Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

130 років від дня смерті Петра Кочубея

Автор:

|

Січень 05, 2023

|

Рубрика:

130 років від дня смерті Петра Кочубея
Петро Кочубей

Серед численних російських антиукраїнських шовіністичних діячів був Петро Кочубей. Цей злочинець був свідомий того, що мова в історії кожного народу — найбільш життєздатна сила, що має головну життєздатну місію в інтелектуальному житті нації. Тому він вважав, що знищити мову народу означає умертвити народ, для якого вона є генератором патріотизму і найвищою цінністю в загальнонаціональній сфері нації та символом непереможності.
Петро Кочубей народився 17 червня 1825 року в Москві, навчався у Михайлівському артилерійському училищі, яке закінчив 1845-го. Студіював він за кордоном — у Бельгії та Франції, де поглиблював звої знання з різних галузях. Коли повернувся з-за кордону, додатково закінчив Офіцерські класи Михайлівської артилерійської академії і був призначений у ній на посаду викладача. Невдовзі його призначили на посаду ординатора імператора Олександра ІІ, згодом виконував обов’язки флігель-ад’ютанта.
14 січня 1851 року одружився з Варварою, донькою графа Олександра Григоровича Кушельова-Безбородька. 1855-го за дорученням Олександра ІІ здійснив перевірку крадіжок пороху та набоїв в особливо великих розмірах у фортеці Нарва.
18 липня 1863 року міністр внутрішніх справ імперії Валуєв видав таємний циркуляр, яким вчинив нищівний удар по українській мові. В ньому, зокрема, зазначалося: «Никакого особенного малороссийского язика не было, нет и быть не может, и наречие их, употребляемое простонародием, есть тот же русский язык, только испорченный влиянием на него Польши». Хоча за 15 років до Валуєвського циркуляру німецький поет Боденштедт схвально писав: «Малоруська мова українська — найгармонійніша серед усіх слов’янських мов і вирізняється великою музикальною гнучкістю». Та циркуляром заборонялося навчання цієї мови в освітніх закладах усіх рівнів у російській займанщині.
Після консультації з Кочубеєм 17 травня 1876-го виходить новий указ проти українського письменства, названий «Емським», бо його цар Олександр ІІ підписав 18 липня 1863-го в Емсі (Німечина). Емський указ був спрямований на придушення спроб національно-культурного відродження і продовження дальшої русифікації. Хоча після його прийняття Кочубей і пішов у відставку. А помер наприкінці грудня 1892-го і похований 3 січня 1893 року в Згурівці на Полтавщині.
Як повідомляв «Міст», Петро І, Мазепа та Янукович пов’язані.

Ярослав Стех

About Author

Meest-Online