Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Японці капітулювали перед українцем

Автор:

|

Серпень 29, 2020

|

Рубрика:

Японці капітулювали перед українцем
Кузьма Дерев’янко підписує акт капітуляції Японії

2 вересня 75 літ тому Акт капітуляції Японії, зокрема, підписав від імені СРСР генерал-лейтенант Кузьма Дерев’янко.
Він народився 14 листопада 1904-го в Косенівці на Черкащині. 1917 року вступив у Першу українську гімназію ім. Бориса Грінченка в Умані, але злидні змусили перервати навчання, аби працювати каменотесом і муляром.
1922-го вступив у Київську військову школу. Після її розформування закінчив Харківську червоних старшин. Командував взводом і ротою, був помічником начальників штабу полку й відділом військового округу, закінчив Військову академію. Мало не потрапив у ГУЛАГ за «приховування походження зі сім’ї експлуататорів, будинок яких має кам’яну огорожу», але з’ясувалося, що насправді Дерев’янки ледь виживали.
Очолював штаб особливої лижної бригади й був заступником начальника розвідки Прибалтійського округу. У ході Другої світової керував розвідкою фронту. 1942-го став генерал-майором і начальником штабу 53-ї армії, яка відзначилася в Курській битві й звільняла Харків. 1943-го — начальником штабу 57-ї, яка форсувала Дніпро, 1944-го — 4-ї гвардійської, яка схиляла шальки терезів у Корсунь-Шевченківській і Яссо-Кишинівської операціях, проривала оборону німців в Угорщині, звільняла Будапешт і Відень. Удостоєний звання генерал-лейтенанта й орденів Хмельницького, Суворова та Кутузова.
Представляв СРСР у Союзній раді з Австрії й при штабі Союзних військ на Тихому океані, очолюваному Мак-Артуром, разом із яким і главою МЗС Японії Сігеміцу та начальником її генштабу Умедзу підписав Акт капітуляції тієї держави. 1946-го представляв СРСР у Союзній раді в Токіо й нагороджений американським орденом «За заслуги офіцерського ступеня» (одержав і два угорських — «Свободи» I ступеню та «За заслуги в боротьбі за свободу» III ступеню).
Керував кафедрою збройних сил іноземних держав Військової академії та управлінням інформації Головного розвідувального управління генерального штабу. Але 1954-го його звело в могилу радіоактивне опромінення, якого зазнав під час відвідин Хіросіми.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply