував 35 мостів, більшість із яких спорудили, та винайшов оригінальну конструкцію розбірних «мостів Патона». А 1929-го організував в АН України кафедру інженерних споруд, на базі якої створив і очолив 1934 року Інститут електрозварювання, у котрому революціонізував процес електрозварювання, перетворивши гаряче з’єднання металів із підручного засобу на механізований процес.
Коли 1941-го його за винахід нової технології автоматичного швидкісного зварювання удостоїли Сталінської премії першого ступеню — 100 тис. рублів, домагався, щоб її отримали ще й його чотири помічники. А коли йому відмовили, то перевів по 25 тис. рублів на їхні ощадні книжки. Перепало навіть робітникові-електрозварювальнику!
Микита Хрущов писав, що мало не наказав обрати Євгена Патона президентом АН УРСР, але пожалів академіків, котрих шокувала перспектива підлягати вимогливому Євгенову Оскаровичу. 1953 року на його честь назвали міст через Дніпро в Києві — найдовший у Європі та перший на континенті не склепаний, а суцільнозварний, будовою якого керував у 83 літа й не зумів завершити свою справу лише тому, що помер того ж року. Із його легкої руки металеві мости варять патонівським швом.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply