Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 25, 2022

Загадкові отвори в старих львівських кам’яницях

Автор:

|

Травень 15, 2019

|

Рубрика:

Загадкові отвори в старих львівських кам’яницях

Кожен львів’янин любить пишатися минулим свого міста. Ті ж, хто хоч трішки цікавляться історією, залюбки і з гонором, розкажуть про «бабцю Австрію», або ж про мирне, дружнє співжиття трьох найчисельніших львівських громад напередодні Другої світової війни: польської, української й єврейської. Але чи багато хто знає щось більше, крім розташування кварталів цих громад, або ж їхніх головних архітектурних пам’яток.
Лихоліття Другої світової війни назавжди змінили обличчя Львова. Зникли не лише його мешканці, а й genius loci (дух, атмосфера міста). Якщо уважно поглянути на старі будинки, які давно потребують реставрації, або ж були погано відновлені, то можна знайти малюнки, чи написи польською чи їдиші. Ці маленькі деталі не лише доповнюють загальну картину, а й неначе машина часу, що переносить нас у минуле.
Можливо, чимало з нас, проходячи повз кам’яниці в старій частині міста, натрапляли на маленькі заглиблення прямокутної форми навпроти вхідних дверей. Що це, від чого вони? Либонь, дехто подумав, що це наслідки невдалого ремонту, або ж там кріпився ліхтар.
Насправді ж ці отвори є залишками ніш, куди поміщали мезузу. Мезуза (дослівний переклад — одвірок дверей) — це сувій пергаменту духсустус зі шкіри ритуально чистої (кошерної) тварини, що містить частини тексту молитви Шма. Зараз вцілілі ніші для мезуз можна знайти на кам’яницях, що розташовані в межах єврейського кварталу, наприклад на вул. Староєврейській і Братів Рогатинців.
На внутрішній частині згортку писали вірші двох із трьох частин молитви Шма. Вона розпочинається зі слів «Шма, Ізраель», тобто «Слухай, Ізраїлю: Господь, Бог наш, Бог єдиний», і є віршем із П’ятикнижжя, що проголошує ідею монотеїзму — єдиного Бога. А на зовнішній частині сувою — слово Шаддай (Всемогутній, що також тлумачиться як акронім слів «Шомер длатот Ізраель» — Охоронець дверей Ізраїлю). Загалом текст мезузи складається з 22 рядків, які містять 170 слів і 713 літер.
Згорток із молитвою поміщали в спеціальний футляр, на зовнішньому боці якого традиційно зображували літеру «шин». Цей футляр прикріплюється до горішньої третини правого одвірку єврейського будинку. У більшості єврейських громад мезузу прикріплюють таким чином, аби вона була нахилена всередину горішнім кінцем. Проте текст мезузи може написати лише віруючий і високо кваліфікований софер (писар, котрий переписує священні тексти).
Мезуза вказує на приналежність до єврейського народу, символізує відданість заповідям, охороняє, освячує будинок і всіх його жителів. Тому єврейська громада досі прикріплює їх на одвірках усередині дому, або ж біля входу до публічних будівель, синагог.

Юлія Павлів, «Джерело»

Ніша для мезузи на вул. Староєврейській, 11

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply