Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Пом’янули дисидента, який спалив себе

Автор:

|

Листопад 10, 2011

|

Рубрика:

Пом’янули дисидента, який спалив себе

У центрі Києва ввечері 5 листопада відбулася акція в пам’ять про Василя Макуха, який 5 листопада 1968 року, напередодні річниці Жовтневої революції, учинив на Хрещатику акт самоспалення на знак протесту проти комуністичної тоталітарної системи, колоніального становища України, політики русифікації й аґресії СРСР проти Чехо-Словаччини.

Василь Макух народився 1927 року в селі Карові Сокальського району Львівської області, воював в УПА, 1946-го був поранений у бою й засуджений на десять років. Термін відбував у Мордовії. 1956 року повернувся в Україну, учився, працював і ростив дітей. Його вчинок повторив Олекса Гірник 21 січня 1978-го на Чернечій горі в Каневі (посмертно йому присвоєно звання Героя України).

В акції в пам’ять про Василя Макуха взяли участь близько 40 осіб, які стояли півколом навколо розвішаних на дереві плакатів і вогників, викладених у напис: «Макух 43».

У день річниці УПА в Києві підпалили радянський танк. Організатори цього чину вивісили й розклали довкола плакати: «Слава Герою України!», «Самоспаленням увійшов у безсмертя», «Нагорода! 1 000 гривень за фото самоспалення Василя Макуха 5 листопада 1968», «Згорів за Україну! Василь Макух 1927—1968, Україна і світ забули, діаспора зі США пам’ятає!»

На акції були присутні та виступили: Володимир Яворівський, народний депутат України; Василь Овсієнко, радянський дисидент, політкаторжанин і правозахисник; син Олекси Гірника Євген; племінник Василя Макуха Юрій; Мирослав Драган, заступник директора Історичного інституту Нью-Йорка. Присутні ухвалили рішення звернутися до президента України про присвоєння Василеві Макуху звання Героя України та до влади Києва — про встановлення пам’ятної таблички на місці його загибелі.

Юстина Зарваниця

 

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply