Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Український вільний університет відзначив 100-річчя

Автор:

|

Лютий 03, 2021

|

Рубрика:

Український вільний університет відзначив 100-річчя
«Круглий стіл» в «Укрінформі»

Український вільний університет (УВУ) у Мюнхені (Німеччина) відзначив 100-річчя від часу свого заснування. З цієї нагоди в інформаційній аґенції «Укрінформ» у Києві відбувся «круглий стіл» за участю науковців, громадських діячів, викладачів і випускників УВУ.
«Після поразки першої української незалежної держави засновники УВУ вірили, що університет в екзилі може найкраще служити справі української державності, забезпечити місце українцям у міжнародних наукових колах. Ще в празькому періоді 1920-1930 рр. УВУ створив фундамент української науки, ініціював перші курси українознавства, інтегрував українську науку в сферу європейської науки. За часів «холодної війни» УВУ був голосом поневоленої України, провадив боротьбу з радянською пропаґандою, розповідав правду про історію, культуру України в книгах, статтях і радіопередачах», — розповіла Марія Пришляк, ректорка УВУ.
Вона зазначила, що впродовж 100 років УВУ виховав тисячі студентів, котрі стали науковцями, політичними, суспільними діячами в діаспорі, а з 1990-х — і в Україні. «Сьогодні УВУ слугує випускникам із України і є віконцем в Європу. Він дає нагоду студентам, молодим професіоналам здобувати дипломи в УВУ і згодом прислужилися українській нації як поза Україною, так і в Україні. УВУ — це один із найстаріших університетів, а 100 років, які ми відзначаємо, повинні бути тільки початком. УВУ відіграє велику роль, і звертаємося до наших друзів в Україні, щоб вони збагатили наші можливості», — закликав Аскольд Лозинський, голова Фундації УВУ в Нью-Йорку.
«Україна переживає складну політичну ситуацію через події на сході країни. У цих умовах УВУ відіграє важливу роль з досвідом творення національної історії, — вважає Ігор Бойко, завідувач кафедри історії держави та права юридичного факультету Львівського національного університету ім. І. Франка. — Роль історії надзвичайно велика, адже важливим чинником державного будівництва завжди була й є ідеологія, а її складовою частиною — історія національної держави. Історична державницька традиція, яка в Україні є багатовіковою. УВУ відіграє дуже важливу роль в утвердженні української держави».
«В УВУ також існує унікальна правнича школа, яка базується на європейських цінностях та українській традиції звичаєвого права, — поділився Іван Білас, завідувач кафедри порівняльного й європейського права Інституту міжнародних відносин Київського національного університету ім. Т. Шевченка. — Унікальна й універсальна правнича школа впродовж століття відбувалася в УВУ. Правнича школа, просякнута духом служіння людині, а право — як ідеал добра й справедливості, який стоїть на сторожі прав людини. Ідея унікального українського природного звичаєвого права була абсолютно вписана в контекст світової та європейської цивілізації і в контекст європейського загальнолюдського права».
Учасники заходу відзначали, що УВУ залишив свій слід в українській історії і продовжує готувати молодих українських науковців, педагогів, новітню українську інтелігенцію та поширювати знання про Україну в світі.
Під час «круглого столу» згадали видатних викладачів УВУ: Станіслава Дністрянського, правника і політичного діяча, автора проєкту Конституції ЗУНР; Андрія Яковлева, історика, правника, громадського та політичного діяча; Володимира Косика, фахівця з історії французько-українських взаємин, історії УНР та історії України періоду Другої світової війни; Юрія Панейка, правника, громадського діяча, доктора юридичних наук; Михайла Лозинського, публіциста, політичного діяча, дипломата, правознавця, літературознавця, перекладача та театрального критика; Дмитра Чижевського, енциклопедиста, культуролога-славіста, філософа, літературознавця, релігієзнавця та лінгвіста й інших.
Як повідомляв «Міст», Фундація УВУ відзначила річницю Голодомору.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply