Новини для українців всього свту

Sunday, Jun. 20, 2021

Битва на Калці. 31 травня 1223 року вперше на історичній арені зійшлися загони русичів з туменами монголо-татар

Автор:

|

Травень 31, 2012

|

Рубрика:

Битва на Калці. 31 травня 1223 року вперше на історичній арені зійшлися загони русичів з туменами монголо-татар

Ця битва мала би стати для руських князів повчальною, утім, історія розпорядилась інакше…

Досі не вщухають суперечки не те що про точне, але й про приблизне місце битви. Більшість дослідників погоджується на тому, що битва відбулася коло сучасної річки Калки в Дніпропетровській області. Відомо, що після княжої наради в Києві галицький князь Мстислав Удатний умовив київського та чернігівського князів об’єднатись у боротьбі проти Орди. Місцем збору призначили острів Хортиця.

Було сформовано три групи: першу київську групу очолив великий князь київський Мстислав Романович, до неї ввійшли загони його сина Всеволода й зятя Андрія, князя шумського Святослава і князя несвизького Юрія. Другою чернігово-смоленською групою командував князь чернігівський Мстислав Святославич, якому підпорядковувалися частини переяславського князя Михайла Всеволодовича, курського князя Олега Святославича, князів путивльського та трубчевського.

А третя галицько-волинська група була під головуванням ініціатора походу галицького князя Мстислава Удатного. До його сил входили дружини волинського князя Данила Романовича, луцького князя Мстислава Німого, Ізяслава Інгваревича й теребовлянського князя Ізя­слава Володимировича. На боці князів були також їхні ситуативні союзники — половці. Загальна кількість військ русичів із союзниками, імовірно, не перевищувала 40 тисяч вояків.

Не переказуючи подробиць битви, скажемо, що поразка спільних сил русичів і половців була спричинена двома основними факторами: тактично грамотними діями монголо-татарського війська під керівництвом досвідчених полководців Джебе та Субедея і найголовнішим чинником — неузгодженістю дій руських князів, за що вони й розплатилися сповна. Більш ніж 30 князів зустріло тут жахливу смерть: їх накрили помостом і влаштували поверх гучний переможний обід.

Цікавою є згадка про руського билинного богатиря Альошу Поповича, що теж нібито брав участь у цих боях. Але особливо вагомим для наступних поколінь виявився порятунок у цій битві князя Данила Романовича, який багато чого встиг іще зробити за своє життя для України.

Після перемоги на Калці монголи вторглися на Русь і дійшли до міста Святополча південніше Києва. Дізнавшись про прихід до Чернігова володимирських військ на чолі з 14-річним Васильком Костянтиновичем Ростовським, монголи відмовилися від запланованого походу на Київ і пішли на Волгу, де біля Самарської Луки зазнали нищівної поразки від волзьких булгар, і повернулися в Середню Азію. Нове масштабне вторгнення в Європу монголи почали рівно через 13 років.

 Олексій Гай

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply