Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 17, 2021

Чим важливий День Соборності та як його відзначають

Автор:

|

Січень 23, 2021

|

Рубрика:

Чим важливий День Соборності та як його відзначають

Прагнення об’єднати Україну під спільним прапором і гербом існувало задовго до проголошення незалежності 1991 року. Спроби створити єдину країну відбувалися ще понад століття тому. Було ухвалено й відповідні документи, й офіційно проголошено злуку, однак до фактичного з’єднання лівого та правого берега України знадобилося багато часу.

Історія свята
Щороку 22 січня відзначають День Соборності України. Пам’ятна дата встановлена у день проголошення 1919-го Акта Злуки Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки. У тексті Акта Злуки стверджували: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України — Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
Дата 22 січня визначна для України того періоду. За рік до злуки Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. На офіційному рівні свято було затверджене 1999 року, враховуючи велике політичне й історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) української держави.
2011-го День Соборності поєднали з Днем Свободи, що раніше відзначали 22 листопада, під назвою «День Соборності і Свободи України». Однак 2014 року указом Президента свято було відновлене як День Соборності України.

Як відбувалося проголошення злуки
22 січня 1919-го у Києві о 12.00 на Софійській площі відбулися урочисті збори, на яких був проголошений Акт Злуки (об’єднання) українських земель, засвідчений Універсалом про об’єднання УНР і ЗУНР в єдину Велику Україну. Документом підтверджували об’єднання двох тодішніх держав в єдину соборну Українську державу, яка відтоді ставала гарантом загальнонаціональних інтересів українців.
Того дня Київ прикрасили національними синьо-жовтими прапорами та гербами. О 9.00 ранку в усіх церквах відправляли богослужіння. При вході з вулиці Володимирської на Софійську площу звели тріумфальну арку, прикрашену старовинними гербами. А рівно о 12.00 розпочалася урочиста церемонія проголошення Акта злуки. На масовому вічі Лонгин Цегельський, посол Західноукраїнської Народної Республіки, зачитав і передав Володимиру Винниченку, голові Директорії, грамоту Національної Ради «Про об’єднання Західноукраїнської Народної Республіки з Великою Східною Україною».
Після урочистого проголошення злуки на Софійській площі відбувся молебень, а потім і військовий парад під командуванням полковника Івана Чмоли.
Акт злуки був глибоко детермінований історично і спирався на споконвічну мрію українського народу про незалежну, соборну національну державу. Уперше за 600 літ він став реальним кроком до об’єднання українських земель, що вплинув на подальші національно-політичні процеси в Україні.
23 січня розпочався Трудовий конґрес України, який мав виконувати функцію всеукраїнського парламенту. Акт злуки затвердив вищий законодавчий органом України. На основі цих рішень Західно-Українську Народну Республіку перейменовували у Західну область УНР (ЗО УНР). Єдиним державним гербом став тризуб замість раніше затвердженого для ЗУНР золотого лева на блакитному полотні. Об’єднання українських земель відбулося юридично та політично, однак не державно.

Традиції відзначення
Перше святкування Соборності відбулося 22 січня 1939 року у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час — автономній республіці Чехо-Словаччини. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулася 30-тисячна маніфестація населення, яке з’їхалося до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давнини.
Масштабніше відзначили 71-шу річницю проголошення Акта злуки: тоді ще радянські українці взялися за руки від Києва до Львова та утворили живий ланцюг, яким символічно з’єднали Україну. Наприкінці 2000-х рр. традицію створення живих ланцюгів відродили. У 2008-2011 рр. у Києві такі ланцюги утворювали на мосту Патона. Таким чином символічно об’єднували правий і лівий береги Дніпра. Хоча День Соборності України святкують на державному рівні, він не є офіційним вихідним, тому не передбачає додаткового дня для відпочинку.

День Соборності-2021
Урочистостей на найвищому державному рівні цього року не проводили. Імовірно, завадою до традиційного відзначення стала пандемія коронавірусу та жорсткий карантин, запроваджений в Україні до 24 січня.
Пам’ять відомих українських діячів-державотворців вшанувало керівництво Житомирської обласної державної адміністрації. Так, у рамках відзначення поклали квітів до пам’ятних знаків і меморіальних стендів. Масових урочистостей не відбулося.
А ось представники української громади Латвії, Литви, Естонії, Росії, Португалії, США представили вітальний відеоролик до українців світу з нагоди Дня Соборності України. Головна думка привітання: «В єдності сила! В територіальній єдності, в єдності політичних сил і в духовній єдності України та її діаспори».
Як повідомляв «Міст», неминучість соборної самостійної Української держави вперше довів… марксист.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply