Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Як жили «українці» 6 тис. років тому

Автор:

|

Серпень 14, 2019

|

Рубрика:

Як жили «українці» 6 тис. років тому
На розкопках

Глечики, миски та уламки посуду, яким 6 тис. років, знайшли археологи на Черкащині. Прадавні знахідки відкопали на території трипільського поселення «Тальянки». Там працюють співробітники Інституту археології Національної академії наук України. Їм допомагають студенти Києво-Могилянської академії, майбутні культурологи. Цього року археологи розкопали дві хати трипільців та толоку. Нові знахідки дозволили зробити неочікувані припущення.
На перший погляд — звичайне поле, засіяне пшеницею. Але на глибині більше 1 м розташоване трипільське поселення-гігант. На 450 га збудували майже 3 тис. хатин. Анастасія Плященко демонструє глиняний посуд. Він стояв неушкодженим у хаті, яку вдалося розкопати. «Ця будівля є частиною великого трипільського поселення. І саме тому її дуже цікаво вивчати. Буквально торкаєшся історії, це захоплює», — ділиться вона.
Цього року дослідники вивчають два житла та господарську яму. Там натрапили і на цілі миски та глеки. Їх трипільці зазвичай залишали в хатах перед, тим як поселення спалювали. З невідомих причин трипільці змінювали місце проживання раз на майже 100 років.
У цьому доісторичному трипільському поселенні мешкали 10 тис. осіб. А розкопки у цьому протомісті часів неоліту тривають уже 38 років. За цей час учасники експедиції дослідили лише 5 % території. Зазвичай традиційна архітектура помешкання трипільця — це жертовник, грубка, лавка для посуду, місце для відпочинку. Хати будували чималими — до 20 м завдовжки.
«Виникло таке припущення, що, можливо, цей периметр, який займали, був двір. Тобто і житло, і складське приміщення, і для тримання худоби. Тому й двоповерхове. Люди жили лише на другому поверсі, в невеличкому приміщенні», — міркує Дмитро Чорновіл, молодший науковий співробітник Інституту археології.
Найновіші дослідження виявили, що хати часто розміщували так званими гніздами. Одна велика — поруч кілька малих. Чому? Науковці висувають неочікувані припущення. «Ми маємо окрему таку комірку, дружина та дитинка, чи кілька діток. І в іншій хатці — дружина, дитинка, кілька діток. А тут жив сам гончар із іншою дружиною. Це можна назвати великою сім’єю, але це не дуже точний термін. Це буде варіант полігамної сім’ї», — пояснює Олексій Корвін-Піотровський, учений секретар Інституту археології.
Виявлені раніше помешкання реконструювали на території заповідника «Трипільська культура». Тут зберігають усі артефакти з 52 трипільських поселень. Щоправда, відвідувачів зазвичай небагато.
В заповіднику вирішили оцифрувати експонати і створити онлайн-сторінку, присвячену трипільським пам’яткам. Фотограф Олексій Плиско планує зробити тисячу світлин. «Страшно, коли дізнаєшся, що їм 5-6 тис. років — починають труситися руки. Але я вже звик», — сміється він.
Загалом на території заповідника є 11 великих трипільських поселень. Але дослідження цієї спадщини — заслуга лише ентузіастів. Держава відмовилася фінансувати розкопки більш ніж 15 років тому. Зараз дослідження відбувається за рахунок добродія з Великої Британії.

Яна Лимаренко, «5 канал»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply